Söylemedikleri Sözler, Yazmadıkları Dizelerle Özdeşleşmiş İsimler

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Sosyal ağlar, edebiyat ve düşünce dünyasına hareket getirdi!

Facebook'ta, Twitter'da birçok sayfada, hesapta hergün Mevlana'ya, Necip Fazıl'a, Nazım Hikmet'e ait dizeler, sözler paylaşılıyor. Ancak bu içeriklerin bir kısmı maalesef kendilerine ait değil, işin kötü tarafı o kadar çok paylaşılıyorlar ve beğeniliyorlar ki, şairler bugün aramıza dönse kimseyi o sözlerin, dizelerin kendilerine ait olmadığına ikna edemeyecek durumdalar...

İşte kendilerine ait olmayan sözlerle, dizelerle en çok özdeşleşmiş isimler.

1. Cemal Süreya

En önemli şairlerimizden Cemal Süreya, maalesef kendisine ait olmayan onlarca şiiri sosyal ağlarda gezen bir isim. 2010'dan sonra artışa geçen bu 'asılsız şiirler', Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği tarafından listelenmiştir; Cemal Süreya'ya ait olmayan şiirlerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Can Yücel

Can Yücel, kendine has üslup tarzı ile edebiyatımızın önemli şairlerinden birisi, ancak o da Cemal Süreya gibi Facebook sayfalarının bir mağduru! Bu konuda Can Yücel'in kızı Su Yücel: Son zamanlarda bakıyorum da adam değişti. Eskiden kalemi, kâğıdı ve daktilosundan başka bir şeyi olmayan o adam şimdi internette, cep telefonlarında dolaşıyor. Hiç görmediğim, hiç duymadığım, kendisine yabancı mı yabancı, aykırı mı aykırı şiirler yazıyor. Can yücel’i merak edenler açsınlar kitaplarını, gerçek Can Yücel şiirlerini oradan okusunlar, şeklinde konuştu.

3. Nejat İşler

Nejat İşler bir şair, yazar olmasa da karizmasından muhtemel olsa gerek, birçok söz kendisine yakıştırıldı. 

Twitter'da yüz binlerce takipçiye ulaşan birçok Nejat İşler olunca, artık şiirlerle, aforizmalarla başlayan yolculuk '8 TL'ye fenomen ol, takipleşiyoruz' ile son buldu.

Sonuç olarak Nejat İşler emin olun telefon başında, bilgisayar başında gün boyu aforizma kasmıyor, rahat takılıyor. En son Konyaspor-Fenerbahçe maçında görüldü. Taklitlerinden sakınınız.

4. Deniz Gezmiş

68 kuşağının liderlerinden, simge isimlerinden Deniz Gezmiş de kendisine ait olmayan sözlerle sosyal ağların zaman akışlarında zaman zaman yer buluyor. 

Bunlardan belki de en bilineni, 'İlk kez üç polis beni alıp götürdüğünde üç yanlışın bir doğruyu götürdüğünü anladım' sözüdür. 

Piyasad gezen bazı sözler kendisine değil, Facebook devrimcilerine aittir.

5. Necip Fazıl Kısakürek

Sonunda 'eyvah' diyeceğin şeylere başında 'eyvallah' deme. Pişman ol fakat pişman ölme.

Sokak lambası gibi olma ey yar! / Kime yandığın belli olsun...

Bu hayatın sonunda hesap yok mu zannettin sen? / Lokantanın garsonu bile; 'hesap lütfen' diyor

Eminiz birine denk gelmişsinizdir. Necip Fazıl Kısakürek hayranları, ona ait olmayan sözleri paylaştıkları bir Facebook sayfası bile kurmuş.

6. Mevlana

Tasavvuf edebiyatımızın en önemli isimlerinden Mevlana, kendisine ait olmayan birçok sözün altında yer alıyor, kitaplarında değil tabii ki, Facebook ve Twitter'da.

En ünlü Mevlana'ya ait olmayan sözlerden birisi,

Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım vardır. Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye...

Bu sözün Mevlana'ya ait olup olmadığı çok tartışılmıştır, ama bu sözün ona ait olmadığı Mevlana Araştırmaları Derneği'nce, ortaya konmuştur. Zira birçok heyecanlı gencin paylaştığı bu ifade, Mevlana tevazusundan çok uzaktır. 

Mevlana ile ilgili, ona ait olmadığı düşünülen sözler üzerine yapılan araştırma ve yorumlar için haberi inceleyebilirsiniz.

7. Nazım Hikmet

Nazım Hikmet, Facebook'taki edebiyat temalı sayfalarda çok sık rastladığımız bir isim ama, resimdeki örnekteki gibi ona ait olmayan birçok şiiri paylaşılıyor. 

Üç noktalar koymaz bana, şeklinde bir bitirişten de anlaşılması gerekir tabii..

ve Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk eğitim, sanat, toplum, bağımsızlık konularında söylediği birçok sözle, günümüzde de geçerliliğini koruyan düşüncelerini ortaya koydu. 

Ancak Atatürk'e ait olduğu iddia edilen bazı sözler var ki, insanı gerçekten düşündürüyor. 

Yozgat'ta bulunan Çamlık Milli Parkı'nda bulunan bu levhada da olağan şüpheli sözlerden biri bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pers-prensi

"adalet mülkün temelidir" hz.ömer'e "en hakiki mürşit ilimdir" hz.ali'ye (mustafa kemal'inkinde "hayatta" lafzı fazladır) "köylü milletin efendisidir." kanuni sultan süleyman'a ait "ya istiklal ya ölüm!" kazım karabekir'e aittir. "sağlam kafa, sağlam vücutta bulur" sözü atatürk'ün değildir. (bunun hangi kanalla atatürk'e yapıştırıldığını buldum.) "türk şoförü en asil duygunun insanıdır" elbette atatürk'ün değil. böyle bi yazı aklımda kalmış, doğru mu acaba?

cnsfrd

bu konuda bir numaralı muzdarip Atatürk'tür Türkiye'de. Her şeyle olayla, her şehirle, her konuyla ilgili bir söz söylemiştir kesin. Açın bakın kitaplara şehir tanıtım yazılarına filan. Ama bu da gauyet doğaldır. boru değil Atatürk senin şehrinle, senin içinde olduğun toplulukla olayla ilgili güzel laflar etmiş. Gönül ister tabi. Çoğu da "olabilir" sınıfından yırtar. Mantıken, "söylemiş olabilir" der geçersiniz. Büyük adamlığın fıtratında var bu.

beter.bocek

-adalet mülkün temelidir. - hz. ömer -Köylü milletin efendisidir.- Kanuni Sultan Süleyman Han. -Ya istiklal Ya ölüm!- Şamil Basayev -Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. osmanlı deyimi -İstikbal göklerdedir.- Benito Mussolini gibi listeyi çığ gibi büyütecek şekilde özellikle devletin bir dönem Atatürk için yersiz bir yüceltme propagandası ile her köşe için bir cümle üretme yarışı vardı. bu uğraşlar sonucu ülkenin bir bölümüne Atatürk tanrısallaştırılırken bir bölümüde bundan rahatsız olup ters tepmiş uzaklaşmıştır. ki bunlar yapılırken de Gazinin hayatta olmayışı yani 40lu yıllar 60lı yıllar ve 80li yıllarda sağnak şeklinde yapılmış olması işin enteresan kısmıdır.

gkmnbrs

Bakınız Amerikan Emperyalizmi. ;)

trepcan

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü osmanlı değil antik yunandan kalma biz sözdür. Latincesi de "Mens sana in corpore sano" dur.

Gizli Kullanıcı

"İsmet saat kaç?" - Mustafa Kemal Atatürk :) Ama bunu kesin söylemiştir.(!)

gkmnbrs

Üzerine çok binmişler demek ki :)

Gizli Kullanıcı

ironiyi anlamamışsın küçük angut :)

sairsel

okumayan, araştırmayan, kulaktan dolma bilgilerle görüş savunan toplum olduktan sonra böyle şeylerin yaşanması çok normal tabi!

Görüş Bildir