Görüş Bildir
Haberler
Sınır Güvenliğine 203 Milyon Lira

Sınır Güvenliğine 203 Milyon Lira

ATKN
30.08.2015 - 19:50 Son Güncelleme: 30.08.2015 - 23:35

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye sınırındaki güvenliği artıracak 'Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi' için Milli Savunma Bakanlığı'na 203 milyon lira ödenek aktardıklarını bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Suriye sınırına ilişkin alınan önlemler neticesinde son 1,5 yılda yasa dışı sınır geçişleri büyük oranda önlendi. Bu önlemlere ek olarak Suriye sınırında  Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Projesi de hayata geçirildi. Söz konusu sistemle Suriye sınırının 7/24 gözetlenmesi, sınırdan yasa dışı geçişlerin önlenmesi ve sınır aşan suçların engellenmesi amaçlanıyor. 

Bu kapsamda, sınır hattına yüzlerce kilometre uzunluğunda modüler duvar, güçlendirilmiş kafes telleri, beton temelli teller, aydınlatma ve yol yapılacak. Ayrıca, söz konusu bölgedeki hudut ve devriye yolları da ıslah edilecek.

'Milli Savunma Bakanlığına 203 milyon lira ödenek aktarıldı'

'Milli Savunma Bakanlığına 203 milyon lira ödenek aktarıldı'

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu proje için Milli Savunma Bakanlığına 203 milyon lira ödenek aktardıklarını söyledi. 

Bu parayla toplam 4 ilde 134 kilometre uzunluğunda modüler duvarla birlikte yol, aydınlatma ve güçlendirilmiş kafes tellerinin yapılacağı bilgisini veren Şimşek, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak için gerekirse daha fazla önlemin de alınabileceğini ifade etti. 

Şimşek, aktarılan ödenekle neler yapılacağına ilişkin de şu detayları verdi: 

'Söz konusu ödenekle Hatay'a 24 kilometre modüler duvar, 40 kilometre yol ve 37 kilometre aydınlatma; Gaziantep'e 47 kilometre modüler duvar, 91 kilometre yol ve 62 kilometre aydınlatma; Şanlıurfa'ya 19 kilometre modüler duvar, 76 kilometre yol, 6 kilometre beton temelli tel ve 30 kilometre güçlendirilmiş kafes teli; Mardin'e de 44 kilometre modüler duvar, 32 kilometre yol, 8 kilometre beton temelli tel ve 24 kilometre güçlendirilmiş kafes teli yapılması planlanıyor.'

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0