Soylu'dan Kayyum Açıklaması: 'İstanbul ve Ankara İçin Söz Konusu Olabilmesi Mümkün Değil'

 > 
41PAYLAŞIM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanacağı yönündeki iddialarla ilgili bugün açıklama yapacağını söylemişti. Bugün kayyum atamaları hakkında konuşan Soylu, 'İstanbul, bir karar verdi. Bir belediye başkanı seçildi. Bu hem demokratik hem hukuki bir karardır. Belediye kendi işini yapar' dedi ve ekledi 'İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olabilmesi mümkün değil.'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. İBB’ye kayyum atanıp atanmayacağıyla ilgili açıklamayı bugün yapacağını söyleyen Soylu, programda önce kayyumun kelime tanımını yaparak ardından da Güneydoğu’daki belediyelere kayyumlarla ilgili “Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyum başkan değil burada geçici olarak vekil atanması söz konusu.” dedi.

'Yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun'

'Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez' diyen Soylu, yapılan kayyum atamalarının anayasaya uygun olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun. Önceki davalarda 237 yıl 237 ay hapis cezası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez. Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir."

'Diyarbakır belediye başkanının 8 tane soruşturması var'

Soylu kayyum atamalarıyla ilgili olarak konuşmasını söyle sürdürdü:

"Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanı; terörist cenazesine gideceksin, teröristin ismini caddene vereceksin. Teröristlere ilaç sağlayacaksın, onları tedavi edeceksin. Personel kimlik kartlarından ay yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkartacaksın. CHP'li kardeşlerime sesleniyorum; bunu hazmedebiliyor musunuz. Ben hazmedemiyorum. Bunlar olduğunda gereken yapılır. Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanının 8 tane soruşturması var. Şüpheler kuvvetli olmasa bu adımlar atılmazdı. Kayyumlar atandıktan sonra bu bölgelerde yapılan çalışmaları görüyoruz. Tunceli'de tekstilde çalışacak adam bulunamıyor. Ağrı'da binlerce kadın için iş istihdamı sağlandı. Biz çocuklarımızı korumak zorundayız. Eş başkanları seçen Kandil'dir. Bakın bunu burada ilk kez söylüyorum. Türkiye bu rakamı ilk kez duyacak. Bunlar 2015 yılında 15 yaşından küçük 521 tane çocuğu terörist olarak dağa götürdü. Çocuklarımızı teröristlerin eline bırakmayız."

Soylu ayrıca 7 belediye başkanının da FETÖ bağlantıları nedeniyle görevden alındığını söyledi.

'Ben de bir İstanbul seçmeniyim, kimseye selam falan göndermedim'

İstanbul'a kayyum atanıp atanmayacağı hakkında bugün konuşacağını daha önceden söyleyen Soylu, "İstanbul, bir karar verdi. Bir belediye başkanı seçildi" dedi ve şöyle devam etti:

"Bu hem demokratik hem hukuki bir karardır. Belediye kendi işini yapar, halkta o zaman takdir eder. Bir belediye, Türkiye'yi yönetmez ya da büyük büyük laflar ederek ortalarda dolaşmaz. Politika yapmak isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapın. Diyarbakır'da, Mardin'de ve Van'da görevden alınan belediye başkanlarına "16 milyonun selamını getirdim" dedi. Ben de bir İstanbul seçmeniyim, kimseye selam falan göndermedim. Caddeye terörist ismi verene selam göndermem. Bir yanlış yapılırsa bakan olarak bunu uyarırım."

Soylu 'İstanbul'a kayyum atanacak mı?' sorusuna ise "İstanbul ve Ankara için kayyum söz konusu değildir. Terörle ilişkiniz varsa devlet boş durmaz" cevabını verdi.

'İstanbul ve Ankara için böyle bir değerlendirmemiz yok'

Soylu, Hakan Çelik'in 'İstanbul'a kayyum atanacak mı?' sorusuna ise şu cevabı verdi:

"İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin (kayyum) söz konusu olabilmesi mümkün değil. Çünkü bu terörle alakalı bir durumdur. Terörle irtibatınız söz konusu ise devlet gerekeni yapar. İstanbul ve Ankara için böyle bir değerlendirmemiz yok. Diyarbakır, Mardin ve Van'ı çarpıtmak için ortaya atılan bir söylemdir."

Soylu, İmamoğlu'nun HDP'li belediye başkanı Kezban Yılmaz'a Atatürk portresi hediye etmesini ise 'Atatürk'le neyi kapatmaya çalışıyorsunuz' sözleriyle eleştirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir