Şimdi Bunun Tam Zamanı: Neden Müziğin Yeni Dünya Starları Türkiye'den Çıkmasın ki?

49PAYLAŞIM

Tarkan'dan beri dünyada tanınan bir yıldız çıkaramamamızın pek çok sebebi var. Ancak bunlara odaklanıp şikayet etmek yerine önümüze bakmalıyız. Şu an yeni dünya yıldızları çıkarmamız için çok doğru bir zaman dilimi içindeyiz. Nedenlerine birlikte bakalım.

Amerika ve İngiltere dışında bir ülkeden dünya yıldızı çıkması pek de kolay değil.

İspanyolca'nın dünyanın en çok konuşulan dördüncü dili olması ve Amerika'daki Latin nüfusa rağmen Latin ülkelerden dahi kalıcı bir isim nadiren çıkıyor. Oysa 90'lar sonu-2000'ler başında pek çok Latin isim dünya yıldızına dönüşmüştü.

Günümüzde onların yerini Koreli gruplar aldı.

Korece dünyanın en yaygın dillerinden biri değil, yalnızca 80 milyon kadar insan tarafından konuşuluyor. Buna rağmen Kore grupları dünya çapında müzik, kültür ve imaj sayesinde büyük başarı yakaladı.

Bir grubun Amerika'da tanınması dünya yıldızı olduğu anlamı taşır. BTS Amerika'da çalışmalarını sürdürüyor, son olarak Dua Lipa ile düet yapan Blackpink de adını geniş çevrelere duyurdu.

Amerika'yı Fethederek Ne Kadar Büyük Olduğunu Tüm Dünyaya Gösteren İlk K-Pop Grubu BTS - onedio.com
Amerika'yı Fethederek Ne Kadar Büyük Olduğunu Tüm Dünyaya Gösteren İlk K-Pop Grubu BTS - onedio.com

Bu rüzgarın etkisine giren başka ülkeler de kendi yıldızlarını çıkarmak için kolları sıvamış durumda, tıpkı Kazakistan örneğinde gördüğümüz gibi.

Kazakistan'dan çıkan Q-Pop akımı henüz birkaç yıllık olsa da, şimdiden dünya çapında hayranlara ulaştı.

Tıpkı Koreliler gibi şarkılarında anadillerini kullanan Kazak gruplarının önü çok açık.

K-Pop Çılgınlığını Örnek Alan Ata Toprağı Kazakistan'dan Gümbür Gümbür Gelen Akım: Q-Pop - onedio.com
K-Pop Çılgınlığını Örnek Alan Ata Toprağı Kazakistan'dan Gümbür Gümbür Gelen Akım: Q-Pop - onedio.com

Bu hareketin bile bizle bir ilgisi var aslında.

En popüler Q-Pop grubu Ninety One'ın yeni şarkısının şu bölümünü dinleyince ne demek istediğimizi anlayacaksınız:

NINETY ONE - BOYMAN 

Türkiye'de müzik yazarlığı denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Çetin Cem Yılmaz, konuyla ilgili bir şeyler yazdı.

Şu sıralar dünyada Türk kültürüne, özellikle Türk müziğine yoğun bir ilgi var.

Özellikle özgün Anadolu rock internet sayesinde müziğe ilgi duyan Avrupalı ve Amerikalı gençler tarafından keşfedilmiş durumda.

Selda Bağcan'ın şu an dünyada en çok tanınan Türk müzisyen olmasının sebebi bu.

Shire'dan Anadolu'ya: Bayram Değil Seyran Değil Frodo Nasıl Selda Bağcan'a Hayran Oldu? - onedio.com
Shire'dan Anadolu'ya: Bayram Değil Seyran Değil Frodo Nasıl Selda Bağcan'a Hayran Oldu? - onedio.com

Ta Avustralya'da bir grup gencin Anadolu rock grubu kurup ünlü olmasının da.

70'ler Anadolu Rock'ını Yaşatan Avustralyalı Grup King Gizzard & The Lizard Wizard - onedio.com
70'ler Anadolu Rock'ını Yaşatan Avustralyalı Grup King Gizzard & The Lizard Wizard - onedio.com

Aynı şekilde Hollanda'da bu bayrağı taşıyan bir grup yükselişte.

1970'lerin Türk Psychedelic Rock'ını Dünyaya Yayan Bu Grubu Dinlemekten Büyük Keyif Alacaksınız: Altın Gün - onedio.com
1970'lerin Türk Psychedelic Rock'ını Dünyaya Yayan Bu Grubu Dinlemekten Büyük Keyif Alacaksınız: Altın Gün - onedio.com

Belki biz farkında değiliz ama dünya Anadolu müziğini keşfetti ve bu popülarite daha da artacak.

Hep Aksi Olacak Değil: Rolling Stones'un 'Paint It Black' Şarkısı Erkin Koray'dan Çalıntı Çıktı - onedio.com
Hep Aksi Olacak Değil: Rolling Stones'un 'Paint It Black' Şarkısı Erkin Koray'dan Çalıntı Çıktı - onedio.com

Günümüze dönersek şu sıralar Gaye Su Akyol, dünyada giderek daha fazla tanınıyor.

