Savaşın Acısı Onların Gözlerinde: Geride Kalan Hayatlarıyla 12 Mülteci Çocuk

 > -

Onlar dünyadaki milyonlarca mülteciden sadece bazıları. Çocuk bile değiller, çocuklukları kayıp. Neden olduğunu bilmedikleri bir savaşın, yaşayan masum kurbanları. Hiçbirinin geleceğe dair bir planı yok ama arada yeşillenen umutları az da olsa var.

Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Muhammed Muheisen, Afganistan ve Suriyeli mülteci çocukları işte böyle fotoğraflamış. Görebilenler için, o minik gözler savaşı baştan sona adeta anlatıyor.

Kaynak

1. Aya Bandar (6), Suriye

news.nationalgeographic.com

Aya, Suriye'de yaşanan savaşla neredeyse aynı yaşta, hatta belki 1 yaş daha büyük. Gerekmedikçe konuşmuyor, konuştuğunda da geleceğe dair hiçbir şeyden bahsetmiyor. Savaş onun şimdilik tek gerçeği...

2. Robina Haseeb (5), Afganistan

news.nationalgeographic.com

Yıllardır süren iç savaş sebebiyle Robina gibi çocuklar ve aileleri, Afganistan'dan kaçıp Pakistan'ı evleri kabul etmişler.

3. Rakan Raslan (11), Suriye

news.nationalgeographic.com

"Geri dönüp okuluma gitmek isterdim. Orada bıraktığım arkadaşlarım var. Evimiz savaş sırasında yerle bir oldu, Ürdün'e kaçtık. Bundan sonra eğitim alıp alamayacağım şüpheli. Galiba şoförlük yapacağım"

4. Hasanat Mohammed (5), Afganistan

news.nationalgeographic.com

Pakistan şu an 1.6 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bu rakam sadece kayıtlı olan Afganistan vatandaşlarını kapsıyor. Sayıları belki daha da fazla. Birçoğu elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

5. Zahra Mahmoud (5), Suriye

4.8 milyon Suriyeli, çocuklarıyla birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Bunlardan 640.000 tanesi Ürdün'de bulunan çadır kamplara yerleşti; yaz-kış onlar için aynı.

6. Basmina (3), Afganistan

Çocuklar kendi evlerinde yaşamamasına rağmen aileleri tarafından büyük bir sevgi ile yetiştirilmeye çalışılıyor. Onca zorluğa ve onca yokluğa rağmen...

7. Mayada Hammit (8), Suriye

"Suriye ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum"

8. Madina Juma (4), Afganistan

Onların yüzünde yaşadıkları travmayı görür, hareketlerinde savaşı hissedersiniz.

9. Mohammad Bandar (12), Suriye

"Büyüyünce doktor olmak istiyorum. Bizim gibi yardıma muhtaç insanları iyileştirmek istiyorum."

10. Gullakhta Navab (6), Afganistan

Fotoğrafçı Muhammed Muhesein şöyle diyor: "Çocuklar bulundukları yere adapte olmak zorundalar çünkü bunun ne kadar süreceğini kimse bilmiyor. Her şeyin farkındalar ama umutlu değiller. Biliyor musunuz, aslında bir çocuk asla umudunu kaybetmez. Öyleyse onlar için bir şeyler yapmalı: gidecekleri bir okul, yeni arkadaşlıklar ve tertemiz bir çocukluk..."

11. Hayat Khan (8), Afganistan

Ve ekliyor Muhesein: "Biz burada yaşayan çocuklar olsaydık asla okula gitmek istemezdik ama bu çocuklar için okula gidebilmek büyük bir lüks"

12. Amna Zughayar (9), Suriye

Fotoğrafçı "Bazı çocuklarla konuşuyorum. Bana diyorlar ki 'evimiz bombalandı, okulumuz bombalandı, arkadaşlarımı çok özledim. Suriye'ye ne zaman döneceğiz?'" diyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ansaneri

bunların düşüncesiz anne babalarının iki dakikalık keyiflerini bu çocuklar çekiyor. hergün biyerlerde suriyeli çocukların yaşadığı zorlukları okuyorum. ama büyükleri hala bebek mamasının afrodizyak etkisini düşünüyor. hani yanan mahallede saç taramak misali...

catlover

Suriyeli mülteciler için elbette üzülüyoruz heleki çocuklar...Hiç haketmiyolarlar bu şartlarda yaşamayı.Fakat Suriyeli yetişkinlerin bu şartlarda hala hızla üremeye devam etmelerini anlayamıyorum.Yakınlarda bir kadın doğum hast.ne gittiniz mi bilmiyorum.Yarısı Suriyeli anne adayları.Adeta buraya üremeye gelmişler :/

lusifer-

Masumiyetiniz gözlerinizin güzelliği kadar büyük, bizim çirkinliğimiz hayatınız kadar kara.. Üzgünüz minikler silah sesleriyle uyuyup, bomba sesleriyle uyandığınız için.

ugurbirik

Halen Suriyelilere acımayan varsa bu fotoğraflara baksınlar.

esma-balci1

Özellikle 5. Fotoğraftaki kız çok derin bakmıyor mu. Sanki biraz umutsuzluktan..

Görüş Bildir