Görüş Bildir
Haberler
'Şike Davası'nda Savcı Beraat İstedi, Karar 9 Ekim'de Açıklanacak

'Şike Davası'nda Savcı Beraat İstedi, Karar 9 Ekim'de Açıklanacak

Batuhan
05.10.2015 - 10:35 Son Güncelleme: 05.10.2015 - 14:28

Yenileme kararı verilen Şike Davası'nın 5. duruşmasında 'beraat' mütalaası verildi. Savcı, Aziz Yıldırım hakkında 'şike yapmak' ve 'örgüt kurmak' suçundan beraatini istedi. Mahkeme kararını 9 Ekim Cuma günü açıklayacak...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şike Davası’nda Fenerbahçe Başkan Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı davada 5. duruşma görüldü. Savcı, tüm sanıklar için 'beraat' mütalaası verdi.

İşte savcının mütalaası

İşte savcının mütalaası

İlhan Ekşioğlu yaptığı açıklamada, 'Tüm camiamızın gözü aydın. Allah'ımıza şükürler olsun. Bugünleri de gördük' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şike Davası'nda 6. duruşma 9 Ekim Cuma günü yapılacak. Nihai kararın o duruşmada çıkması bekleniyor...

Savcının mütalaa vermesi ne demek?

Savcının mütalaa vermesi ne demek?

Duruşma aşamasına tüm deliller değerlendirildikten, tanıklar dinlendikten sonra savcı mütalaasını verir. Yani mahkemenin ne yönde karar vermesi gerektiği konusunda beyanını iletir. Daha sonra savunma makamı kendini savunur. En son olarak da duruşmada hazır bulunan sanığa zorunlu olarak son bir söz hakkı verilir. Bunların hepsi, hakimin vicdani bir kanaate ulaşması için yapılır. Hakim bir vicdani kanaate ulaştıktan sonra kararını açıklar. Ancak hakim, mütalaaya bağlı kalmak zorunda değildir. Hakim, savcının mütalaasındaki beyanının tam tersi bir karar verebilir.

Bugüne nasıl gelinmişti?

Bugüne nasıl gelinmişti?

3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıştı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 'şike yapmak ve örgüt kurmak' suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti

Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı. Öte yandan yine Yargıtay'ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdal Adalı ve Fenerbahçeli yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirilmişti.

Haber Türk

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0