BBC'den NME'e haberleri yapılıyor, müzik dergilerinde röportajları yayınlanıyor. Popüler bir müzik yapmadığı halde adı her geçen gün daha fazla insana ulaşıyor.

Dönüp baktığımızda halen dünyada en büyük başarıyı yakalamış popüler isim Tarkan, ancak günümüzde yeni nesil elbette kendisine yabancı.

'Şımarık' 1997'de çıktığı ve sonrasındaki birkaç yıl popüler olduğu için şu an tanınmaması normal. Aradan 22 yıl geçmişken, yeni isimler çıkarmanın zamanı.

Peki bu nasıl olacak?

Bunun iki yolu var. İlk yol tıpkı 2000'lerin başında patlayan ve birbiri ardına yeni ve başarılı grupların çıktığı Türkçe rock hareketi gibi yeni bir Anadolu rock hareketi başlatmak. Bu noktada elbette dev isimlerden referans almak, ancak yeni ve bizden şarkılar üretmek gerekiyor. Bu doğru imajla birleştiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır.

İkinci yol ise popüler kültüre oynamak.

Popüler kültür, gençlere hitap ediyor ve bu nedenle genç isimlerin önü açık. Sadece yaş anlamında değil; günümüz popüler müziğinin trendlerini uygulayan, dans eden, sosyal medya kullanımı doğru olan genç isimler ile başarılı olmamanın imkanı yok. Burada önemli olan imajı doğru oturtmanın yanı sıra bizden ögeleri dikkatli ve dozunda kullanmak. Şu an Kore, Japonya, Kazakistan gibi ülkelerin yaptıklarını yapmamamız için hiçbir sebep yok.

Ne dersiniz, yakında bizden de bir dünya starı çıkar mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fred_bri_rog_john

Öncelikle bizim şu an ki müzik tarzımızdan yani aşk şarkıları ayrılık şarkıları aşk temalı şarkılar biz bu tarz müzik yaptığımız sürece asla bizden dünya starı falan çıkmaz Artık dünya çapında ses getirecek şeyler yapın Ne biliyim Rock and Roll ile operayı birleştirin ya da hiç bilinmedik müzik aletlerinden oluşan çok farklı müzikler yapın ama bizim ülkemizdeki şarkıcılar resmen tutturmuşlar aşk şarkısı ayrılık şarkıları ya da ne biliyim pop şarkılar ya yeter artık tabi ki de biz hep aynı şeyleri durmadan tekrar edersek bu ülkeden bi dünya starı falan çıkmaz

hipergrafi

Neden olmasın. Gerçekten böyle bir ilgi var. Türk pop şarkılarının youtube yorumlarına baktığımızda yabancılar tarafından o kadar çok yorum var ki, ayrıca ülkemizin eurovision'a katılması yönünde de 'Come back Turkey' kampanyaları başlatıldı, Burcu Güneş'in Anadolu' nun güneşi albümü uluslar arası çapta büyük bir başarı elde etti. Bence bunun üzerine çalışmalıyız.

corpse-bride

iyi aranjörler gerekiyor para gerekiyor sponsor gerekiyor tabi bide tabuları olmayacak kısa yoldan koseyı donup ısıme bakam dersen demek akalın varı gunu kurtarırsın ama dunya starlarını cıkaranlar cok genıs caplı dusunuyorlar profesyonellerle calısıyorlar

Gizli Kullanıcı

"'Star' değil 'Yıldız' derseniz ölürsünüz değil mi ?" diyerek başlayayım. Ülkenin şu anki durumundan bir halt olmaz. Türk kültürü yeni nesillere geçmiyor. İngilizce konuşamayan tipler "Ay çok down oldum yha" diye gezinerek kendilerini "entellektüel" göstermeye çalışıyor. Kültürü dünyaya tanıtamadığımız sürece ancak başkalarını kopyalarız. Kültürü dünyaya tanıtabilmek için sanattan önce bilim, teknoloji, askeri, diplomasi, siyaset ve bilimum diğer konularda ülkeyi kalkındırıp ülkenin şanını ve şerefini kurtarmalıyız. Dış dünya bizi hala "Hebele hübele" diye konuşan aptal Arapların bir kolu olarak görüyor. Araplara karşı duyulan antipati malumunuz. Kendi öz kültürümüzü saçma salak kültür emperyalizmi öğelerinden kurtararak sanatı bu yönde şekillendirmeliyiz.

cuneyt-arslan1

Çıkar kardeşim. Ama bu kafayla değil. Bunun için 2 yol var, ya kültürünüzü ekonominizle ve siyasi başarınızla dünyaya kabul ettireceksiniz ya da sanatı baş köşeye oturtacaksınız. İlki kısa vadede mümkün değil. Popüler kültür sanat aramaz, etkinlik arar, güç arar. Bu yokken elimizde sanattan başka bir şey kalmıyor. Sanatlılığa dört elle sarılırsak bir şeyler yapabiliriz. Bunu da şu aday olarak gösterdiğiniz tiplerle yapmamız pek olası değil.

Görüş Bildir