Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanlarının Kanını Donduran Sovyet Döneminden Kalma Biyolojik Silahlar

-

Savaş tehlikesi tarih boyunca pek çok devleti kendi vatandaşlarının yaşamına değer vermeme derecesinde korkutmuş ve belki de hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bu savaşların hazırlıkları milyonlarca insanın hayatına mâl olmuştur. Araştırmacıların son olarak keşfettiği korkutucu biyolojik silahın bulunduğu yer ise yıllarca süren Soğuk Savaş düşünüldüğü zaman insanı pek de şaşırtmayan bir nokta: Rusya!

Rusya'nın Yekaterinburg kenti gizemli bir geçmişe sahip.

Bu kent, 1918 yılında son Çar ve ailesinin Bolşevikler tarafından öldürüldüğü yer. Yekaterinburg ayrıca Moskova'da yaşanacak olası bir darbeye karşı Rus devlet başkanı tarafından 1991 yılında yedek başkent ilan edildi.

Kent aynı zamanda 1979 yılında büyük bir şarbon salgınına sahne oldu.

Bu salgın, o zamanlar Sverdlovsk adı verilen gizli biyolojik silah tesisinde yaşanan bir kaza sonucu zehirli gazların havaya karışmasıyla ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Northern Arizona Üniversitesi'nden bir ekip, bölgede bulunan bakteri sporlarını inceleyerek salgının iç yüzünü ortaya çıkarmaya koyuldu.

Şarbon hastalığına sebep olan Bacillus anthracis isimli bakterinin genomunu inceleyen araştırmacılar, bölgede bulunan bakterilerin hangi sınıfa dahil olduğunu araştırdı ve beklenmedik bir sonuçla karşılaştı.

Sovyetlerin bakterilerin genetiğiyle oynayarak aşıya dirençli şarbon üretimi üzerinde çalıştıkları, istihbarat büroları tarafından tahmin ediliyordu.

Genetiğiyle oynanmış bu bakterilerin taşıdığı tehlike maalesef geçmişte kalmış değil. Çünkü araştırma kapsamında toplanan deliller pekala bugüne kadar başkaları tarafından da ele geçirilmiş olabilir. Ancak artık bölgede bulunan bakterilerin genomu ortaya çıkarıldığı için bu bakterilerin bulunduğu yerler dünya genelinde tespit edilebilir durumda.

Salgına o dönemde bozuk bir hava filtresinin sebep olduğu düşünülüyor.

Aslında felaketin eşiğinden dönülebilmesinin sebebi, bu tesisin şehrin merkezine uzak bir yerde bulunuyor olması. Havaya yayılan bu ölümcül bakteriler, etrafta az insan bulunduğu için yalnızca 66 kişinin hayatını almış ve salgın kısa sürede önlenebilmiş.

Salgın, dönemin Biyolojik Silah Anlaşması'nı ihlâl ettiği için Sovyet yetkilileri olayın üstünü hızlıca örtmeye çalışmış.

Yapılan ilk şey, salgından etkilenen insanların tıbbi geçmişini yok etmek ve suçu karaborsada satılan sağlıksız yiyeceklere atmak olmuş.

Üstelik Rusya'nın son zamanlarda ortaya çıkan tek biyolojik silah faciası bu değil...

2016 yılının ilk aylarında, Sibirya'nın donmuş topraklarının altında yıllardır gizli hâlde bulunan ölümcül bakteriler buzulların erimeye başlaması ile serbest kaldı. 75 yıldır donmuş hâlde bulunan bu bakteriler şimdilik yalnızca Sibirya'nın ıssız noktalarında bulunuyor ancak başka yerlere yayılmaları da ihtimâl dışı değil...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihan-bedir-erduc

Zombi mikrobu var zaten, kuduz hastalığı beyini iradeyi vs kontrol eden bi hastalıktır.

birinci-tekil-birey

Zombi mi olcaz şimdi? Ben vampir olsam ya da kurt adam filan? Zombi çok gariban yav :)

goofy

bundan abd'de de vardır hali ile birinde trump birinde putin hadi hayırlısı

nebusimdi

İşçi sınıfının iktidarıydı ya, o bakımdan.

nebusimdi

Bizimki?

busrax

İki parça toprak uğruna Dünya'nın amına koydunuz ya.Yaşamak yetmedi bir de binlerce insanın cesetleri üzerinde yaşamaya çalıştınız. O da yetmedi Dünya'nın sonunu getiriyorsunuz. Tamam bi siz yaşayın biz ölelim amk. Dünya'da insan kalmasın.

Görüş Bildir