Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmada Ücretsiz İlaç Dönemi Yeniden Başladı

 > -
Abone ol

Sağlık Bakanlığı, 2011 yılında dağıtılan 300 bin ücretsiz sigarayı bırakma ilacının tükenmesi üzerine, uygulamayı yeniden başlattı.

Sağlık Bakanlığı, 2011 yılında gerçekleştirdiği sigarayı bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesi uygulamasını Şubat sonu itibariyle yeniden başlattı. Ülke genelinde dağıtılan 300 bin ilacın tükenmesinin ardından başlatılan uygulama sayesinde sigaradan kurtulmak isteyen bir kişinin yaklaşık 600 lirası cebinde kalacak.

Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İbrahim Ocak, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, hastaların sigara bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesinden çok memnun olduğunu söyleyerek, “Bu ilaçların ücreti 80 ila 200 lira arasında değişiyor. Ortalama bir sigara bıraktırma tedavisi 3 ay sürüyor. Böylece hastalar yaklaşık 600 lira gibi bir maliyetten kurtuldu" diye konuştu.

Her hastaya ilaç verilmediğini söyleyen Ocak, hastanın öncelikle Sigara Bırakma Polikliniği bünyesinde görev yapan psikologlar tarafından değerlendirildiğini ifade etti.

Buna göre önce kişinin başvuru sonrası fagerström nikotin bağımlılık testi yapılarak bağımlılık derecesinin ölçülüyor.

Bu derecelendirmede, 0-3 değerin hafif, 3-7'nin orta, 7-10'un ağır bağımlı sayılıyor. Hastanın yaşam tarzı ve hastalıklarına göre iki sigara bırakma ilacından biri yazılıyor.

Uzun yol tır şoförü ya da kesici alet kullanmak zorunda olan bir mesleğe sahip kişilerin tedavi sürecinde daha dikkatli davranılıyor.

‘Hastanın kararlı olması lazım’

Bazen ilaç vermeyip nikotin yerine koyma tedavileri ve psikolojik destekte de bulunabildiklerini aktaran Ocak ise şu şekilde konuştu:

"Sigara Bırakma Polikliniği bünyesinde görev yapan psikologlar da hastayı değerlendiriyor. Gerekli değerlendirmelerin ardından sigara bıraktırma müdahalesi başlıyor. Bunlar nikotin bandı ve sakızıyla da olabiliyor, ilaçla da olabiliyor. Hasta bize geldiğinde objektif olarak tüm verilerle kararlılığını değerlendirdikten sonra sigara bırakma ilacı öneriyoruz. Bu değerlendirme süreci bazen bir, bazen iki haftayı bulabiliyor. Hastaları birkaç defa çağırmak durumunda kalabiliyoruz."

Yeni programda ayrıca sigarayı bırakmak için polikliniklere başvuranların kontrolleri, hastalara Sağlık Bakanlığı tarafından kısa mesajla (SMS) hatırlatılıyor.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir