Görüş Bildir
Haberler
'Seçim Hükümetinin Yarısı Kadınlardan Oluşmalı'

'Seçim Hükümetinin Yarısı Kadınlardan Oluşmalı'

Onedio Medya
25.08.2015 - 11:07 Son Güncelleme: 25.08.2015 - 13:28

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim hükümetini kurmakla görevlendirilmesi beklenen Davutoğlu'na yeni kabine için çağrıda bulunarak, 'Türkiye'nin yarısı kadındır, oluşturacağınız seçim hükümetinin yarısı da kadınlardan olmalıdır' dedi. Demirtaş, ayrıca 'Kandil'in müzakereye dönmeye hazırız' mesajlarının görülmesi gerektiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Kandil'in silah bırakmaya verdiği cevabı ile ilgili bir sorusu üzerine konuşan Demirtaş, 'Kandil'in müzakereye dönmeye hazırız' mesajlarının görülmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş'ın açıklamalarından satırbaşları:

'Cumhurbaşkanı bugün Davutoğlu'na bir kez daha görev verecek sanırım. Partimizin tavrı net. Bize oy verenlerin seçim hükümetinde temsil hakkımızı kullanacağız. Bu Ak Parti hükümeti değildir, uzlaşmayla da sağlanmamıştır. Yeni hükümet kuruluncaya kadar geçici bir yürütme yetkisidir. HDP seçimin güvenliği açısından da iktidar olanaklarının kullanılmasının önüne geçmek için bu kararı almıştır.

Davutoğlu'na çağrı

Bizim açımızdan hangi bakanlığın olacağı fark etmez, bütün arkadaşlarımız aynıdır. Davutoğlu'na şu çağrıyı yapıyorum. Türkiye'nin yarısı kadındır, oluşturacağınız seçim hükümetinin yarısı da kadınlardan olmalıdır. Türkiye en azından kadın özgürlüğü bakımından ciddi bir hamle yapabilmelidir.

Kandil'den gelen açıklama

Kandil'den gelen cevap bizim çağrımızla gelmedi, 2 gün önce yapılan röportaj. Burada çağrılara kulak tıkayan sayın cumhurbaşkanı. Sadece HDP'liler barış istiyor diye bir yanılsama olmasın, bütün Türkiyebarış istiyor. Birimizin iktidarı ve çıkarı için sessiz kalmayacağımızı belirtmeliyiz. Bu kadar iyi bir noktaya gelinmişken sırf HDP'yi baraj altında bırakmak için ülkeyi adım adım felakete götürmemeliyiz.

'Dünyanın en ağır yükü olan tabutların altında bütün savaş hükümetleri kalmıştır'

Bu çılgınca politikalardan derhal vazgeçmelidir. Bunun hesabını tabii verecekler, ülkeyi savaşa sürüklediler. Sonsuza kadar gideceğiz, evlatlarımızı feda edeceğiz nidalarından vazgeçsinler. O dünyanın en ağır yükü olan tabutların altında bütün savaş hükümetleri kalmıştır, bunlar da kalacaktır. Bütün derdimiz hemen şu an silahların susmasıdır.

'3 bakanlık hakkımız var, seçmenin hakkı var, hakkı teslim edeceğiz'

Bugün MYK toplandıktan sonra karar vereceğiz. Partimizin tüzüğünde ne varsa onu işletiriz sorun yok. Biz bu ülkemizi bunlardan çok daha iyi yönetiriz, tek başımıza seçim hükümetinde olsak da HDP'yi kayıran bir politika izlemeyiz. Adil, eşitlikçi bir siyaseti savunacak arkadaşlarımızdır. HDP'nin adının konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Biz görev alacağız bu hükümette arkadaşlar, toplumun hakkını teslim edeceğiz. 3 bakanlık hakkımız var, seçmenin hakkı var, hakkı teslim edeceğiz.'

SORU: Davutoğlu'nun size getireceği isimleri kabul edecek misiniz?

Kadınlardan oluşursa iyi bir iş yapmış olur Davutoğlu, olmazsa kendi bilir, isimleri tartışacak halimiz yok, bütün arkadaşlarımız aynıdır. HDP'nin bütün bakanları da kadın olabilir ve ben genel geçici hükümetten bahsediyorum…

SORU: HDP'siz seçim hükümeti kurulacak iddiaları…

Anayasa askıda. Saray darbesi yürürlükte. HDP'siz hükümet kurup anayasayı çiğneyebilirler. Ama vebali ağır olur, yapabilirler de yine anayasayı çiğneyebilirler.

Haberler.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kartacali

sırf demirtaş dedi diye ona bile karşı cıkıyorsunuz haklı türkiyede kadının siyasette yeri artmalı artık demirtaş demesinin önemi yok doğruya doğru denir bun... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Adamların düşüncesi dilek öcelanı bakan yapmak şerefsizler millet vekili olması bile hata a*k

funi avat

hayırdır cinsiyetmi değiştireceksiniz ?

glslirm

Şu maymun suratlı hala ne konuşuyor ya, insan mısın lan sen şerefsiz.