Santorini Merdivenlerinde Can Pazarı: Tatilcilerin Eğlencesi İçin Eşekler Sakat Kalıyor!

169PAYLAŞIM

Hayvan yardım kuruluşlarına göre Yunan adası Santorini'de eşekler aşırı kilolu turistleri taşımaktan kötü derecede yaralanıyorlar.

Ayrıntılar Unilad kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/animals/donkeys...

Yerliler kilolu tatilcileri taşımak daha kolay olsun diye eşeklerini daha güçlü katırlarla çiftleştirmeye bile başlamış.

Mayıs ve Ekim arasındaki meşgul tatil sezonunda hayal gibi adaya günde yaklaşık beş tatil gemisiyle 1,200 kadar turist geliyor.

Tepeleri ve dik toprakları ile bilinen Santorini'de eşekler araçların ulaşamadığı yerlerde insanların ulaşımına yardım ederek adanın bir parçası haine gelmişler.

Fakat artıştaki obezite oranı ile birlikte aktivistler haftanın yedi günü barınaksız, dinlenmeden, susuz çalışmalarının üzerine hayvanlara her zamankinden daha fazla yük taşıtıldığını iddia ediyorlar. Bu durum omurgasal incinmelere ve bol gelen eyerlere yol açıyor.

Hayvan yardım kuruluşları ayrıca yerlilerin  ortaya çıkan melezlerin daha ağır yükler taşıyabilmeleri için eşeklerini daha güçlü ve büyük olan katırlarla çiftleştirdiğini söylüyor.

Help the Santorini Donkeys kuruluşundan bir konuşmacı şöyle diyor: 

"Hayvanların kendi vücut ağırlıklarının %20'sinden fazlasını taşımaması öneriliyor. Katıksız sıcak ve 568 parke taşlı merdiven gibi gölge ve su yokluğunun da yanında, obez ve fazla kilolu turistler da bu sorunun bir nedeni.
Bir kilo sınırlaması olmalı. Eşekler için 50 kilodan fazlası olmamalı, fakat bu nasıl kabul ettirilebilir ya da uygulandığından kim emin olabilir?
Şimdilerde melez katırlarda çare buluyorlar, çünkü eşekler yeterince güçlü değil."

42 yaşındaki Christina Kaloudi 10 yıl önce Santorini'ye taşınınca Santorini Animal Welfare Association'ı (Santorini Hayvanlara Yardım Derneği) kurmuş.

Daily Mail'in haberinde söylediğine göre Kaloudi son 10 yıldır Amerika, Rusya ve Britanya gibi yerlerden gelen kilolu turistlerin üçe katlandığını görmüş.

İşte kendi sözleri:

"Adadaki tatil sezonu şimdi eskiden olduğundan çok daha uzun, bu da eşeklerin neredeyse tüm sene çalıştığı anlamına geliyor.
Merdivenlerden yukarı turist taşımıyorlarsa bile inşaat malzemesi ya da çöp torbaları taşıyorlar.
Kurallara uyan bazı iyi hayvan sahipleri de var fakat eşekler genellikle canları çıkana kadar çalıştırılıyorlar ve çalışma hayatları bitince bir köşeye atılıyorlar.
Yetersiz su, barınak ya da dinlenme zamanı olmadan berbat olanaklarda çalıştırılıyorlar ve sonra onları barınağımın dışında ölmek üzereyken bağlanmış şekilde buluyorum."

Britanya eşek koruma alanı ile birlikte adadaki yetkililer tarafından imzalanmış at gibi canlıların çalıştırılmasına yönelik uluslararası nizamnameye rağmen, hayvan sahiplerinin çoğu nadiren dayatılan yönergeleri takip etmiyor.

Kaloudi ekliyor:

"Eşekler oldukça dayanıklı hayvanlardır ve dayanabildikleri sürece dayanırlar, bu yüzden bana böyle kötü şekilde geldiklerinde onlara çok saygı duyuyorum.
Yerlilerin para kazanmasını ya da merdivenlerdeki eşek kullanımını durdurmak değil onlara mantıklı ve insancıl bir şekilde bakmanın bir yolunu istiyoruz."

İşte kötü durumdaki eşeklerden bazı görüntüler:

Eğer Britanya Eşek Koruma Alanı'na bağış yapmak ya da bir eşeğe sponsor olmak isterseniz buradan yapabilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salca

siz ciddi misiniz ya ? Bu hayvanlar bu hale nasıl geldi gelene kadar hiç acı çektiğini belli etmedimi bakmadınızmı bu nedir ya ? Madem hayvanı para kazanmak için kullanıyosun ulan amk çocukları bari yemini suyunu eksik etme en kaliteli eğeri tak sürekli bak o hayvana ilgilen

coldhearted

Hayvan hayvandan çekmedi ak insandan çektiği kadar. İnsan'dan başka herşeye benziyorsunuz.

gizemakay

medeniyyyyyeeetttül ala

Gizli Kullanıcı

Bazıları, eşek yük taşımaya elverişlidir falan yazmış. Hayırdır eşeğin kendisi mi söyledi size, ben yük taşımaya elverişliyim beni kullanabilirsiniz diye? Hayvanları istediğiniz gibi kullanma hakkını size kim verdi? Kimsiniz lan siz?

fchinaski

Eşek yük taşımaya elverişlidir; çalışma kosullari zordur, eyer yerine halat kullaniliyor olabilir de neden eşek? Sıcak bir adadan bahsediyoruz, deve varken neden eşek? Devenin bakimi kolay, su ihtiyaci surekli degil. Bodrum’da duz kumsalda 50 metre gezinti icin bile deve kullanilirken bunlar tepeye cikip inmeye esek kullaniyor. Hata esasinda burada.

Görüş Bildir