Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kalbinizin Küt Küt Atmasına Sebep Olacak Sinema Tarihinin En Heyecanlı Sahnelerinden 20 Tanesi

 > -

İşte heyecandan koltuğunuza sığamamanıza sebep olacak sinema tarihinin en heyecanlı 20 sahnesi...

DİKKAT! Spoiler içerir.

Kaynak: http://imgur.com/gallery/ZiGAq

1. Sapık / Psycho (1960) - Duş sahnesi

Sahne: Marion Crane, Bates Motel'de duş almaktadır. Olaylar gelişir...

Hitchcock'la başlıyoruz, çünkü heyecan verici sahneler denince akla ilk gelen isimlerden biri o. Yavaşça gelişen bu sahne, gergin müziği ve fevkalade kurgusu ile sinema tarihinin en müthiş sahnelerinden biri.

2. Gangsterin Kaderi / Bullitt (1968) - Takip sahnesi

Sahne: Dedektif Frank Bullitt, iki tetikçinin kendisini takip etmekte olduğunu fark edince manevra yapar ve kovalamaca başlar.

Tarihteki ilk arabayla kovalamaca sahnelerinden biri olan bu sahnenin adı hala en iyiler arasında geçiyor. O zamandan bu zamana arabayla çekilen tüm kovalamaca sahneleri, bu sahneye çok şey borçlu. San Francisco sokaklarında yapılan çekimlerde, sürücüler saatte 209 km hıza ulaşmışlar. Bu sahne filme "En İyi Kurgu" dalında Oscar ödülü kazandırmış.

3. Kuzuların Sessizliği / Silence of the Lambs (1991) - Dr. Lecter'la ilk tanışma

Sahne: FBI ajan adayı Clarice Starling, kötü şöhretli Hannibal Lecter'la ilk kez tanışır ve ondan işine yarayacak bilgiler koparmayı umar.

"En İyi Film" dalında Oscar ödülü almış olan bu müthiş filmin en unutulmaz sahnesi belki de bu. Filmdeki performanslarıyla Anthony Hopkins ve Jodie Foster da Oscar ödülüne layık görülmüşlerdi. Lecter'ın Starling'i bir kitap gibi okuduğu bu sahne akıllardan uzun süre çıkmayacak cinsten.

4. Kutsal Hazine Avcıları / Raiders of the Lost Ark (1981) - Açılış sahnesi

Sahne: Indiana Jones ve rehberi antik harabelerde ünlü bir eseri aramaktadır.

Harrison Ford'un iri bir kaya parçasından kaçtığı bu sahne, belki de tüm zamanların en heyecanlı açılış sahnelerinden biri.

5. Er Ryan'ı Kurtarmak / Saving Private Ryan (1998) - Omaha Sahili

Sahne: 6 Haziran 1944'te Omaha Sahili'ne yapılan saldırı inanılmaz görüntülerle yansıtılıyor.

"Er Ryan'ı Kurtarmak", savaşı en gerçekçi şekilde yansıtan filmlerden biri olarak görülüyor. Üstüne üstlük sahnedeki görüntüler, gerçek istilanın fotoğrafları temel alınarak yaratılmış.

6. Kirli Adam / Dirty Harry (1971) - Callahan'ın monoloğu

Sahne: Müfettiş Callahan, öğle yemeği yerken sokağın karşısında bir bankanın soyulmakta olduğunu fark eder. Kaçmaya çalışan soyguncuyu durdurur ve onunla yüzleşir.

Bu sahneyi böylesine etkileyici kılan şey Callahan'ın monoloğu: Callahan, soyguncuya silahına uzanması için meydan okur ve kendi silahında mermi kalıp kalmadığını tahmin etmesini isteyerek onunla dalga geçer. Silaha uzanmayı tercih eden soyguncunun başına elbette pek de iyi şeyler gelmeyecektir.

7. İhtiyarlara Yer Yok / No Country For Old Men (2007) - Yazı tura sahnesi

Sahne: Anton Chigurh bir benzin istasyonunda durur ve istasyonun sahibini yazı tura atacakları bir bahse davet eder.

Coen Kardeşler, gerilimi nasıl yaratacaklarını iyi biliyorlar. Acaba yazı tura sonucunda istasyonun sahibi yaşayacak mı, yoksa ölecek mi? Film, "En İyi Film" dalında Oscar ödülü sahibi.

8. Ben-Hur (1959) - At arabalarının yarışı

Sahne: Judah Ben-Hur rakibi Messela ile bir at arabası yarışı yapar.

Pek çok önemli aksiyon sahnesi barındıran filmdeki en heyecanlı sahne belki de bu. 1500'den fazla figüranın bulunduğu sahnenin prodüksiyonu için 1 milyon dolar harcanmış. Bu sahne aynı zamanda Grease filmindeki yarış sahnesi için de ilham kaynağı olmuş.

9. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule / The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Miğfer Dibi savaşı

Sahne: Kocaman bir ordu üstlerine doğru gelirken Rohan halkı (ve birkaç elf ve bir cüce) Miğfer Dibi Kalesi'ne sığınmak ister.

