Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Stephen Hawking'ten Dünyanın Yok Olması Üzerine İddialar ve Bilmeniz Gerekenler

 > 
12bPAYLAŞIM

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, insanlığın sonunu, yine insanların getirebileceğini ve bu konuda çok dikkatli olmamız gerektiği konusunda bir açıklama yaptı.

BBC’ e konuşan ve 26 Ocak’ta yayınlanacak programda Hawking, insanlığı yok oluşa sürükleyebilecek bazı risklere karşı hepimizi uyardı.

Son zamanlarda evren ve uzayla alakalı artan çalışmalar ve araştırmalar, pek çok insanın aklına benzer soruyu getiriyor: Yaşadığımız gezegenin sonu nasıl gelecek?

Bu konuda yaptığı açıklamalarla belki de en çok ses getiren isim de elbette Stephen Hawking.

Hawking bu konuda yaptığı ilk açıklamada Dünyanın sonunu bilgisayarların getireceğini söylemişti.

Hawking, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Zeitgeist Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Bilgisayarlar, yapay zeka sayesinde önümüzdeki 100 yıl içinde insanları alt edecek" ifadelerini kullanmıştı.

Peki, yapay zeka denilen kavram nedir, ne değildir?

Yapay zekanın -her ne kadar sadece zeka ile ilgili gibi görünse de- aslında en başından beri nihai amacı, insan davranışını taklit edebilen bir "şeyler" tasarlamaktır.

Hawking, artan yapay zeka çalışmalarının bir zaman sonra insanlığın sonunu getireceğini ve kendi ürettiğimiz makinalar tarafından yok edileceğimizi söylemişti.

Tanrı kendinden bir Adem yarattı. 

Adem tanrıyı yok etti. 

Adem kendinden bir bilgisayar yarattı, 

Bilgisayar Adem’i yok etti.

Hawking bu açıklamasından kısa bir süre sonra da insanlığın sonunun, iletişime geçmeye çalıştığımız dünya dışı varlıklar tarafından getirilebileceğini açıkladı.

Son zamanlarda artan dünya dışı varlıklarla iletişime geçme araştırmalarının (SETI vs.), son derece tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirten Hawking, söz konusu arayışın gezegenimizin işgali ile sonuçlanabileceği olasılığının mevcut olduğunu söylemişti. 

Kısacası, uzaylıların dünyaya gelirlerse hiç de barışçıl nedenlerle gelmeyeceğini düşünüyor Hawking.

Hawking’in, konu hakkında ortaya attığı son teori ise, kendi kendimize ürettiğimiz tehlikelerin sonumuzu getirebileceği üzerine.

Hawking’e göre bu tehlikelerden en önemlileri nükleer savaş, küresel ısınma ve genetik yapısı oynanmış virüsler.

Tüm bu tehlikelere rağmen, bu felaketin insanlığın sonunu getirmeme olasılığı da var.

Hawking’e göre her şey bizim elimizde. Gelecek bin yıl ile on bin yıl arasındaki süreçte, başka bir gezegene taşınma ve varlığımızı orada devam ettirme olasılığı bir hayli yüksek.

Hawking’e göre, insanlık olarak bu felakete uğramadan önce uzaya ve diğer yıldızlara açılmış olacağız.

Fakat gelecek yüzyıl içerisinde Dünya haricinde bir başka gezegende koloni kurma ihtimalimiz oldukça düşük.

Hawking’in ortaya attığı tüm bu yok olma teorilerinden çıkarmamız gereken tek bir sonuç var.

İnsanlık olarak ilerlemeyi asla durdurmamalıyız. Dünya dışı varlıklarla iletişime geçme çabasını da sürdürmeliyiz. Fakat tüm bunları yaparken, kontrolü asla kaybetmemeliyiz. Özellikle kontrolün bizim dışımızda, bizim yarattığımız yapay zekaya geçmesine asla izin vermemeliyiz. 

Eğer yapay zekanın yarattığı kaotik düzene bir amaç ve o amacı gerçekleştirmeye yetecek bilgi tanımlanırsa, kaos kendi sistemini yaratmaya meyil gösterir. 

Yani bizi yok eder.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilal-karakus1

İNSANLAR YAPAY ZEKALARLA HEM DÜNYAMIZI HEMDE BİZİ YOK EDİYORLAR KÜRESEL ISINMA OZON TABAKASI FOSİL YAKIT OLARAK KÖMÜRÜN 2017 YILINA GÖRE 114 YILI PETROL ÜN VE DOGAL GAZIN 51-53 YILI KALMIŞTIR

Gizli Kullanıcı

İnsanoğlu başka bir gezegende yaşama imkanı bulup oraya yerleşse bile,ne değişecek? Bu gezegen de bir hayat imkanımız vardı ve yaşıyoruz. Ama ne kadar yaşamak denilebilir? El attığımızı kurutuyoruz vesselam. Demem o ki; başka gezegenleri bırakıp kendi gezegenimizi bir düzeltsek?

ravenblack

Türklerin yapay zeka ile donatılmış insanımsı bir robot yaptığını düşünsenize... Tüpleri, doğalgazı çakmakla kontrol ediyor, taşınabilir mangal seti ile dolaşıyor ve osmanlı tokadının ne olduğunu biliyor... Terminatör yanında civciv kalır!

yucel30

onubunu bilmem ama türk robot olursa harbi tırsarım :):)

onedio-bagimlisi

Buna ALLAH Karar verir

ufukdiyo

Allah, yarı iletkenleri yaratarak insanların elektronik devreleri istedikleri gibi programlayabilmeleri imkanını vermiş. İnsanlar da istedikleri gibi programlıyor.

Görüş Bildir