Silikon Deyip Geçmeyin! Plastik Cerrahlar ile İlgili En Çok Merak Edilen 25 Sorunun Cevabı

-

Plastik cerrahinin her yaştan, hemen hemen her hastaya müdahele edebilen nadir uzmanlıklardan biri olduğunu biliyor muydunuz? BuzzFeed'de Dr. Daniel Maman ve Dr. Nolan Karp'ın katkılarıyla hazırlanan bu bilgileri sizler için hazırladık.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/shannonrosenber...

1. Evet çok para kazandıkları doğru ama tahmin ettiğimizin aksine her haftasonu yatlarda katlarda takılmıyorlar.

Bu işi medya biraz abrtıyormuş doğrusu.

2. "Plastik cerrahiyi seçmemizin sebebi genellikle insanların kendileri ile ilgili iyi hissetmelerini sağlamayı istememizdir."

Operasyonlar bazen çok kilo vermiş birinin karın bölgesindeki fazla deriyi yok etmek, bazen hamilelik, emzirme veya kanser sonrası göğüsleri düzeltmek olabilir. Bunların hepsi hayat kurtaran operasyonlar olmasa da birinin özgüvenini geri getirmeye yardımcı olur.

3. "Kendi dış görünüşümüzle ilgili dikkatli davrandığımız da kesinlikle doğru."

Plastik cerrahların dış görünüşlerine önem verdiği algısı genellikle doğrudur. Tıpkı moda tasarımcılarının ne giydiğine dikkat etmesi gibi, bu gayet normal!

4. Plastik cerrahi sanılanın aksine sadece yağ aldırma ve göğüs büyütmekten çok daha geniş bir alandır.

Tıp fakültesine girdiğikleri zaman anladıkları üzere, plastik cerrahlar el cerrahisi, pediyatrik plastik cerrahi, kozmetik cerrahi, periferik sinir cerrahisi, mikrocerrahi ve genel plastik cerrahi gibi alanların da içindedir.

5. Bu ihtisas türü herhangi birine, herhangi bir yaşta ya da vücudun herhangi bir yerine cerrahi müdahele yapabilen az sayıda uzmanlık dallarından biridir.

Diğer çoğu cerrah operasyon alanları konusunda sınırlandırılmışken plastik cerrahlar çocuklar dahil herkese müdahele yapabilir.

6. Plastik cerrahlar lise eğitiminden sonra yaklaşık 14 yıl daha okumak zorundadır.

Bu uzmanlık alanı tıp öğrencilerinin seçenekleri arasında en zor dallardan biridir!

7. Plastik cerrahide iki ana tip vardır: kozmetik ve rekonstrüktif.

Estetik veya kozmetik plastik cerrahide hasta dış görünüşüyle ilgili bir veya birden fazla şeyi değiştirmek ister. Karın bölgesindeki yağı veya deriyi aldırma, kalça kaldırma veya göğüs büyütme gibi. 

Rekonstrüktif yani yeniden yapılandırıcı plastik cerrahi ise, doğuştan olan herhangi bir kusur sahibi, trafik kazası veya yanma sonucu yaralanması olan veya bir hastalık sonucu operasyon geçirip sonucundan memnun olmayan kişilere uygulanır. Bu operasyonların en sık görülen türü ise kanser sonucu yüzüne, burnuna veya kulaklarına zarar gelmiş hastalardadır.

8. Plastik cerrahide bir operasyonun tek bir doğru yolu yoktur. Aslında aynı prosedürü yapmanın 25 farklı yolu bile olabilir!

9. Çoğu plastik cerrahın sanatsal bir geçmişi vardır, kimileri heykel, kimileri resim, mimarı veya foroğrafçılıkla ilgilenmiştir.

Bu bir genelleme olsa da, çoğu plastik cerrahi uzmanının sanatsal bir zevki vardır desek yanlış olmaz.

10. Eğer mümkünse plastik cerrahınızı dövmecinizi seçer gibi seçin, yani eski işlerine mutlaka bir göz atın!

Eğer mümkünse plastik cerrahınızı dövmecinizi seçer gibi seçin, yani eski işlerine mutlaka bir göz atın!
Eğer mümkünse plastik cerrahınızı dövmecinizi seçer gibi seçin, yani eski işlerine mutlaka bir göz atın!

Dövme yaptırmak istediğiniz zaman nasıl o sanatçının İnstagram hesabına bir göz gezdiriyorsanız, doktorunuzun da eski işlerine bakıp estetiğinden hoşlanıp hoşlanmadığınızı görün. Bu cerrahlar genellikle yaptıkları operasyonların fotoğraflarını paylaşmaktan çekinmez.

11. İlginç bir gerçek: Botoks sadece kırışıklar için değilidir!

Botoks fazla terlemeyi önlemek, migren ağrlarını hafifletmek ya da göz kapağı veya kaş seyrimesini durdurmak için de uygulanabilir.

