Görüş Bildir
Haberler
Sıradaki Projesi Mekik Tasarlamak: Türkiye'nin Tek Uzay Mimarı Ayşe Ören ile Tanışın!

etiket Sıradaki Projesi Mekik Tasarlamak: Türkiye'nin Tek Uzay Mimarı Ayşe Ören ile Tanışın!

Emre Ordu
14.09.2017 - 18:43 Son Güncelleme: 17.09.2017 - 09:13

Çocukken astronot olmanın hayalini kuran Ayşe Ören, her ne kadar bu hayalini gerçekleştiremese de, uzay mimarı olmayı başardı. Üstelik Türkiye'de bu unvana sahip tek isim. Adı ne yazık ki ülkemizde yeteri kadar bilinmese de, genç yaşında çok sayıda uluslararası yarışmada ödüller alan, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından geleceğin lideri olarak açıklanan Ören, artık uzay konusunda ilim insanı ve girişimci yetiştirmek üzere çalışmalar yapan Deep Space Industries’in New Worlds ekibinde. Sıradaki projesi ise uzay mekiği tasarlamak...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet'ten Burcu Purtul'un haberine göre, Bilkent Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı mezunu olan Ayşe Ören, 2009 yılında İstanbul Tasarım Haftası için tasarladığı “kiss chair” isimli sandalyeyle dikkat çekti. İngiltere’de “Genç Tasarım Girişimcisini Arıyor” adlı yarışmada finale kadar çıkmayı başardı.

Michael Jackson tasarımıyla dünya birincisi oldu

Michael Jackson tasarımıyla dünya birincisi oldu

Aynı zamanda bir Michael Jackson hayranı olan Ören, Jackson’ın ölümünden sonra başlatılan “Michael Jackson Live Forever Monument Design” yarışmasına katıldı. Tüm dünyadan binlerce kişinin katıldığı yarışmada Michael Jackson’un anıt tasarımıyla dünya birincisi oldu.

Sanayi Bakanlığı'ndan destek alan ilk tasarımcı

Sanayi Bakanlığı'ndan destek alan ilk tasarımcı

Ören, engellilere kolaylık sağlayan hareketli modüler mobilya tasarımı sayesinde 2010 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan tekno girişim sermaye desteği aldı. Böylece bakanlık ilk kez bir tasarımcıya destek vermiş oldu.

NASA'nın konferansına davet edildi

NASA'nın konferansına davet edildi

2015 yılında Fransa’da teknoloji konulu bir yarışmaya akıllı şehir mobilyaları tasarımıyla katılan Ayşe Ören, finale çıkamasa da Paris’te ödül törenine davet edildi. Kendi deyimiyle o gün hayatının dönüm noktası oldu. Orada NASA’nın üst düzey yetkilileriyle tanıştı. NASA’nın ikinci adamı olan CTO’su David Miller, Deep Spaces Industries (DSI) firmasının kurucusu Rick Tumlinson ile iletişimini devam ettirdi. Sonrasında Amerika’ya NASA’nın bir konferansına davet aldı. Ekim 2015’teki bu konferansta “Uzun dönem uzay gezilerinde uzay mimarisi” konusunda konuşma yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geleceğin lideri seçildi

Geleceğin lideri seçildi

Ayşe Ören o günü şöyle anlattı: “Konuşma aylarca hazırlandım. Sahneye yürürken ‘Öleceğim’ dedim. Dünyanın en önemli bilim insanlarının önünde konuştum. Orada birçok değerli insan ve astronotla tanıştım. Daha sonra Fransa Dışişleri Bakanlığı beni ülkelerine davet ederek beni geleceğin lideri seçtiklerini deklare etti.

Uzay konusunda çalışmalar yapan Deep Spaces Industries ekibine dahil oldu

Uzay konusunda çalışmalar yapan Deep Spaces Industries ekibine dahil oldu

Döndüğümde DSI’dan Rick Tumlinson arayıp ‘seni ekibe alalım’ dedi. Beni New Worlds uzay ekibine aldılar. DSI uzay konusunda ilim insanı, girişimci yetiştirme ve bu alandaki kişileri bir araya getirmek için kurulan bir oluşum. Yine Austin’e gittim. Türkiye’yi temsil ettim. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yönetici bilim adamı Bernard Foing’le birlikte uzun dönem uzay gezileri hakkında konuşma yaptık.”

"Uzay mekiği tasarlamamı istiyorlar"

"Uzay mekiği tasarlamamı istiyorlar"

Türkiye’nin uzayla ilgili çok geçmişinin olmadığını vurgulayan Ören, 'Konunun yeni yeni mimarisi gelişiyor. Uzay mekiği tasarlarken bilimsel ve uygulanabilir bağlamda olması için ilk önce o bilgi düzeyine çıkmanız gerek. Bundan sonraki evrede hedefim bilime ve veriye dayalı bir mekik tasarlamak. Bu yönde talepler geliyor. DSI ciddi adımlar atmamı istiyor ve destekliyorlar' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1917
710
150
37
37
35
26
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ece

"EY KAHRAMAN TÜRK KADINI! SEN YERLERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL, OMUZLAR ÜZERİNDE GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN." der Atamız...

"Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! Allah’ın emrettiği şey erkek ve kadın müslümanların ilim ve irfan edinme... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Hz. Muhammed öldüğü zaman Hz. Ömer Hz. Muhammed'in öldüğü evin önünde toplananlara Allah'ın mutlaka peygamberi geri göndereceğini söylemiştir. Adam öldüğü an... Devamını Gör

BatuhanN

Fransa kızı götürdü bizde imam hatiplileri sahaya sürelim de bi uzaya mekiği yapsın aslanlar heyt be (!)