Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Soğuk Savaş Döneminde Sovyet Ajanları Tarafından Kullanılan Ruj Görünümlü Pistol: 'Ölüm Öpücüğü'

Sanat-

Soğuk Savaş döneminin en çılgın icatlarından biriyle karşınızdayız sevgili dostlar. Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve dışarıdan bakıldığında yalnızca bir ruja benzeyen, şeytanın bile aklına gelmeyecek bu tasarımın adı da oldukça manidar: "Ölüm Öpücüğü"!

1947'den 1991'e kadar süren Soğuk Savaş, dünyamız için hem çok faydalı, hem de tüm insanlığı yok edebilecek kadar zararlı icatların geliştirildiği zamanlardır.

Soğuk Savaş dönemi bildiğiniz üzere dünyanın iki önemli kutbunun, bunun ötesinde dünyayı yöneten iki farklı ideolojinin yıllar boyu süren çatışmasına sahne olmuştur sevgili dostlar. Bu dönemde süregiden savaşın önemli bir yönü olan teknolojik savaş ise akıl almaz silahların geliştirilmesine sebep olmuş, bir yandan yıkıcı nükleer silah deneyleri yürütülürken diğer yandan tarafların ajanları tarafından kullanılmak üzere küçük ve gizli silahlar geliştirilmiştir.

Bunlardan bir tanesi de SSCB'nin istihbarat servisi olan KGB (Devlet Güvenlik Komitesi) ajanları için geliştirilmiş ruj görünümlü bir pistoldur.

Suikastler için tasarlanan bu silahın ortaya çıkışı 1960'lı yılların ortalarına dayanmaktadır. Silah bugün ABD'nin Washington eyaletinde bulunan "Uluslararası Casus Müzesi"nde sergilenmektedir.

Ruj görünümlü pistol, 4.5mm çapında tek atışlık bir silahtır.

Tasarımına uygun olarak silaha "Ölüm Öpücüğü" lakabı takılmıştır. Soğuk Savaş döneminde yıllarca KGB ajanları tarafından kullanılan silah, ilk olarak Batı Berlin'e geçen ajanların üzerinde ele geçirilmiştir.

Ölüm Öpücüğü bu dönemde geliştirilen gizli silahların en önemlilerinden bir tanesi.

Fenerler, kalemler, pipolar, sigara paketleri... Soğuk Savaş döneminde istihbarat servislerinin gizli silahları için kullandıkları kılıflar saymakla bitmez. Ancak Ölüm Öpücüğü bunlar arasında en ilginci; çünkü tarihin o dönemi düşünüldüğünde, bu kadar küçük bir aksesuarın içinde bu kadar güçlü bir silahı yerleştirmek teknolojik olarak imkânsıza yakındı.

Bugün bu silahın ABD başkanına gerçekleştirilecek bir suikast için tasarlandığı düşünülüyor.

Bunun için tasarlanacak silahın fark edilmeyecek kadar küçük olması gerekiyordu. Silahı gizlemek için bir ruj kabının düşünülmesinin sebebi de oldukça basitti: O dönemde hem ABD, hem de SSCB istihbaratı tarafından daha az dikkat çekecekleri düşünüldüğü için kadın ajanların kullanılması oldukça popülerdi.

Kadın ajanların önemi, popüler kültür ürünlerinde de çokça vurgulanmıştır.

Bunun sebebi, kadınların seksi kullanarak karşı tarafın ajanlarını kandırmak ve onlardan bilgi almak için daha avantajlı olduklarına inanılmasıydı. Bu tema, özellikle o dönemin ürünlerinden olan James Bond filmlerinde oldukça belirgindir.

Ve silahın Soğuk Savaş döneminde birkaç ABD ajanının ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir.

Böyle bir teknolojinin o zamanlar mümkün olmayacağını iddia eden ve Ölüm Öpücüğü'nün tarihsel bir çarpıtma olduğunu iddia eden uzmanlar hâlâ mevcut olsa da, bugün sergilenmekte olan ve kendisine has kurşunları kolaylıkla tespit edilebilen bu silahın o dönemde birkaç suikastte kullanıldığına dair sağlam kanıtlar mevcuttur. İnsanlık olarak birbirimizle alıp veremediğimiz şeyler varlığını sürdürdükçe sanırım çok daha zekice tasarlanmış silahlara şahit olacağız...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taner-imamoglu

Pistol mu, tabanca olmasin sakin o?

yohhham

pistol aşşaaaa

alican-turkkollu

Ben başlığa bakınca ajanların zehirli ruj sürüp öptüğü kişiyi öldürdüğünü vs düşünmüştüm :o

alican-turkkollu

Valla bunu gel de 14 gün önceki bana anlat yani :D Panzehir içiyorlardır diye felan düşünmüşümdür herhalde o an nasıl bir ruh halim vardı emin değilim :P

yori

şimdikileri hiç bilmek istemiyorum bile o zaman böyleydiyse şuan olanlar daha bi tehlikeli

Görüş Bildir