Şeker Hastaları Zor Durumda: İnsülin Pompasına Zam Geliyor

 > 
65PAYLAŞIM

Vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan insülin pompalarına zam geliyor. Zamla birlikte pompanın fiyatı 11 bin 600 TL'den 18 bin 215 TL'ye çıkacak. Ayrıca aylık ödemeleri gereken miktar da 264 liradan 600 liraya çıkacak olan şeker hastaları zor durumda.

İnsülin pompası diyabet hastaları için hayati önem taşıyor, ancak 15 Ekim'den itibaren o pompalara zam gelecek.

NTV'nin aktardığına göre, hastalar zam haberini firmanın cep telefonlarına gönderdiği mesajla öğrendi.

Hastaların aylık alması gereken malzemenin fiyatıysa 600 TL'ye yükseldi. SGK'nın geri ödediği miktarsa, zamma rağmen aynı kaldı.

"Tedaviyi karşılayamayacak duruma geldik"

8 yaşındaki TİP 1 diyabet hastası Arda'nın babası Ersoy Arman, "Tüm masrafları ayda 600 TL'yi buluyordu. Şu an için 15 Ekim'den sonra bin 200 TL'yi bulacak. Çok zor şartlar altında bunu karşılayabiliyorduk ama zam geldikten sonra bunu karşılayamayacak duruma geldik, bırakmayı düşünüyoruz insülin pompasını" şeklinde konuştu. 

İnsülin pompasını vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan TİP 1 diyabet hastaları kullanıyor.

"Umarım devlet çözüm bulur"

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof.Dr. Temel Yılmaz, "Hasta tedaviyi aksattığı zaman çok hızlı şekilde kan şekeri yükseliyor ve ardından diyabet koması geliyor. Bu karar hastaları zor durumda bıraktı. Umarım devlet ya endüstriyi haklı bulur geri ödemeyi arttırır veya oturur makul bir çizgiye indirir" dedi.

Türkiye'de insülin pompası temin eden 3 firma var. En çok tercih edilense kandaki şeker seviyesini ölçen sensörle çalışan marka.

Ayrıca bakınız:

Döviz Kurunun Yükselmesi Diyaliz Merkezlerini de Vurdu: 'Batıyoruz' - onedio.com
Döviz Kurunun Yükselmesi Diyaliz Merkezlerini de Vurdu: 'Batıyoruz' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir