Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Dönemde Türk Müziğinin Renklenmesine Büyük Katkı Sağlayan 10 Türk Müzik Grubu

 > 
49PAYLAŞIM

Son dönemlerde kendi dinleyicilerine ulaşmayı büyük oranda başarabilen ve biraz sıra dışı sözlere sahip olan Türk müzik gruplarının sayısı oldukça arttı. İlk dinlediğinizde "Ne diyor lan bu dingiller?" diyebilirsiniz. Fakat dinledikçe müziklerindeki o "anlamsızlığın" anlamlılığı ortaya çıkıyor. Güzel işler çıkartıyorlar ve aldığı olumlu eleştirilerin sayısı gerek sözlüklerde gerek Youtube yorumlarında gün geçtikçe artıyor. Bu galeride, söz konusu grupların bazıları derlenmiştir.

1. Büyük Ev Ablukada

Hepsine Alışıyor İnsan

Büyük Ev Ablukada, 2008 yılında Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) ve Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan) tarafından kuruldu ve gün geçtikçe sayıları arttı. Grup adını, Turgut Uyar'ın Büyük Ev Ablukada şiirinden almıştır. Lilililerle, Tayyar Ahmet'in Sonsuz Sayılı Günleri, Olanla Olunmaz, En Güzel Yerinde Evin gibi nice güzel şarkıları daha vardır. Ara sıra bazı radyolarda canlı performans sergileyip, küçük çaplı konserler vermektedirler.

2. Yüzyüzeyken Konuşuruz

Ateş Edecek Misin?

İlk başlarda Kaan Boşnak'ın kendi şarkılarıyla başlamış, sonrasında başka isimlerin de katılmasıyla grup halini almıştır. 2012 yılında şarkıları birçok kişi tarafından dinlenir oldu. Okan Bayülgen'in tv8 zamanlarındaki bir programına çıkıp şarkılarını tanıtarak ünlerini artırmışlardı. En çok bilinen şarkısı "Ateş Edecek Misin?"dir  Bu şarkılar haricinde Uzatma N'olursun, Kalabalık, Bir Sinema Filmine Bilet Almıştım, Ölmemişiz, Kendi Evimde Deplasmandayım gibi güzel şarkıları vardır.

3. Seni Görmem İmkansız

Çok Mutlusun

2009 yılında kurulan grup iki hanım kızımızdan oluşmaktadır. Vokal olan Gaye Su Akyol şu sıralar tek başına takılıyor. Grup aktif değil gibi bir şey. Güzel sözler yazıyorlardı fakat, Mehmet Güreli'nin Kimse Bilmez şarkısını cover'lamasalardı iyi çocuklardı aslında. Çürük Oda, En Gizli gibi güzel şarkıları bulunmaktadır.

4. Son Feci Bisiklet

Bikinisinde Astronomi

2011 yılında Ankara'da kurulan grup, ismini herhangi bir yerden almamıştır. Grup üyeleri sadece isim olduğunu, bir anlamının olmadığını belirtmişlerdir. Bikinisinde Astronomi en bilindik şarkılarından. Ayrıca Gaffola, Beni Rahatta Dinleyin, Bu Kız, Uzaydan Geldiğine Göre Yorgun Olmalısın gibi güzel şarkıları da bulunmaktadır.

5. Halimden Konan Anlar

Bıktım Bye

2010 yılında kurulmuş olan grup ne yazık ki dağılmıştır. Güzel mizah kullanarak şarkı yapmaktaydılar. Sergüzeşt-i Kadıköy, Sıkıntı Var, Durdurun, Öyle Normal gibi güzel şarkıları bulunmaktadır. 

Peki grup dağıldıktan sonra ne mi oldu? 

Azzz Sonra...

6. Adamlar

Utanmazsan Unutmam

Bir üste bahsi geçen Halimden Konan Anlar grubunun bazı üyeleriyle birleşmiş olan grup, ilk çalışmalarını 2013 yılında yaptı. Eski Dostum Tankla Gelmiş isimli albümleri istemsiz bir şekilde insanı gülümsetir. Cemalika, Kapısı Kapalı, Kendini Karıştıran Adam, İnsanın Düştüğü Durumlar gibi şarkıları en beğenilenler arasındadır.

7. Kaç Canım Kalmış

Banklarda Mı Yatayım?

2012 yılında kurulan grup 5 kişiyle yoluna devam etmektedir. Grup resmi olarak kullandıkları anime tarzı resimler insana gereksiz bir eğlence vermektedir. Kafamı Hissetmiyorum, Durakta ve Ayaktayım, İmdat Polis gibi şarkıları da bulunmaktadır.

8. İkiye On Kala

Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var

2014 yılında İzmir'de kurulan grup "Bazı şeyler vardı, 'Şarkı Yapalım' dedik." sloganını kullanmaktadır. Aralarında en yenisi bu gruptur diyebiliriz. İyi ve Güzel Kadınlar Hep Ağlar, Yazmaktan Yorulmadım Ama Bir Satır da Haberin Olsaydı, Gel Desem İşin Vardır Falan, Bu Şarkıda Senden Bahsetmek İstemezdim gibi güzel ve keyifli şarkıları bulunmaktadır.

9. Yok Öyle Kararlı Şeyler (YÖKŞ)

Nefret Söylemi

2011 yılında kurulmuş olan grup, kendilerini "mütevazi rock yapıyoruz ama tam tersi de olabilir." mottosu ile şarkı çizip resim çalan bir topluluk" olarak tanımlıyor. Facebook sayfalarında etkilendikleri kısmındaki "Hamburger faydalı bence çünkü içinde et var." cümlesi bir hayli güldürmüştü beni. Bu eğlenceli grubun Bir Sherlock Değilsin, Ah Lunapark, Ağustos Gökleri, gibi güzel şarkıları vardır.

10. Yolda

YolaÇık

2010 yılında kurulan grup, reggae tarzı müzik yapmaktadır. Biraz BabaZula etkisi seziyorum bu grupta fakat şarkıları gayet kalitelidir. Diğer şarkıları Bi Bulsam, Akdeniz, Sabah Duası gibi şarkıları aklıma gelen güzel şarkıları. Fakat daha nicesi var ve insanı müthiş bir şekilde rahatlatmaktadır. Grubun resmi sitesinde bütün şarkıları dinleyebilir ve ücretsiz indirebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emine-beren-sevmez

Lütfen bu gruplari ünlü etmeyelim. Bunlar, onları keşfeden dinleyicilere aittir.Bunlar bizimdir, paylaşıma kapalı -_-

batuhan-eray-aktayca

Youtubede bir tanesine bile denk gelsen- ki denk gelmek kolay bkz. Arifin mençıstıra attığı golden songül karlı- diğerlerine geçebiliyorsun çünkü hepsi recommended videos bölümünde çıkıyor. Çok da sahiplenmeyin grupları yani pek underground sayılmazlar.

Görüş Bildir