Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Solaklar Avantajlı mı Dezavantajlı mı? Sol Elini Kullananlar Hakkında Bilmediklerimiz

529PAYLAŞIM

Solak insanlar sağlaklardan ne kadar farklı sizce? Ya da solak olmanın avantajları mı daha fazla dezavantajları mı? Neden solak insan sayısı bu kadar az? Unilad bu soruların birkaçını cevaplamaya karar vermiş, biz de sizler için derledik.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/life/weird-facts...

Solak insanlara nadir rastlanıyor. Dünya nüfusunun sadece %10'u solak.

Neden böyle olduğunu kimse bilmiyor. Bilim insanları solaklarda direkt sağ el kullanma geninin olmadığını düşünüyor ancak bu henüz kanıtlanmadı ve sağ el kullanma geni tespit edilemedi.

Sağ elini kullanan insanlar için üretilmiş onca ürün varken, solakların zahmet çektiğini düşünüyorsunuz değil mi?

Evet, solak olmak biraz dezavantajlı olabilir ancak birçok avantajı da var.

Spor dallarında avantaj sağlıyor.

Solaklar tenis, boks, beyzbol (atıcılık) gibi bire bir sporlara resmen hükmediyorlar. İdmanlarında sağ elini kullananlara karşı avantajlar keşfedip yeni stratejilere adapte olabiliyorlar.

İkizlerde daha sık rastlanıyor.

İkizlerin solak olma olasılığı iki kat fazla. Eğer ebeveynlerin ikisi de solaksa çocuklarının solak olma ihtimali %50. Ancak ikisi de sağ elini kullanıyorsa çocuklarının solak olma olasılığı %2'ye düşüveriyor.

Ayrıca istatistiklere göre annenin yaşı ne kadar büyükse çocuğun solak olma olasılığı o kadar artıyor.

Solakların göğüs kanseri olma riski daha yüksek.

Solaklık döl yatağı içinin daha çok östrojene maruz kaldığının göstergesi olabilir. Bu da göğüs kanseri riskini arttırıyor. Araştırmacılar solakların sağ elini kullananlara göre riskinin fazla olduğunu söylüyor, özellikle menopoz sonrası.

Akıl sağlığı sorunlarıyla da bağlantılı.

Yapılan araştırmalar şizofreni hastalarının %40'ının solak olduğunu gösteriyor. Çalışmalar aynı zamanda solaklığın disleksi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve duygudurum bozuklukları ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Son olarak solaklık uyku problemleriyle bağlantılı.

2011 yılında Toledo Üniversitesi 100 uyku kliniği hastasını inceledi. Solakların %94'ünün uyku sırasında yıkıcı eklem hareketlerine maruz kaldığı görüldü. Bu oran sağ elini kullanan insanlarda %69.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynep-toprak5

ben öğrenciyim hoca dediki tahtaya çık söylediklerimi yaz ben solla yazıyorum diye herkes ağzı açık bakıyor hoca iki avantaj söyledi bende dedim ki ayrıca amerikan başkanlarının çoğu solak benimde olma riskim var dedim

esma-ozkan1

Avantajlı mı dezavantajlı mı demiş ben bi avantaj görmedim neyse en azından azınlığız özeliz :)

xari-vi-kashwakamak

desene allah belamızı vermiş

minimalist-hanim

Bi tane bile artı özellik yok mu şimdi, ee ne yapicaz olom bizz solagiz diye yıllarca özel sandık kendimizi, acil teselliye ihtiyacim var

yori

özelist zaten 10 luk dilimdeyik hALIMIZE şükr ele ya eski zamanlarda hele avrupada ya.şasaydık nolucakdı şeytan diye yakarlardı bizi

minimalist-hanim

Beteron beteri var diyosun hımm piki :) teselli sayılmaz ama bu da bi nevi şans

faruk-isik5

Ben solağım her seyde elde ayakta futbolda ama sag elimle yaziyorum yemek yiyorum sol elimle birebir nasil sag el kullanamiyormus solaklar solaklar farklidir az olanin degerini bilin bi kerâmeti vardır

Görüş Bildir