12. Liposuction yani yağ aldırma operasyonları en sık alt karın, sırt ve baldırlarda uygulanır.

13. Plastik cerrahlar kendilerine kosmetik operasyonlar için gelen hastaların yaklaşık %30'unu geri çevirmek zorunda kalırlar.

Neden mi? Çünkü bu kişiler genellike gerçeğe çok uzak veya sağlıksız isteklerle kapılarına gelmiştir.

14. Penis büyütme operasyonlarını plastik cerrahlar değil genellikle ürologlar yapar.

15. Çoğu operasyonda ne yapacaklarını net olarak bilseler de bazen ameliyat sırasında birden fazla deneme yapabilirler.

Mükemmeliyetçi yaklaşan cerrahlar, örneğin bir silikon takma ameliyatında birden fazla silikon deneyerek en güzel duranına karar verebilir.

16. Plastik cerrahi sadece zengin ve ünlü kişiler için değildir!

Çoğu operasyon eğer kişi gerçekten istiyorsa yaptırabileceği bir fiyat limitinin içindedir.

17. Bir plastik cerrahın günü çeşit çeşit işlerle geçebilir!

Çoğu plastik cerrah çeşitli insanlarla farklı farklı etkileşimler içine girmekten keyif aldığını söyler. Birgün okulda parmağını kapıya sıkıştırmış bir çocuğa yardım edip bir diğer gün göğüs büyütme operasyonu ile karşılaşmaları yüksek ihtimaldir.

18. İnsanlara genellikle yağ aldırma operasyonunun diyet ve spor yapmanın yerini tutmayacağını anlatmaya çalışırlar.

Bu operasyon vücudu şekillendirmeye yarar ama zayıf kalmak için kişinin çabası da gerekir.

19. Bazı cerrahlar iş dışında meslekleri ile ilgili konuşmaktan hoşlanmazlar.

İnsanların kendilerine sosyal ortamlarda, dış görünüşleri ile sorular sormaları, ne gibi operasyonlarla onları düzeltebileceklerini sormaları onları fazlasıyla rahatsız eder.

20. Yani klinik veya hastane dışında onları gördüğünüz zaman arkadaşınızı ya da annenizi alıp soru sormaya gitmeseniz daha iyi.

Unutmayın onlar da birer tibbı uzmandır ve hemen oracıkta size bir muayane yapmaları imkansızdır. Ayrıca bir sosyal hayatları da olması gerektiğini atlamamak gerekir.

21. Plastik cerrahi operasyonunuz konusunda pazarlık yapmasanız daha iyi olur.

Ne kadar para o kadar burun ya da o kadar meme durumuyla karşılaşmak istemezsiniz.

22. Günlük hayatta insanların dış görünüşünü yargılamamaya çalışırlar ama bazen de ellerinde olmayıverir.

Tabi ki etrafta 'şunun burnunu düzelteyim', 'şunun kalçasını kaldırayım' diye gezmezler ama bazen akıllarına bir kişi ile ilgili mümkün olabilecek operasyonlar gelir. Meslek hastalığı desek yanlış olmaz.

23. Çok fazla acil durum müdahelesi yapmak zorunda olmasalar da uzun saatler boyu çalışırlar.

24. İşleri bazen oldukça duygusal bir hale gelebilir, mesela memesini aldırmış bir hasta ile çalışırken.

Bunun gibi hastalarla iliglenirken bazen yıllarımız onlarla birlikte geçer. Öyle ki aramızda özel bir bağ oluşur ve ömür boyu ahbap kalırız.

25. Plastik cerrahinin genellikle mutlu bir bilim dalı olması ve hastaların genellikle mutlu ayrılması bize kendimizi şanslı hissettirir.

Genellikle sağlıklı hastalarla çalışır ve sonucunda mutlu oldukları bir tedavi uygulamış oluruz. Kötü veya üzücü haberler vermek işimizin içinde pek yoktur. İnsanların arzu ettiği operasyonları yaparız, kendilerini iyi hissetmelerini sağlarız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benzodiazepin

boş içerik

giga1024

tıbbiye:6yıl mecburi hizmet:2yıl uzmanlık:5yıl(kabaca cerrahiler için) uzmanlığın mecburisi:2yıl yan dal uzmanlığı(el cerrahisi, onkocerrahi,gastroenterolojik cerrahi, jinekolojik onkolojik cerrahi vs.):2-3 yıl yan dal uzmanlığının mecburisi: 2 yıl Bu arada erkekler için askerlik de var. kabaca liseden sonra 20 yıl daha oku baba oku(bu hesap mükemmel şartlar altında yapılmıştır.kişi okulunu falan bir gün uzatmadan bitirmiş, tezlerini zamanında yazmış, uzmanlık sınavını zamanında vermiş(uzmanlık sınavı cerrahi branşlar için tez savunmasından sonra pratik ve sözlü olarak yapılır.pratik sınavlar hocalar gelir bir yandan size sözlü yapar.bir yandan yaptığın ameliyatı izler.) velhasıl kelam tıp sıkıntılıdır.girersin de çıkamazsın...

Görüş Bildir