Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sık Sık Yorgun Hisseden Gençlerin Yetişkinlikte Suça Daha Meyilli Olduğu Ortaya Çıktı!

-

Yorgun hissetmek günümüz insanının en büyük problemlerinden biri. Böylelerimizin merakla okuyacağı bir araştırma yayınlandı geçtiğimiz günlerde.

Kaynak: https://www.eurekalert.org/pub_releases/...

Araştırmaya göre, öğlen saatlerinde kendilerini uykusuz ve yorgun hisseden gençlerin bu durumu aslında çok şey ifade ediyor olabilir.

Bu gençlerin daha çok yalan söylediği, insanları kandırdığı ve aldattığı, bir şeyler çaldığı ve şiddet davranışları sergilediği görülmüş.

York Üniversitesi ile Pennsylvania Üniversitesi araştırmacılarının beraber yürüttüğü bu deneyde, bu tür gençlerin yetişkinlik hallerine de odaklanılmış.

Ve sonuçlara göre, 15 sene içerisinde suç işleme ihtimallerinin 4.5 kat daha fazla olduğu görülmüş.

Araştırmada ilk olarak 39 yıl önce üç farklı okulda toplanan veriler incelenmiş.

15 yaşındaki erkek öğrencilerden toplanan verilerde, öğlen 1-3 arası öğrencilerin kendilerini ne kadar uykulu olduklarına göre puanlandırmaları istenmiş. 1 puan "hayli dinç" iken, 7 puan "çok uykulu" anlamına geliyormuş.

Aynı öğrencilerin anti-sosyal davranışları ne sıklıkla uyguladığına dair veriler de hem öğrencilerden, hem de öğretmenlerinden edinilmiş.

Öğretmenlerin söyledikleriyle öğrencilerin söylediklerinin büyük bir oranda uyması da verilerin daha tutarlı ve güçlü olmasını sağlamış.

Daha sonra verileri toplanmış olan bu gençlerin 29 yaşlarına kadarki suç geçmişlerine ulaşılmış.

İşledikleri küçük suçlar dikkate alınmamış, daha çok şiddet suçlarına ve mülki suçlara odaklanılmış. Sonuçlara göre gençlerin %17'sinin en az bir kere büyük suç işlediği ortaya çıkmış.

Araştırmacılar bu ilişkinin tutarlı olduğu konusunda hemfikir.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarında "Gün içinde yorgun hissetmek, dikkat seviyenizin düşük olmasına neden oluyor. Dikkat seviyesi düşüklüğü, zayıf beyin aktivitesi demek. Beyniniz de kaliteli şekilde işlemiyorsa, suçlu olmanız daha yüksek ihtimal." diyorlar.

Yine de her araştırmada olduğu gibi önemli bir noktaya değinmeden bitirmeyelim.

Araştırma sonuçları sık sık uykusuz ve yorgun hisseden her gencin suça meyilli olduğunu söylemiyor. Böyle gençler arasından, normal gençlere kıyasla, gelecekte daha yüksek oranda suçlu çıktığına işaret ediyor. Aradaki fark büyük. Sözün özü, uyku önemli. Uyku kaliteniz yükselirse, hayat standardınız da yükseliyor... 

Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sema-takumi

aslında bu yorgunluğun sebebi bedenen değide ruhen olabilir işsizlik gelecek kaygısı umutsuzluk daha nicesi

zeynep-olcar

İnsan 5:30 da kalkınca yorgun oluyor tabii. Şafak operasyonu gibi daha güneş doğmadan, öğrencileri derste olmaya ve kalkmaya zorlarsanız olacağı bu.

premiumbrained

editörcüm, napıyorsunuz? başlık "Sık Sık Yorgun Hisseden Gençlerin Yetişkinlikte Suça Daha Meyilli Olduğu Ortaya Çıktı!" yazının sonunda "Araştırma sonuçları sık sık uykusuz ve yorgun hisseden her gencin suça meyilli olduğunu söylemiyor. Böyle gençler arasından, normal gençlere kıyasla, gelecekte daha yüksek oranda suçlu çıktığına işaret ediyor. " yazıyor. Bu nasıl bir başlık seçimi?

ozok

Saçmasapan.ne alakası var?

corpse-bride

olay sadece uykusuzluk vb dayalı yorgunluklar değil ergenlikte de bir çeşit depresyon geçirebiliyorlar farkında olmadan. önemli olan olayın ana kaynağını bulmak. maslowun hıyerarsının bır yerınde sıkıntı yasıyor olmalılar ya da yasadıkları gelişim dönemini tamamlamakta zorlanıyorlar toplumsal vb sebepler nedenıyle

ekmekelden

çocukluktan beri büyük bir yorgunluğun içindeyim. 10 bin lira maaş da verseler gün içinde 8 saat çalışmam mümkün değil. hal böyleyken çalıp çıpmaya başlıyorsun. çünkü yaşamalalısın. sonum bir gün bunlar gibi olucak biliyorum. ama önemli değil. cezaevinde de çalışmayacağım bu iyi.

Görüş Bildir