Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sıradışı İnsanların Klozetlerinin Yanında Sürekli Bulundurması Gereken 12 Ufuk Açıcı Kitap

332PAYLAŞIM

Kitap okumayanların kahir ekseriyeti zaman bulamamaktan şikayet eder. 

İşte mucizevi çözüm: Günde en az 10-12 dakikamızı tuvalette harcıyoruz. O yüzden bu kitaplardan seçmece klozetinizin yanına koyuyorsunuz ve böylece sürekli okuyorsunuz. Böylece cep telefonunuzla oynamak ya da deterjan etiketi hatim etmek yerine psikolojiniz ve düşünsel dünyanız için önemli bir iş yapıyorsunuz.

1. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking

Stephen Hawking'in "Benzinliklerde bile satılan bir bilim kitabı yazmak istedim" şeklinde tanımladığı kitabı. Neden klozetinizin yanında size müthiş bir yoldaş olmasın? Okuyun efendim.

2. Cosmos - Carl Sagan

İki kez belgesel haline getirilmiş Cosmos ile, evrenin en önemli sırlarına vakıf oluyoruz. Belgeselde izlerken kafamıza giren bilgiler çabucak uçup giderken, satırlarda gezindikçe bu ihtimal azalıyor. Siz de belgeseliyle yetinmeyin, kitabını da sürekli gözden geçirin.

3. Milletlerin Zenginliği - Adam Smith

18. yüzyılda kaleme alınmış olmasına rağmen bugün halen geçerli olan bir takım ekonomik hakikatlere tek tek vurgu yapan güzide Adam Smith eseri. Okunaklı ve yalın bir eserdir. Her koşulda okunabilir. (Hem de her koşulda)

4. Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi - Bill Bryson

İsmiyle müsemma bir kitap işte. Parça parça okursunuz, okudukça ufkunuz açılır ve bilginiz zirve yapar.

5. Sapiens - Yuval Harari

Sapiens ile birlikte Yuval Harari, insanoğlunun tarihine ilk kıvılcımından itibaren adım atıyor ve yürüdüğümüz istikamete dair vizyoner bir tahminle eserini sonlandırıyor. Mutlaka okunması gereken bir kitap!

6. Incognito - David Eagleman

"Beynimizde neler oluyor?" sorusunun cevabı Incognito'da. Eagleman'ın akıcı anlatımıyla birlikte!

7. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens'i okumayan azdır. Yine de bu eserin sürekli olarak, hayatımızın çeşitli evrelerinde tekrar tekrar okunması gerektiği söylenir. Tam olarak bu sebepten dolayı tuvaletinizdeki Küçük Prens kopyasını hazır edin ve tekrar tekrar okuyun!

8. Ulysses - James Joyce

"Bir delinin kuyuya attığı taş" olarak bilinen Ulysses, absürt çizgisi ve zor okunmasıyla size dişli bir kitap gibi görünebilir. Ama onu her elinize aldığınızda karşılacağınız cümleler ve ifadeler, benzersiz bir deneyimin habercisi olacaktır. Bize güvenin!

9. Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond

Neden Avrupa, Amerikaya oranla farklı bir medeniyet çizgisine girdi ve üstün gelmeyi başardı? Sorunun cevabı tam olarak bu kitapta! Okuyun efendim. Parça parça da olsa okuyun. Ikınsanız da okuyun. Sıkılsanız da okuyun.

10. Binbir Gece Masalları

Her ziyaretinizde bir öyküyü bitirseniz daha ne isteyeceksiniz? Binbir Gece Masalları çoğu zaman sürükleyici ve kışkırtıcıdır. Okuyun, okutturun.

11. Ficciones - Hayaller ve Hikayeler - Jorge Luis Borges

Borges'in kıvrımlı labirentlerinde kaybolmak isteyenlere... Kısa parçalardan oluşan kitap, ne zaman dönseniz bıraktığı yerden karşılar sizi. Bütün bölümleri tekrar tekrar okumalıktır.

12. Sorgulayan Denemeler - Bertrand Russell

İngiliz fikir insanı Russell'ın denemeleri, hayata ve onunla ilgili pek çok farklı disipline yalın açıklamalar getirmeyi başarıyor.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
volkan.demir.395

Klozette okunacak kitap mı? Hahahaha, element uydurmayın; bir de sıçarken Ulysses okunur mu yaaaa

brkkrb

Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi'ni ve Sapiens'i kesinlikle öneriyorum. Cosmos'un belgeselini izledim zaten :P

serkan-ozdemir9

şu küçük prens neden hemen her listede vardır ki?

ciplak

Sıçarken milletlerin zenginliği okumalısınız bence de çok mantıklı...

Görüş Bildir