Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Siz Bu Başlığı Okurken Hindistan'da Gergedanları Korumak için İnsanların Öldürüldüğünü Biliyor musunuz?

-

Kaziranga Ulusal Parkı, Hindistan'da bulunan bir doğal yaşam alanı ve bu parkın içinde gergedanlar yaşıyor. Bu parkta gerçekleştirilen alışılmışın dışında bir uygulama ise duyanları hayretler içinde bırakıyor...

Kaynak: http://9gag.com/gag/aYxLx32?ref=fbp

Kaziranga Ulusal Parkı çalışanları, kaçak avlanan insanları durdurmak için onları vurma, hatta öldürme hakkına sahip.

Geçtiğimiz yıl Prens William ve Kate Middleton tarafından ziyaret edilen bu parkta şu ana kadar pek çok insan öldürüldü.

Bundan iki yıl öncesine kadar Ulusal Park'ta ayda ortalama iki kişinin öldürüldüğü biliniyordu.

Ancak 2015 yılından itibaren öldürülen kaçak avcıların sayısı, bu avcılar tarafından öldürülen gergedanların sayısını geçmeye başladı.

BBC tarafından hazırlanan habere göre burada öldürülen insanların çoğu uygulamadan haberi olmayan köylü ya da kabile üyesi kişiler.

Park, Hindistan'ın Assam eyaletinde ilk kurulduğunda burada yalnızca birkaç Hint gergedanı yaşıyordu.

Daha sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan park, bugün dünyadaki tek boynuzlu gergedan nüfusunun 3'te 2'sine ev sahipliği yapıyor.

Avcıların bu canlıların peşine düşmesinin sebebi de sahip oldukları boynuzlar. 100 gramı 6,000 dolara satılan bu boynuzlar, hâliyle avcıların büyük ilgisini topluyor.

Park çalışanlarından biri olan Avdesh, kendilerine bir avcı gördükleri anda silahlarına sarılıp onları öldürmelerinin emredildiğini belirtiyor.

Avdesh, BBC'ye yaptığı açıklamada gece vakti gördükleri sivillerin de kimi zaman silahların kurbanı olduğunu söylüyor.

Bu emir sebebiyle son üç yılda parkta öldürülen kişilerin sayısı 50'yi bulmuş.

Gergedanların neslinin tehlike altında olduğunu ve korunmaları gerektiğini herkes kabul ediyor. Peki bu, bu şekilde olmak zorunda mı?

Umuyoruz ki kimi zaman masum insanları hedef alan bu uygulama kısa zaman içerisinde değiştirilerek gergedanları korumanın daha insancıl bir yolu bulunabilir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevda-elden

İnsanlara zarar vermesinde holdingidir. Saçma

begivegi

Sessibo kardeş Varya yeminle bak bana kahkaha attirdin .. yanıtlama kısmında sıkıntı olduğundan ( baya denedim gitmedi ) burdan yazıyim dedim aslında bı tarafima takmazdim seni ama bu kadar araştırma falan yapıp böylesine laf sokabilmek için uğraştığını görünce böyle bı çırpınış karşısında gözlerim yaşarmadi değil ..Burda bilgileri hava olsun diye ve artislik yapmak için aktaran kim belli gidip Vikipedi den güzelce araştırıp iki Latince laf söyleyince baya havalı oldun la tebrik ettim bak seni aferin sen zaten insan yapaydir ya da silah kullanıyor olduğu için doğal seleksiyonun dışındadır demedim ben kardeş hiç bı canlı " insan dışında " ticaret yapmak için öldürdümuyor para kazanmanın farklı yolları var karin doyurmanin bu beleşten gelen bişey olduğu için insanlarin yöneldiği birşey anlatmaya çalıştığım buydu ... Tek seferde anlicak kadar beynim var ama yine de sağol sen baya düşünceli biseysin teşekkür ettim.

begivegi

Sessibo kardeş Varya yeminle bak bana kahkaha attirdin .. yanıtlama kısmında sıkıntı olduğundan ( baya denedim gitmedi ) burdan yazıyim dedim aslında bı tarafima takmazdim seni ama bu kadar araştırma falan yapıp böylesine laf sokabilmek için uğraştığını görünce böyle bı çırpınış karşısında gözlerim yaşarmadi değil ..Burda bilgileri hava olsun diye ve artislik yapmak için aktaran kim belli gidip Vikipedi den güzelce araştırıp iki Latince laf söyleyince baya havalı oldun la tebrik ettim bak seni aferin sen zaten insan yapaydir ya da silah kullanıyor olduğu için doğal seleksiyonun dışındadır demedim ben kardeş hiç bı canlı " insan dışında " ticaret yapmak için öldürdümuyor para kazanmanın farklı yolları var karin doyurmanin bu beleşten gelen bişey olduğu için insanlarin yöneldiği birşey anlatmaya çalıştığım buydu ... Tek seferde anlicak kadar beynim var ama yine de sağol sen baya düşünceli biseysin teşekkür ettim

cemreksn

Mahküm olayım beni hapishanene al Norveç

palmolivreklamindakisessibo

hayvansever görüntü vermek için gerizekalılıklarını ortaya koyan arkadaşlar maalesef bu haberin Hindistan da haliyle daha yaygın olduğunu ve avcıların büyük olasılıkla öldürülebileceklerini bildikleri halde, yasal olmayan bu ticaretin aracılarını da hesaba katınca kendilerine kalacak 3-5 kuruş için bu işi yapmak zorunda kaldıklarını anlayamıyor. rahat kıçını koyduğu kolduğundan karnını doyurmak için hergün ölümü göze alabilmenin nasıl bir şey olduğunu düşünmeye dahi tenezzül etmiyor. bilimsel takılan yarı cahiller ise insanında bir hayvan olduğunu kabul ediyor ama doğal seleksiyonun gergedanlara uğramasını garip buluyor, sadece silah icat edip kullanabildiği için insanı doğal olmaktan çıkarıp edilgen bir sıfat katarak tam anlamıyla kendisi ile çelişiyor, tebrikler.

begivegi

Doğal seleksiyonun ne demek olduğunu bildiğine emin mısın kardeş sen ? Baya büyük bir cahillik denizinde bogulmaktayken bu yorumu yazabilmen komik ve şaşırtıci.paranin geldiği başka yerlerde var ama onlar aç gözlülük yapıp kolay yolu seciyolar kim uğraşır başka işle tek kurşunla boynuz almak satmak varken. Kendince tespitler yapmaya çalışıp fena sacmalamissin üzüldüm ne diyim

palmolivreklamindakisessibo

senin gibi bilgileri yalnızca ortamlarda havam olsun diye yüzeysel ezberleyen arkadaşların "doğal seleksiyon" tanımını, lise biyoloji dersinde gördüğü kadarıyla anlayabilmiş olması normal. seni zorlamamak için bilal'e anlatır gibi anlatmaya çalışayım. hayatta kalma ve üreme becerisi daha üstün olan herhangi bir seksiyonun, türün, hatta cinsin (fiziksel, zeka, bağışıklık, vs.), diğer bir seksiyona, türe hatta bazen aleme yaşama şansı bırakmaması dolayısıyla, aktarılan genlerin sürekli bir şekilde hayatta kalma ve üreme becerisi daha yüksek olan bireylerin genleri olması durumuna doğal seleksiyon denir. yani ALET YA DA SİLAH kullanabilen homo neanderthalensis in evrimleşmesiyle homo habilis ve alt sınıflarının ortadan kalmış olmasıda, homo sapiensin bazı memeli türlerine yaşama şansı bırakmamış olmasıda doğal seleksiyondur.

palmolivreklamindakisessibo

muhtemelen anlayamamışsındır ama anlama ihtimalin olsa dahi senin gibi -o bölgede paranın başka yerlerden de kazanılabildiğini orada bir dönem yaşamış hatta bir dönem boynuz ticareti yapmış kadar emin bir şekilde söyleyebilecek cahil özgüvenine sahip birinin zihninin- (ayırmaya çalıştım ama tek seferde okuyabildin umarım) anlamamak için çaba göstereceğine eminim bunada dunning-kruger 3. varsayımı denir. bu kıtlıkta bir algının homo sapiensi hayvan olmaktan çıkarıp dünya üzerindeki etkisini suni görmesi normaldir.

Görüş Bildir