Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Size "Yoksa UFO'ları mı Anlatıyorlar" Diye Sorduracak, Gizem Dolu 10 Tarihî Resim

-

Sanat tarihine meraklı insanların ilgisini çeken, kimi zaman sanat uzmanları ile komplo teorisyenlerini birbirine düşüren resimlere odaklanacağız bu içeriğimizde.  

Özellikle dinî niteliği de olan eski sanat eserlerinde uzaylılara dair birtakım simgeler gizlenmiş olabilir mi? İşte kafanızda bu konuya dair soru işaretleri uyandıracak 10 sanat eseri!

1. "The Annunciation with Saint Emidius", (Aziz Emidius'tan Duyuru) (1486)

İtalyan sanatçı Carlo Crivelli'nin 1486'da yaptığı bir eser olan "Aziz Emidius'tan Duyuru" Cebrail'in, Hz. İsa'nın doğumunu, Hz. Meryem'e müjdelemesini anmak için yapılmıştır. 

Kimileri, resimde Hz. Meryem'in üzerinde parlayan ışık halkasının bir UFO olduğunu öne sürüyor.

Ancak sanat uzmanları, bu ışığın bulutlar arasında toplanan küçük bir melek grubunu gösterdiğini belirtiyor. Yüzük ve ışık görünümlü obje Meryem Ana'ya doğru inen kutsal ruhu temsil ediyor.

2. "Ume No Chiri", (1844)

Bu resim 1803'te Doğu Japonya'nın Hitachi kıyılarında sürüklenmekte olan, gizemli ve bilinmeyen bir cismi gösteriyor. Kimi araştırmacılar bunun denizcilerinin okyanusta yüzerken keşfettikleri UFO benzeri bir objeyi tasvir ettiğini düşünüyor. 

Bu nesne "Toen shōsetsu" (1825),  "Hyōryū kishū" (1835) ve "Ume-no-chiri" (1844) üç farklı Japonca metinde anlatılmıştır.  Metinlere göre, cisim cam ve çelikten yapılmıştı ve içine tek bir insanı sığdırabilecek büyüklükteydi.  

Nesnenin ne olduğu hâlâ çözülebilmiş değil...

3. "Glorification of the Eucharist", (Eucharist'in Yüceltilmesi), (1600)

İtalyan sanatçı Ventura Salimbeni tarafından 17. yüzyılda yapılan bu çalışma, Tanrı'nın ve Hz. İsa'nın Tanrı'nın Krallığı'na bakmalarını gösteriyor. 

Ancak kimileri ikisi arasında garip, yuvarlak nesnenin, Rusya'nın Sputnik Uydusu ile benzerlik göstermekte olduğunu öne sürüyor.

4. "Saint Wolfgang and the Devil", (Aziz Wolfgang ve Şeytan) (1475)

15. yüzyılda Rönesans'ın Avusturyalı ünlü ressamı Michael Pacher, Aziz Wolfgang'ın Şeytan tarafından kandırılarak bir kilise inşâ ettirdiğine dair efsaneye atıfta bulunarak yapmış bu resmi. 

Aziz Wolfgang ise 10. yüzyılda yaşamış olan Bavyera Bölgesi'ndeki Regensburg'un Piskoposuydu. Bazı araştırmacılar, resimdeki tasvirin Şeytan'a değil, dünya dışı bir varlığa ait olduğunu düşünüyorlar.  

Başka araştırmacılara göre ise bu zayıf bir teori. Çünkü, Şeytan, dinî sanatların uzun tarihi boyunca çok çeşitli garip biçimlerde temsil edilmiştir.

5. "The Baptism of Christ", (Mesih'in Vaftizi) (1710)

"Mesih'in Vaftizi" 18. yüzyılda Hollandalı sanatçı Aert De Gelder tarafından yapıldı. 

UFO araştırmacıları, Vaftizci Yahya'nın ve Hz. İsa'nın üzerine ışık saçan, disk benzeri nesnenin bir UFO olabileceğini düşünmekteler. Bu araştırmacılar, bu resmin UFO'ların varlığına dair sanat eserlerinde yer alan en ilginç ve en önemli bulgulardan biri olduğunu düşünüyor. 

Sanat tarihçileri ise bu resmin İncil'deki "Cennet açıldı, Ruh bir güvercin gibi indi ve ışığını onun (Hz. İsa) üzerine koydu.", pasajına bir gönderme olduğunu belirtiyor.

6. Peru Tepe Oymaları

Peru'da, tarihi 1ila 6. yüzyıla uzanan ve Nazcalar gibi eski Peru halkları tarafından tepelere oyularak yapılan resimler bulunmakta. Peru Çölleri'nin bu ünlü resimleri hakkında çeşitli teoriler de mevcut. Bu resim, 6. yüzyıldan kalma ve kimilerine göre,  uzaylı benzeri bir figürü tasvir ediyor. 

Yöre sakinlerinin bunların mesaj olarak, uzaylılara hitaben yaptıklarını düşünüyor kimileri.  Ancak diğer görüş ise bunların Peruluların eskiden inandıkları Tanrılar'a gönderilen mesajlar olduğu yönünde. 

Bu resimler ilk kez 1939 yılında bu resimler üzerinde uçan bir pilot tarafından görüldü ve 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı.

7. "Madonna with Saint Giovannino", (15. Yüzyıl) Domenico Ghirlandaio

15. yüzyılda yapılan bu resimde, İtalyan Rönesans sanatçısı Domenico Ghirlandaio, Meryem Ana'yı iki çocuğuna bakarken tasvir etmektedir. Resim, İtalya'nın Floransa şehrindeki Palazzo Vecchio'da bulunuyor. 

Ancak bu tablo sanat tarihçileri arasında tam bir tartışma konusu. Soru şu: Meryem Ana'nın (Madonna) omzunun üzerinde ne var?

Resme daha yakından baktığımızda UFO benzeri bir cisim görülüyor ve bir adam da gökyüzüne o cisme doğru bakıyor!

UFO araştırmacılarına göre bu tablo uzaylıların varlığına işaret ediyor. Ancak sanat uzmanları, bu çağın eserlerinde, ilahî ışık biçimindeki parlayan bulutların dinî simgeler olarak sıklıkla kullanıldıklarını belirtiyor...

8. Visoki Decani Manastırı'ndaki Çarmıha Gerilme Resmi (1350)

1330 yılında Metohija'da inşâ edilen (Kosova'nın Güneybatı kısmı) Visoki Decani Manastırı'ndaki "Çarmıha Gerilme" resmi ilginç bir ayrıntıya sahip.

Resmin üst köşelerine dikkatle bakalım şimdi:

Resme daha yakından baktığımızda bir bilim kurgu filmindeki tek kişilik uzay gemilerine benzer ilginç cisimler ile karşılaşıyoruz.

Görüldüğü üzere tek bir kişinin sığabileceği boyuttalar. Bu fütüristik cisimlerin ne olduğu ise tartışma konusu...

9. Uzay Gemisine Benzeyen Mağara Resmi

Tarihi M.Ö. 13 bin yılına uzanan mağara resminde uzay gemisine benzeyen bir cisim görüyoruz.

10. Astronota Benzeyen Mağara Resmi

Tarihi M.Ö. 10 bin yılına uzanan bir başka mağara resminde ise astronot görünümlü figürlere rastlıyoruz. 

Son derece ilginç gerçekten de...

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu resimler UFO'ları mı yoksa dinî konuları mı resmediyor?

UFO'ları.
Dinî konuları.
Çekimserim.

Kaynaklar

12 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mimfrkbyrm

Nebe-37: Göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabbidir, Rahman'dır. Hiç bir davada O'na hitap edemezler. Şura-29: 19 - Gökleri ve yeri yaratıp onlarda çeşitli yaratıklar yayması O'nun ayetlerindendir. O, dilediği zaman onları toplayabilir. Rum-8: Kendi kendilerine hiç düşünmediler mi ki ALLAH gökleri, yeri ve aralarındakileri bir amaç için ve belli bir süre için yaratmıştır. Buna rağmen, insanların çoğunluğu Rab'leriyle karşılaşmayı inkar etmektedirler. Zümer-68: Boruya üflenir üflenmez göklerde ve yerde kim varsa, ALLAH'ın diledikleri hariç kendinden geçip bayılırlar. Sonra ona tekrar üflenir de onlar ayağa kalkıp bakışırlar. Ali-İmran 83: ALLAH'ın dininden başkasını mı arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde ne varsa ister istemez O'na teslim olmuştur ve hepsi O'na döndürülecektir. Nahl-49: Göklerde ve yerde bulunan tüm yaratıklar ve melekler ALLAH'a secde ederler ve büyüklük taslamazlar.