Teknik olarak final sahnesi olsa da filmin büyük bir kısmını oluşturan bu sahnede, ork ordusu yavaş yavaş yaklaşırken, öleceklerini anlayan Rohan halkının yüzlerinde beliren ifade oldukça etkileyici.

10. Casino Royale (2006) - Kovalamaca sahnesi

Sahne: James Bond, bir bomba imalatçısını inşaat alanında takip eder.

Bir Bond klasiği olan bu sahne oldukça heyecanlı.

11. Rocky (1976) - "Gonna Fly Now"

Sahne: Rocky, Apollo Creed'le olan müsakabası için hazırlanmaktadır.

Her heyecanlı sahnenin aksiyon dolu veya korkunç olması gerekmiyor elbette. Bazen mutlu bir sahne de sizi heyecanlandırabilir. Bu idman montajında, ezilen kahraman Rocky, Philadelphia'da koşuşturur ve başarıya ulaşır.

12. Denizin Dişleri / Jaws (1975) - Chrissie'nin son yüzüşü

Sahne: Sarhoş ve çıplak bir genç, suyun altında olan tehlikelerden habersiz bir biçimde okyanusa dalar.

"Jaws", müziğiyle anılan bir film. John Williams'ın ustalıkla bestelediği müzikler filmin gerilimine büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Hitchcock'tan oldukça esinlenmiş olan bu sahne, izleyiciye dehşeti tüm derinliği ile gösterirken karakterleri durumdan habersiz bırakıyor.

13. Kuşlar / The Birds (1963) - Okul binası

Sahne: Yaklaşan tehlikenin farkında olmayan Melanie Daneils, okul binasının önünde Cathy'i almak için beklemektedir.

Tipik Hitchcock stilinde olan bu sahnede; seyirci tehlikeden haberdarken, karakterler hiçbir şeyin farkında değil. Saldırının öncesindeki gerilim sahneleri ve saldırı anı popüler kültürün demirbaşlarından.

14. Jurassic Park (1993) - T-Rex'in firar ettiği sahne

Sahne: T-Rex'in sergilendiği binanın önünde duran arabalar bozulur. 

Bardakların içindeki suyun titremesiyle bizi asıl olaya hazırlayan sahnede, karakterlerin kötü bir şeyler olacağını anlamaya başladıkları an çok etkileyici.

15. Testere / Saw (2004) - Ayı tuzağı

Sahne: Testere katilinin elinden kurtulan tek kişi olan Amanda, deneyimini anlatır.

Sonraki Testere filmleri için ne düşünürsünüz bilemeyiz, ancak ilk film gerçekten harika ve akıldan çıkmayacak pek çok görüntü barındırıyor.

16. Yaratık / Alien (1979) - Göğüs ağrısı sahnesi

Sahne: Nostramo'nun mürettebatı yemek yemektedir.

İşte en ikonik film sahnelerinden biri. Ridley Scott'un ustalıkla yönettiği bu sahneyi izlemediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz.

17. Kahraman Şerif / High Noon (1952) - Geceyarısına geri sayım

Sahne: Şerif Will Kane ve Hadleyville sakinleri, Frank Miller ve ekibinin Kane'i öldürmek için gelmelerinden önce gergin bir bekleyiş içindedirler.

Kane, suçlularla yalnız başına savaşması gerektiğini fark ettiğinde, durumun ağırlığı onun ve diğer kasabalıların üzerine çöküyor. "High Noon",  En İyi Kurgu, En İyi Film Müziği ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar ödülüne layık görülmüş.

18. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar / Close Encounters of the Third Kind (1977) - Çiftlikten kaçırılan çocuk

Sahne: Jillian ve oğlu Barry, uzaylılarla karşı karşı kalırlar ve Barry kaçırılır.

Bu korkutucu sahnede uzaylılar hiç görülmeseler de varlıkları derinden hissediliyor.

19. Kıyamet / Apocalypse Now (1979) - Helikopter saldırısı

Sahne: Amerikan helikopterleri Vietkong kuvvetlerine doğru Wagner'in "Ride of the Valkyries" eseri eşliğinde uçmaktadır.

Eğer bir kimseye "Ride of the Valkyries"i nereden bildiklerini soracak olursanız, %1'inin opera, %49'unun Bugs Bunny, %50'sinin ise Apocalypse Now cevabını vermesi muhtemel.

20. Soysuzlar Çetesi / Inglourious Basterds (2009) - Pipo sahnesi

Sahne: Hans Landa, Fransız bir çiftçiyi sorgulamaktadır.

Filmdeki performansıyla Oscar ödülü alan Christoph Waltz, bu sahnede harika bir iş çıkarıyor. İki aktörün yüzü arasında yavaşça gidip gelen kamera ise sahnenin gerilimine büyük ölçüde katkıda bulunuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
daftpunk2323

Hiçbiri tarkan filmindeki ahtapotun ortaya çıktığı sahne kadar heyecanlandıramaz beni asdfg

Başlıklar

AkaryakıtBen-HurCasusJames BondKitapOrduSinemaTercih
Görüş Bildir