Görüş Bildir
Haberler
Sedat Peker’in Videoları Dünya Basınında: 'Bir Televizyon Dizisinden Daha Eğlenceli'

Sedat Peker’in Videoları Dünya Basınında: 'Bir Televizyon Dizisinden Daha Eğlenceli'

Batuhan
19.05.2021 - 09:26

Organize suç örgütü soruşturması kapsamında aranan Sedat Peker'in Youtube'da paylaştığı videolar ve iddiaları, dünya basınında yer buldu. New York Times gazetesi, Peker'in videolarını 'Organize suç örgütü liderinin iddiaları Türkiye'de hükûmeti sarstı' başlığıyla duyururken Fransa'da Le Monde gazetesi de Peker'in videolarının Türkiye'de uygulanan 17 günlük tam kapanma boyunca ilgi çektiğini vurguladı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

New York Times gazetesinde yer alan 'Organize suç örgütü liderinin iddiaları Türkiye'de hükûmeti sarstı' başlıklı haber, Organize suç örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle kırmızı bültenle aranan Sedat Peker'in videoları hakkında şu ifadelere yer verdi:

"Fazlasıyla hasar verici oldu"

"Fazlasıyla hasar verici oldu"

Ağır ekonomik kriz ve Kovid-19 vakalarında artışla anketlerde düşen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünlerde alışılmadık biçimde zor durumda görünüyor. Şimdi de yönetim, bazılarının 'bir dönemin sonu havası' dediği, büyüyen bir yolsuzluk skandalıyla çarpıldı' 

Haberde, Türkiye'de televizyonların İsrail'in Gazze'yi bombalamasına ilişkin haberlerle dolu olmasına rağmen milyonlarca Türk'ün YouTube'da organize suç lideri Peker'in 'sıra dışı iddialarını' izlediği belirtildi. Peker'in videolarında Erdoğan'ın çevresinden yetkililerle ilgili tecavüz, uyuşturucu ticareti, şüpheli ölüm iddialarında bulunduğu vurgulandı. 

Peker'in ilk olarak Pelikan grubunu ve eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Bakanı Mehmet Ağar'ı hedef aldığı belirtilen haberde son videolarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya odaklandığı belirtildi. Haber şöyle devam etti: 'Peker, Erdoğan'la ilgili doğrudan iddia yöneltmemek konusunda dikkatli oldu. Ancak Cumhurbaşkanı etrafındaki rakip grupların iç kavgalarına dair ve üst düzey yetkililerle mafya arasındaki bağlantılarla ilgili anlattıkları, fazlasıyla hasar verici oldu' 

Haberde, 'Dümende zayıflığı hisseden muhalefet, Peker'in suçlamaları hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Muhalefet, yaşananları 1990'ların sonunda Türkiye'de hükûmetle organize suç arasında derin bağın ortaya çıktığı hasar veren siyasi skandal, Susurluk skandalına benzetme yaptı' ifadeleri yer aldı.

"Partinin liderinde rahatsızlık yarattı"

"Partinin liderinde rahatsızlık yarattı"

Fransız Le Monde gazetesi de, Peker'in Youtube videoları ve iddialarını haberleştirdi. 'Mafya liderinin açığa çıkardıkları Türkiye'de sorun yarattı' başlıklı haberde 'Her hafta Youtube'da mafya Sedat Peker, Türkiye hükûmetinin üst düzey yetkilileriyle geçmiş ilişkilerini açığa çıkarıyor. Yakından takip edilen bu ifşalar AKP sıralarında, partinin liderinde rahatsızlık yarattı' ifadeleri yer aldı. 

Le Monde'un haberinde Peker'in videoları şu ifadelerle özetlendi: 'Bir televizyon dizisinden daha eğlenceli, sosyal medyada bir tartışmadan daha az öngörülebilir olan mafya lideri Sedat Peker'in videoları, Türkiye'de 17 günlük tam kapanmanın olduğu süreçte ilgi çekti' 

Haberde, Peker'in videolarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Bakanı Mehmet Ağar'ı hedef aldığı belirtildi.

Arap News: Türk hükümetinin üyeleri mafya babası ile ağız dalaşında

Arap News: Türk hükümetinin üyeleri mafya babası ile ağız dalaşında

Sedat Peker'in iddiaları Arap medyasında da yankı buldu. Suudi Arabistan'da İngilizce yayımlanan Arap News gazetesi 'Türkiye'nin ünlü mafya lideri devletle sıkı bağı oluğunu iddia ediyor' (Turkey’s notorious mafia leader claims close state ties) başlıklı haberinde Türk hükümet yetkililerinin tanınmış mafya lideri ile ağız dalaşına girdiği belirtildi ve Peker'in toplamda 12 video yayınlamasının beklendiği kaydedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Al Monitor: Peker'in YouTube kanalının kapatılmamış olması dimkat çekici

Al Monitor: Peker'in YouTube kanalının kapatılmamış olması dimkat çekici

Al Monitor ise 'Sürgündeki bir mafya babası nasıl Türk siyasetinin merkezi oldu' (How an exiled mafia boss became the center of Turkish politics) başlıklı makalede on yıllarca ülkenin üst düzey yetkilileri ile olan bağlantıları olan aşırı milliyetçi mafya babası Sedat Peker'in şimdi yurt dışından kamerası ve tripotuyla yetkililere savaş açtığı kaydedildi.

Erdoğan'ın 'derin devlet' bağlantılı yolsuzlukların önüne geçme vaadiyle iktidara geldiği, Peker'in ise 2016'da 'Barış İçin Akademisyenler' listesindeki isimleri “Oluk oluk kan akıtacağız. Kanlarınızda duş alacağız” sözleriyle tehdit ederek yeniden ülke gündemine oturduğu hatırlatılan makalede 2017'de yılın en yardımsever iş insanı ödülünü alan Peker'in videolarını yayımladığı YouTube kanalının kapatılmamış olmasına dikkat çekildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
160
47
23
12
8
8
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Adam

yok mu bu ülkenin şerefli namuslu vatansever çevirmenleri şunlar 35 dilde çevirme yapıp altyazı koysalar :D

Bozkurt

Eski Türkiye yok artık. Yeni Meksika var!

bi kaç seneye kadar netflix hayatını dizi yapar gibi geliyor