Maltepe'de Terminallerde Yapılan Sayımlar İptal Edildi, CHP İtiraz Etti

 > 
140PAYLAŞIM

Maltepe'de, YSK kararıyla oluşturulan ilave sandık kurulları tarafından yapılan yeniden sayımlar iptal edildi. CHP karara itiraz etti. YSK, CHP'nin itirazını bugün değerlendirecek. Oy sayımı sabah saatlerinde yeniden başladı...

Oy sayım sürecinin yavaş ilerlemesi nedeniyle 2 olan masa sayısı 12'ye çıkarılmıştı.

İstanbul'un Maltepe ilçesinde 1. ve 2. seçim kurulları, ilave masalarda bugüne kadar yapılan tüm sayımların iptaline ve yeniden sayılmasına karar verdi.

'YSK'nın yazılı talimatına rağmen; memurlar, AKP ve MHP'li temsilciler tutanaklara imza atmıyor diye imza atmayacaklarını söylüyor'

Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, İstanbul'da sayımların sürdüğü tek ilçe olan Maltepe'de sayımın durdurulduğunu açıkladı.

Yarkadaş, 189 sandık öncesi mevcut durumda Ekrem İmamoğlu'nun 13 bin 907 oyla önde olduğunu paylaştı.

Gazeteci Murat Ağırel, 400'den fazla sandığın sayımının iptal edildiğini duyurdu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

CHP'nin itiraz dilekçesi, Maltepe İlçe Seçimi Kurulu aracılığıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığına gönderildi.

Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP'nin yaptığı itirazın, YSK tarafından "Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması" nedeniyle reddedildiği hatırlatılan dilekçede, YSK'nin ayrıca, "Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli tedbirlerin alınması"nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedildi.

Dilekçede, şu görüşlere yer verildi:

"İlçe Seçim Kurulu hakimince bu noktadan sonra yapılan işlem, Yüksek Kurulunuzun aldığı kararı uygulamaya koymaktan başka bir şey değildir. İlçe seçim kurulu hakimi, Yüksek Seçim Kurulu kararını uygulamak adına yeteri kadar istasyon kurabilmektedir. Bu konuda kurul halinde bir karar alınmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Kurulunca alınan kararın uygulanması gereği kurulan terminallere AK Parti ve MHP ıslak imzalı belgelerle temsilci bildirmiş, terminallerin oluşumuna herhangi bir itirazda bulunmamış ve işlemleri takip etmiştir. Bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, Yüksek Seçim Kurulunun sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı olacağı gibi, hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olacak hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğuracaktır. Bu durum da seçim güvenliğini tehlikeye düşürecektir. Terminallerdeki sayımları iptal etmek ve yenisinin kurulmasına ya da kurulmamasına karar almak, ilçe seçim kurulunun, kurul halinde alabileceği bir karar değildir."

CHP'nin dilekçesinde, bu nedenlerle Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının aldığı kararların tümden kaldırılması istendi.

Kurulun aksi kanaatte olması halinde ise seçim sonuçlarının bir an önce netleşmesi ve acele işlerden olan sayım işlemlerinin bir an evvel bitirilebilmesi adına, Maltepe ilçe seçim kurullarında, YSK tarafından sayım işlemi yapabilecek 50'şer ayrı terminalden 100 ayrı terminal kurulmasına karar verilmesi talep edildi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir