Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırrı Halen Çözülememiş, Dünyanın En İlginç Yapılarından Olan Mersin'in Gizem Dolu Adam Kayalar'ı!

2.7bPAYLAŞIM

Mersin, Şeytan Deresi Vadisi'nde kafanızı kaldırıp vadinin sarp yamaçlarına bakın. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmeyen bu kabartmalar hem yerli hem de yabancı turistin ilgisini çekiyor. 

İşte bu gizemli ve eşsiz kabartmaların hikayesi...

Mersin'de, Silifke ile Erdemli ilçeleri arasındaki sarp yamaçlara baktığınız zaman, sizi çok şaşırtacak bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz.

Vadinin yamaçlarına oyularak yapılmış bu kabartmalar gören herkesin dikkatini çekiyor. Hikaye ise çok eski zamanlara dayanıyor.

Milattan önce 3. yüzyılla milattan sonra 3. yüzyıl arası yapılmış olduğu tahmin edilen bu eşine zor rastların kabartmaların ismi Adam Kayalar.

Adam Kayalar, iki gruba ayrılmış şekilde bulunuyor. Birincisi, Şeytan Deresi Vadisinde kanyonun kayalarına oyulmuş olan kaya kabartmaları, ikinciyse, vadinin kuzeydoğusunda bulunan kale, burç ve yerleşim yerlerinden günümüze kalan kalıntılar.

Etrafındaki surlarla buradaki yerleşimin, sahilden iç bölgelere giden vadi yollarını kontrol etmek için yapıldığı anlaşılıyor.

Helenistik Dönemde de aynı bölgede çok fazla kalenin var olduğu ve bölgenin özellikle askeri olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Yaklaşık 250 yılda yapıldığı düşünülen Adam Kayalar, incelemeden sonra çerçevelerin altında bulunan yazılarda ölen rahiplerin isimlerinin yazılı olduğu anlaşılmış.

Bu isimlerden yola çıkarak yazıların milattan sonra 2. yüzyılda yazıldığı söyleniyor. Yapım aşaması 250 yıl olunca, kabartmalar arasındaki tarz farkları da göze çarpıyor.

Kabartmalar 9 çerçeve içerisinde 11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri bulunduruyor.

Kabartmaların yapılış amacıysa bölgenin kutsallaştırılarak önemli kişilerin kabarmalarını yapıp onlara duyulan minneti göstermek.

Bir diğer tahminse, ölen kişilerin anısını yaşarmak için yakınları tarafından yaptırıldığı.

Defineciler, doğal koşullar ve çok uzun süre hiçbir önlem alınmamasından dolayı biraz tahrip olup bozulmalar yaşansa da bu kabartmalar hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Mersin'de bulunan Adam Kayalar'a gitmek için Silifke ve Erdemli karayolunu kullanabilirsiniz. Kızkalesi'nden Erdemli'ye doğru giderken Uzuncaburç tabelasını takip edin. Yolun hepsini arabayla gidemiyorsunuz. Gitmeye karar verirseniz ayağınıza rahat ayakkabılar giymeyi unutmayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-gul2

Kim demis sirri cozulmemis diye , buyuk iskenderin yaptirdigi kabartmalar bunlar ..

gzm-ynklr

Bilgilendirici bir paylaşım interesting teşekkürler

volkandemirrr

adamlar milattan önce neler yapmislar. Bizimkilerin buldugu isme bak Adam kayalar cok yaratici

omer-balkan

daha iyisini bul :) bende kabartma kayalar denmesini garipsedim mesela.. adamlar oymuş oraları kabartmamışki ne bileyim.. Heralde bilimsel adı falan budur kabartmadır o yüzden oyle yazmıslardır... (sanmıyorum ama)

fitman-cruiser

Stonesaints oyma heykelleri.

kerem-kasigur

Geçmiş dönem yalakalarının eserleri. Şaka şaka. Nefisler

partal

Hazine var diye dinamitlerler orayı.

Görüş Bildir