mimfrkbyrm

Ahkaf-3: Biz gökleri, yeri ve aralarındakileri ancak belli bir amaca göre ve belli bir süre için yarattık. İnkar edenler uyarıya aldırış etmemektedirler. Şuara-24: Dedi ki, 'Kesinlikle inanacaksanız O, göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabbidir. Meryem-93: Göklerde ve yerde kim varsa, Rahman'a kul olarak gelecektir. Sad-27: Göğü, yeri ve aralarındakileri boş yere yaratmadık. Bu inkar edenlerin sanısıdır. Kendilerini ateşe soktukları için inkar edenlere yazıklar olsun. Neml-87: Boruya üfürüldüğü gün, göklerde ve yerde bulunan herkes, ALLAH'ın diledikleri hariç korkuya kapılacaklardır. Hepsi ona boyun bükerek gelirler. Yunus-6: Gecenin gündüzle yer değiştirmesinde ve ALLAH'ın göklerde ve yerde yarattığı şeylerde erdemli bir toplum için deliller ve ibretler vardır. Rahman-33: Ey insanlar ve cinler topluluğu, göklerin ve yerin sınırlarını aşmaya gücünüz yetiyorsa, aşıp geçin. Bir yetkiye sahip olmadan geçemezsiniz.

mimfrkbyrm

Kuran'ı bütüncül düşünmediğin belli. Allah zaten kuşu böceği istediği zaman istediği ayette söylüyor. Ayrıca gördüğün üzere göklerdekiler ve yerdekiler yargılanacak, hayvanlar kuşlar böcekler değil; demekki ayettekiler kuşlar böcekler değil. Kuran zaten kafanı kaldırıp baktığındaki mavi gökyüzüne demiyor (arapça kelime kökenlerini etimolojik olarak inceleyebilirsin). Rahman-33: Ey insanlar ve cinler topluluğu, göklerin ve yerin sınırlarını aşmaya gücünüz yetiyorsa, aşıp geçin. Bir yetkiye sahip olmadan geçemezsiniz. Bu ayet zaten çok açık. Cinn suresini de anlayarak okumanı tavsiye ederim. İşin kültürel boyutuna ve etkilerine hiç girmiyorum sabaha kadar sürer...

mimfrkbyrm

Kuran'ı anlamak için hocaya gerek yok. Zaten anlayarak ve sindirerek okumuş olsan bu yorumu yapmazsın. Hacıya hocaya Kuran ne diyor bak bakalım? Kuran apaçık ve tastamam bir kitap. Eksiği yok. Bunu da defalarca ve defalarca ayetlerle söylüyor. İsmin "justice-fighter"sa o zaman "be just" diyorum sana. Kuran ne yazıyorsa o dur. Ben kafama göre bir yorum yapmıyorum olanı söylüyorum. Sana bir uzaylı tarifi de vermedim. Pop-Cult ürünü yeşil yaratıklar anlatmadım, sen kendin çıkarım yaptın. Hakaretlere de hafiften başlamışsın durduk yere, yaş 18 fln sanırım. Bütün yazdıklarına yazdığın sırada cevap vermeye çalıştım, sonuncusu da dediğim gibi Kuran açık ve net, ben eğip bükmüyorum, olanı söylüyorum. Kuran, ayetleri eğip bükenlere lanet ediyor. Ayetleri çarpıtıp mistik veya ütopik hikayeler uydurmak gibi bir derdim yok, her şey apaçık...

mimfrkbyrm

#4 Childhood's End...

hukumran

#4 götüme bir kaş bir göz çizsem deyimi vücud bulmuş :))

dedittiremez-miyim

Evet, tamam, 1. resimde ki gökteki nesne diyelim ki uzaylı kabul ediyorum'da; yerde duran elma ile hıyar da neyin nesidir, anlamadım?

hipergrafi

Uzaylılarda teknoloji son iki bin yıldır hatta taş devrinden beri biraz durağan sanırım. Mağara resimlerinde ki ufolar da tabak şeklinde, yirmi birinci yüzydakiler de. Az sıkarsak kendimizi geçebilir onları. Gezengenlerini istila eder, doğal kaynaklarını sömürür, bu arada doğal dengenin de içine ederek yaşanmaz hale getirip, halklarını köleleştiririz. Ya da onlar bizim ne pislik bi ırk olduğumuzu önceden kestirir yılanın başını küçükken ezerler.

Görüş Bildir