Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırrı Hâlâ Çözülemeyen ve Uzun Süre Daha Merak Uyandırmaya Devam Edecek Gizemli Yapılar

3.5bPAYLAŞIM

Kim tarafından, hangi amaçla yapıldığı bilinmeyen ve gizemini hâlâ koruyan yapıları sizler için derledik.

Kaynak: https://9gag.com/gag/aWmVBZZ?ref=fbp

Ashokan Direği

Delhi'de bulunan paslanmaz demir direk Hindistan'ın Qutb kompleksinde bulunmaktadır. Yaklaşık 7 metre ve 6 tondur. M.Ö 912 yılında yapıldığı söylenen Ashokan Direği'ni ilginç yapan şey ise bugüne kadar hiç paslanmamış olması.

Merak konusu olan bir başka şey ise demir sütunun nasıl yapıldığı...

Bazı bilim insanları bunu Delhi'nin ılıman ikliminin bir sonucu olduğunu söylemektedir; bazıları da yapımında sülfür ve manganez kullanılmamasından kaynaklandığını düşünmektedir.

Phaistos Diski

Phaistos Diski 3 Temmuz 1908'de Girit'te Minos Sarayı'nda yapılan kazılarda bulunmuştur. Disk bronzdan yapılmıştır fakat dikkat çekici noktası saat yönünde kazınmış olan karakterlerdir. Karakterlerle ne anlatılmak istendiğine dair bazı tahminler olsa da gizemi henüz çözülememiştir.

Pumapunku

Puma punku Bolivya'da Tiwanaku yakınlarında yer alan ve bir tapınak. Tapınağın gizemi ise kimler tarafından yapıldığının bilinmemesi. Hatta bazı kesimler bu taşların uzaylılar tarafından konulduğunu da söylüyor.

Çünkü ağırlığı 800 tonu bulabilen granit taşlar milimetrik olarak şekillendirilmiş ve taşlarda aynı derinlikli delikler açılmıştır.

Bazı bilim insanları bu işlemin granitten daha sert tek malzeme olan elmasla yapıldığını savunmaktadır. Fakat bu iddialarla ilgili hiçbir kanıt bulunmadığı için bu gizemli tapınağın suçu yine uzaylılara atılmıştır.

Rujm El Hiri

İsrail'de bulunan Rujm El Hiri de gizemi açıklanamayan yapılardan. Golan Tepeleri'nde bulunan bu yapı 40.000 bazalt kayadan oluşuyor ve kimler tarafından ne için yapıldığı bilinmiyor. Bölgeyi ilginç kılan şeylerden birisi de yeryüzünde hiçbir dikkat çekmeyip sadece uzaydan görülebiliyor olması.

Bazı billim insanları yapının gök bilimiyle ilgili olabileceğini ve bu yüzden yapılmış olabileceğini belirtse de henüz bu iddiaları açıklayacak bir kanıt yok. Bilim insanlarının uzlaştıkları tek konu M.Ö. 3500 yılında yapılmış ve yapımının 70 yıl sürmüş olduğu.

Yıldız Çocuk (Star Child)

Star Child kafatası 1930 yılında Meksika'nın Chihuahua kentinde bir mağarada bulundu. Henüz tam olarak gizeminin çözülmediği ve  normal bir çocuğun kafatasından daha büyük olan bu çocuk kafatasıyla ilgili çalışmalar devam etmekte.

Baigong Boruları

Baigong Boruları Çin'in Çinghay Eyaletinde yer alan dağın tepesinde bulunmaktadır. Boruların kim tarafından hangi amaçla yapıldığıysa bilinmiyor.

Borular hakkında bilinen tek şey demir çağından önce yapılmış olduğu. Bu durum da onları daha gizemli kılmakta.

Frig Vadisi'ndeki Araç İzleri

Afyon'da bulunan Frig Vadisi'ndeki araba izleri de henüz gizemi açıklanamamış olaylardan. Rus jeolog Alexander Koltypin 3 meslektaşı ile saha araştırmasındayken bu izleri keşfetti.

Yaptığı çalışmalarıyla da, izlerin bilinen insanoğlundan farklı bir ırka ait olduğunu ve 12-14 milyon yıl önce keşfedilen arazi aracının da üstün ırka işaret ettiğini belirtse de vadinin gizemi hâlâ devam etmekte.

Dımışki Çeliği (Damascus)

900'lü yıllarda keşfedilen Damascus Çeliği'nin sırrına uzunca bir süre erişilememiş. Fakat 1980 yılında bilim insanlarının müzelerde yaptıkları incelemeler sonucunda üretimi Avrupa'da da başlayabilmiş.

Kazakistan Jeoglifleri

NASA'nın 2007 yılında 700 m yükseklikten çekilmiş görüntülerini yayınladığı jeoglifler Kazakistan'ın Turgay bölgesinde yer almakta.

Fakat Kazakistan'ın bu görüntüyle ilgilenmemesi ve araştırmaması durumun gizemliliğini sürdürmesine sebep oluyor.

Nazca Çizgileri

Peru'nun güney kıyılarındaki Nazca Çölü ve And Dağları'nın kıyıya bakan eteklerine çizilmiş olan bu çizgiler hâlâ gizemini korumakta. Teknik olarak nasıl yapıldığı ve hakkında hemen hemen hiçbir şeyin bilinmediği bu çizgiler Güney Amerika'nın İspanyollar tarafından işgal edilmesiyle keşfedildi.

Çizgilere dair ilk kanıt da 1939 yılında ortaya çıktı. 1500'den fazla çizim barındırdığı kanıtlanmıştır.

Nazca çizgileri geometrik şekiller, hayvanlar, bitki motifleri ve birtakım garip yaratıklar içermektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Baigong Boruları levha tektoniği sebebiyle oluşmuş bazalt sütunlarıdır. Boşluk doldursun diye mi aldınız listeye?

pasaeli

asıl gizem bu arkeleoji tarihini çöpe atacak gelişme var ne yerli ne yabancı meraklıları parlatamıyor bir türlü. insanlık tarihi tamamıyla değişecek bu bitse

tbn57

iyi de Baigong Boruları dediğiniz şey bazalt sütunları ve jeolojik olarak açıklanamaz bir şey de değil

alperen-a.kaya

Gizemi çözülemeyen büyük felaketler içinde birisi var ki onu yazmamak olmaz anladınız siz onu :))

hicviye-naziri

Bide Feto var. Kimin işbirlikçisi yıllardır çözülemedi.

Görüş Bildir