Görüş Bildir
Haberler
Sigarada Zam Tartışması: 'Taban Fiyat 12 TL Olacak'

etiket Sigarada Zam Tartışması: 'Taban Fiyat 12 TL Olacak'

Sigaraye gelen ÖTV zammının paket fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor. Zammın 12 TL’nin üzerinde satılan sigaraları etkilemeyeceğini belirten Everest Yeminli Mali Müşavirlik Kurucu Ortağı Fedai Aydın 'Bu düzenleme ile sigarada taban fiyat 12 TL olacaktır' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Hakkındaki Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tütün içeren sigara başta olmak üzere, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar, sigarillolar ve sigaralar, diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler, 'homojenize' veya yeniden tertip edilmiş tütün, tütün hülasa ve esansları ile enfiye ve çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde asgari maktu vergi tutarı 0,3899 lira olarak yeniden belirlendi.

"Beklenen bir gelişmeydi"

"Beklenen bir gelişmeydi"

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, sektöre yakın bir kaynak' Ağustos başındaki zamlarla zaten maktu vergi tutarının etkinliği sıfıra inmişti, bu açıdan sürpriz olmadı. Beklenen bir gelişmeydi' şeklinde görüş bildirdi.

"Fiyatlara en az 2.5 tl olarak yansıyacak"

"Fiyatlara en az 2.5 tl olarak yansıyacak"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Everest Yeminli Mali Müşavirlik Kurucu Ortağı Fedai Aydın ise, sigaradan alınan maktu vergi oranının artılmasının bütçe gelirine olan etkisini, “Vergi oranının arıtılması bütçe gelirine olumlu yansıyacaktır; çünkü paket başına yapılacak yaklaşık 2.50 TL’lik artış doğrudan Hazineye girecek bir para olacaktır. Bugün yayımlanan kararla asgari maktu vergi tutarında yapılan yüzde 35 artış fiyatlara en az 2.5 tl olarak yansıyacaktır.” şeklinde yorumladı.

Aydın ayrıca, “Fakat bu zam 12 TL’nin üzerinde satılan sigaraları etkilemeyecektir. Bu düzenleme ile sigarada taban fiyat 12 TL olacaktır' dedi.

Enflasyona etkisi nasıl olacak?

Enflasyona etkisi nasıl olacak?

Sigaradan alınan maktu vergi tutarının enflasyon etkisine de değinen Fedai Aydın, bu etkinin yüksek olacağını belirterek, “Temmuz başında özel tüketim vergisi kanununa bağlı olarak halihazırda maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranında artırılmıştı ancak bazı sigara firmaları bunu fiyatlarına yansıtmadı onun üzerine böyle bir artış yapıldı. Bu artış yapıldığı zaman enflasyona 0.70 puan civarında katkı yapacağı düşünüldü. Bu sefer de 0.50 puanlık bir artış olacağını öngörüyorum” dedi.

Son olarak 2 Ağustos tarihinde sigaraya 1 ile 3 TL arasında zam yapılmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
229
61
39
31
14
9
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uğurcan Ağış

bi kulağımızın arkasi kaldi orayada bekleriz

mira aa

Şu yorumlara bakıyorum neden böylesiniz? sizin gibiler yüzünden her halta zam geliyor. maaş hariç. patatese zam gelir ben zaten sevmem şeker hastasıyım beni... Devamını Gör

Ergün Zereyak

Kaymak tabakaya sıcak para lazım oldu anlaşılan. Her ne kadar kararı destekliyor olsamda asıl amacının sigarayı bıraktırmak olmadığı belli. En çok tüketilen ... Devamını Gör