Görüş Bildir
Haberler
Sırrı Süreyya Önder: Masa Var, Koltuklar Boş

Sırrı Süreyya Önder: Masa Var, Koltuklar Boş

FreiGeist
30.04.2015 - 12:53 Son Güncelleme: 30.04.2015 - 14:53

Fotoğraf: Zeki Öztürk/Al Jazeera

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

HDP'nin çözüm süreci heyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Ortada karşı karşıya oturulan bir masa yok' sözlerine tepki gösterdi: Masa var, koltuklar boş, bizim açımızdan yolun sonuna geldik, toparlama görevi hükümetin.

Hükümet ve İmralı ile çözüm süreci görüşmelerini yürüten HDP heyeti süreçte gelinen noktayla ilgili Meclis'te bir basın toplantısı düzenlendi. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamalarıyla süreci ve kendilerini itibarsızlaştırmaya çalıştığını savundu. Önder, hükümetin Erdoğan'ın bu açıklamalarına 'mutabakat var' yanıtını vermesini ve bunu kamuoyuna açıklamasını istedi.

Önder, asıl muhataplarının çözüm süreciyle ilgili görüşmeleri yaptıkları hükümet olduğunu söyledi. Önder, sürecin itibarsızlaştırılmasının doğurabileceği sonuçlar için 'Şimdi siz bu masayı Sayın cumhurbaşkanının yaptığı gibi tekmelerseniz başka bir masa devreye girer o masa da Genelkurmay Harekat Dairesi'nde bölgenin haritaları işaretli harekat masaları olur' dedi. Önder, hükümetten, varılan mutabakatın gereğini yapmalarını istedi, Erdoğan'ın açıklamalarına karşı hükümetten beklentilerini şöyle anlattı:

'Biz isterdik ki ortada masa yok dediğinde Başbakan ya da sayın Akdoğan çıksın 'Sayın Cumhurbaşkanı bu mesele öyle değil, biz de muhataplarımzla böyle mutabık kalmadık' desinler diye bekledik. Siyaset eşittir riyakarlık, erdemsizlik hiç değildir. En basit ahlak anlayışı tutarlılık öngörür. Karşımızda ikiye bölünmüş bir iktidar bloğu var, biz bunun içinden barış çıkarmaya çalışıyoruz. Saşyın Cumhurbaşkanı masa da yok taraf da yok diyor, bu doğru değildir. Şu gördüğünüz masa büyüklüğünde İmralı’da bir yeni masa yapıldı, fiziksel olarak söylüyorum. İzleme heyetinin genişletilerek müzakere eheyetine eklemeler yapılarak Dolmabahçe mutabakatı çerçevesinde konuşularak sonuçlandırılmak için yapıldı. Masa var, koltuklar boş şu anda. Bu mesele ciddiyet ve itibarsızlaştırma anhlamında, an itibariyle hükmünü yitirmiştir. Sorun çözücü bir mekanizma olma hüviyetini kaybetmiştir.'

'İmralı ziyaretleri sohbetten öteye geçmez'

Sırrı Süreyya Önder, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından oluşturulabilecek bir izleme heyetinin güvenilir olmayacağını savundu. Önder, hükümetten bir adım gelmemesi halinde İmralı'ya yapacakları ziyaretlerin sohbetten öteye geçmeyeceğini söyledi, Öcalan'ın süreçten çekilebileceği uyarısı yaptı:

'Bu toplantıyı aynı zamanda sayın Öcalan adına yapıyoruz. Hükümetin yalpalayan tutumu hakkında kendisine bir fikir vermişti, böyle bir şey olması durumunda süreçten çekileceğine dair çok önemli dair uyarılarda bulundu bize. Biz müzakerde heyeti olarak şunu talep ediyoruz. Artık Öcalan'la yeniden görüşecekseniz ve biz de gideceksek sayın Öcalan'ın statüsünün sizin belirlediğiniz anlamda bir yasal çerçeveye ya da hükümet tarafından kamuoyuna deklare edilmesine ihtiyaç vardır. Bu olmadan artık sizin oyuncak gibi sorumsuzca, hoyratça ikide bir ileri geri gidişlerle bölge halkı üzerinde oynamanıza izin vermeyeceğiz, buna da alet olmayacağız.'

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam