Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'da Silah Kullanımı Giderek Artıyor: Peki Neden?

İstanbul'da Silah Kullanımı Giderek Artıyor: Peki Neden?

Karanlık ellerden ya da internet üzerinden çocuk veya yetişkin fark etmiyor. İsteyenler bir şekilde edinebiliyor silahlar. Merdiven altı atölyelerden suç örgütleri aracılığıyla sokağa taşıyor. Peki silah kullanımındaki artışın nedeni ne?

İçeriğin Devamı Aşağıda

CNN Türk'ten Tugay Saday'ın haberine göre, öğretim Üyesi Dr. Burcu Güdücü, 'Yasadışı silah taşıyan herkesin potansiyel bir suçlu olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yasadışı silahlanmanın normalleşmesinin sosyolojik sebepleri göz ardı edilmemeli. Bugüne baktığımızda en çok televizyonu görüyoruz. Sosyal medyayı görüyoruz. Peki, bize yaratılan kahramanlar kim? Hepsi eli silahlı. Gençler bu kişileri rol model aldığında onlara benzemeye çalışıyorlar. Onlar gibi bellerine bir silah takmaya yelteniyorlar. Silaha ulaşmakta bu denli kolay olduğu için bunu rahatlıkla yapabiliyorlar' dedi.

Yasadışı silaha ödenen ücretler devasa

Yasadışı silaha ödenen ücretler devasa

Ateşlenen silahlar kan ve gözyaşının mimarı olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik kaynaklarına göre silah kaçakçılığı sürekliliği olan bir suç olarak karşımıza çıkıyor. Suç gelirleri ise milyonlarca lirayla ifade edilecek bir boyutta. Elde edilen o suç gelirleri yine suç olaylarında kullanılıyor. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları operasyonlar, büyük suç örgütleri silah tedariklerini karşılaması için alt grup denilen çeteler oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Silah kaçakçılığında verilen cezalar ise yeterli bulunmuyor. 6 bin 136 sayılı kanuna göre yasadışı silah kaçakçılığı yapan kişilere 5 ile 12 yıl arası, örgütlü şekilde yapanlara ise 10 ile 24 yıl arası hapis cezası olarak belirlenmiştir. Ancak kuru sıkı tabancaların dönüştürülmesinde ise aynı durum geçerli olmuyor.

'Bu suçu işleyenler bir meslek haline getirmiş'

'Bu suçu işleyenler bir meslek haline getirmiş'

Avukat Oğuzhan Aydın, 'Bu dönüştürme tespit edildiğinde dönüştüren kişilere 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası verilir. Lakin ne yazık ki bu cezalar caydırıcı mahiyette değillerdir. Takip ettiğimiz davalardan da tecrübe ettiğimiz üzere bu suçu işleyenler bir meslek haline getirmekte. Belki 10 defa bu suçu defaatle işlemektedirler. Bu bağlamda cezaların artırılması, caydırıcılığı getirecektir' diye konuştu.

Kurusıkı tabancalar dönüştürülemeyecek şekilde üretilmeli

Kurusıkı tabancalar dönüştürülemeyecek şekilde üretilmeli

Bir diğer husus ise kuru sıkı tabancaların gerçeğe dönüştürülmeye elverişli şekilde üretimi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2019 yılında bir rapor hazırladı. Raporda fabrikalarda üretilecek kuru sıkı tabancalarda alınacak önlemlerin altı çizildi. Özellikle şarjör boşluğunun genişletilme imkanının ortadan kaldırılması istenildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

ülkede kanun uygulanmazsa ne olacaktı ?

Buğra Atak

ÜLKENİN GÜVENLİ , REFAH VE EĞİTİM SEVİYESİNİN ÇOK YÜKSEK OLMASINDAN KAYNAKLI ARTIYOR... GERİZEKALICA BİR İÇERİK ...

tom lee jones

memur ahmet amca almiyor bunlari:) sadat ibda c isid alperen bbp pkk dhkp-c bi bakiverin allasen.