Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sayısalcı & Sözelci Arasındaki En Az 19 Fark

 > 
12bPAYLAŞIM

Ülkemizde alttan alta yürüyen bir sayısalcı & sözelci ayrımı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sayısalcıların salvolarına sözelciler farklı argümanlarla cevap veriyor. Peki gerçekten de böyle bir ayrımdan söz edilebilir mi? Sizin için araştırdık... Tarafsızlık adına araştırmacımızı eşit ağırlıkçı arkadaşlar arasından seçtik.

1. Sayısal alan somut konuları ele alırken sözel alan daha soyut bir alanda çalışır

Mesela bir bina düşünün. Bu binanın, oturduğu zemin üzerinde yılda kaç milimetre yer değiştirdiğini bir inşaat mühendisi gerekli materyalleri kullanarak ölçüp biçebilir. Sonra zeminin özelliğine bakarak bir terslik olup olmadığını somut verilerin yardımıyla sayısal olarak modeller ve bir sonuca varır. Sözel alanda ise durum farklıdır. Örneğin bir rehber öğretmeni düşünelim. İlkokul çağındaki çocuklarda anne-baba boşanmasının yarattığı motivasyon kaybını modellemek için, hangi materyali kullanacak, nasıl ölçüm yapacak, nasıl sonuç üretecek?

2. Sayısalcılar günü gününe ders çalışmalıdır sözelciler daha çok ezbere dayalıdır

sayısalcı derslerini günü gününe çalışmalı ve onunla ilgili en az 50 soru çözmelidir ama sözelciler sadece ezbere dayalı olduğu için sınava 1 gün kala çalışsa bile rahatlıkla başarılı olabilir. Yani sayısalcı olmak konu ders çalışmaysa ölmekten beterdir. İşin özü sayısalcılar genelde öğrenci hayatı boyunca sözelcilere göre daha düzenli çalışmış kişilerdir.

3. Haliyle bu durum finallere ve vizelere de yansır...

4. Daha da özetlersek...

Sözelcilerin harddiskleri sayısalcıların ise işlemcileri iyidir.

5. Sayısalcılar genellikle okudukları bölümün dünyadaki en zor bölüm olduğuna inanma eğilimindedirler

6. Sözel bölümler para kazandırmaz inancı yaygındır

Yaygın bir inanıştır, para kazanmak isteyenlerin sayısal bölüm okuması gerektiğine inanılır. Sözelciler üç otuz paraya çalışırlar, ama sayısalcılar öyle mi ya!?

7. Bundan dolayıdır ki aileler çocuklarına sayısal bölüm seçmeleri konusunda baskı uygulamaktan çekinmez

8. 'Az para kazanıyorlar' çıkışına sözelcilerin yanıtı: "Sözelci yönetir sayısalcı yönetilir"

Her ne kadar Türkiye'de siyaset alanında çok sayıda sayısalcı varsa da. Demirel, Özal, Erbakan, vb. sayısalcı liderlerimiz olduysa da dünyada yöneticiler genellikle sözelci veya eşit ağırlıkçıların iddiası üzerine eşit ağırlıkçıdır.

9. Sayısalcının 5 zayıfı sözelcinin teşekkür belgesine denktir

Sayısal derslerin zorluğunu ifade etmek için kullanılan bir argüman.

10. Sözelci kızlar her zaman sayısalcı kızlardan daha güzeldir

Nasıl kriterler baz alınarak böyle bir sonuca varılmış bilinmez ama böyle bir inanışın olduğu kesin.

11. Sayısalcıların kopya çekmesi daha kolaydır

12. Sayısalcıların mezun olma ihtimalleri çok daha düşüktür

13. Sözelcilerin çok okuması gereklidir

14. Sayısal dersler daha eğlenceli geçme eğilimindedir

15. Sayısalcılar birlikte daha kolay ders çalışırlar, sözelciler daha bireyseldir

16. Buna karşın sayısalcıların ders çalışması daha zordur

17. Sözelciler sayısalcılara nazaran daha sosyal bir kişilik profili çizerler

18. Sayısalcılar sözelcilere takılmaya bayılırlar...

19. Tom Kelley'in de sayısalcılar ile ilgili bir tanımlaması olmuş

  • Tom Kelley "I" tipi insanların genelde bir “mühendis” kafasıyla hareket ettiklerini söyler.  Bu kişiler süper zeki olabilirler. Ancak bu insanların çoğunluğu resmin bütününü görmekte ve iyi iletişim kurmakta zorlanırlar. Kendi uzmanlık alanları dışındaki insanları bilgisiz hatta cahil görürler. Kendi mesleklerinin dışındaki insanlara değer vermez, genellikle her kararı kendi aralarında alırlar. Bir mühendis için en makbul kişi bir başka mühendistir. Mühendis olmayanlar da hayatın gerçeklerine vakıf olamamış “yüzeysel” ve “bilimden nasibini alamamış” insanlardır.

Yorumsuz

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
c-bedirhan-tuzek

Beynim, mantığım, tabiatım sayısalcı; düşünce ve isteklerim sözelci.

gamze1506

eşitağırlıkçılar insan değil zaten

rrr

sayısalcı yapar, sözelci ya onun sekreteri olur, ya da karısı, kocası olup şiirler yazar. end of discussion.

rrr

en iyi matematikçiler aynı zamanda iyi birer filozof olmuştur. olay bence sayısal zeka sözel zeka da değil. bir matematikçi ve bir mühendis çok farklıdır. matematikçi hiçbir sözelcinin uğraşmadığı kadar soyut şeylerle uğraşır, bu yüzden de göremediği konulara kafa yormayı severç mühendis ise sayılsal zekanın gördüğümü yaparım kısmına yöneldiği bireylerdir.

turksair

sözelciler de soyut kavramlarda kafa yormayı seve ayrıca sözelcilerin soyut kavramlara bağlı olarak genel anlamda çalışmaları vardır .mühendislerin de sayısalcı olduğu için bu gönderiye böyle bir şey eklenmiş . ayrıca sayısalcılar genel anlamda bencil olur ve yüzeysel bakarlar ben buna katılıyorum çünkü genelde hep mantıksal olarak düşünürler çoğunlukla duygularını hesaplamazlar ki mantıksal ögeler genelde somut duygusal ögeler ise genelde soyutdur

nilsu-ata

sayısal olmak ayrıcalıktır bebeğim

furkan-aybal

canım sen sayısalı seçmişsin ama daha karakterini yerden toplayamıyorsun !! WTF! OOOOO Hhahhahahha :D

Görüş Bildir