Görüş Bildir
Haberler
Sanat ve Sporla Uğraşan Öğrencilere TEOG'da Ek Puan

etiket Sanat ve Sporla Uğraşan Öğrencilere TEOG'da Ek Puan

ATKN
13.12.2015 - 21:44 Son Güncelleme: 14.12.2015 - 00:22

MEB, liselere geçişte yeni bir model üzerinde çalışıyor. Sanat ve sporla uğraşan, kurslara giden öğrenciye liseye geçişte ek puan verilmesi planlanıyor. Bu ek puan, yerleştirme puanını yüzde 30’a kadar etkileyecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HaberTürk'ten Lütfi Erdoğan'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kültür, sanat ve spor dallarıyla ilgilenen, 'sosyal' yönü öne çıkan öğrencilere TEOG'da ek puan vermeye hazırlanıyor. Bu faaliyetlerin liseye yerleştirme puanına yüzde 20 ya da yüzde 30 oranında etki etmesi planlanıyor.

3 bakanlık çalışıyor

3 bakanlık çalışıyor

MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında iş birliği görüşmeleri başladı. Bütün il ve ilçelerde öğrencilerin gidebileceği gençlik ve kültür merkezleri ile özel sanatsal ve sportif kurslar tek tek belirlenecek. Öğrencinin okuduğu bölgede gidebileceği herhangi bir kamu ya da özel kurs bulunmaması durumunda okuldaki branş öğretmenlerine kurs açmaları için destek verilecek.

Bakanlık, “Öğrenci kurs alabilir” diye merkez ve özel kursları akredite edecek. Öğrencilerin 1. sınıftan 8. sınıfa kadar katıldığı kursların listesini tutacak bakanlık; kültür, sanat ve spor kurslarını puan değerlendirmesine tabi tutacak.

Bir öğrenci 1. sınıftan itibaren yüzme kursuna gidiyorsa TEOG sınavına girdiğinde yüzde 20 ile yüzde 30’a kadar ek puan alacak. Aynı durum müzik enstrümanı çalan ya da kültürel, sanatsal etkinliklere katılan öğrenciler için de geçerli olacak.

Üniversite için plan

Üniversite için plan
İçeriğin Devamı Aşağıda

MEB yetkilileri, 64. hükümetin acil eylem planında 1 yıl içinde gerçekleşecek reformlar arasında yer alan “Öğrencilerin okul başarıları ile sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklerinin göz önünde bulundurulduğu bir geçiş sisteminin altyapısı oluşturulacak” vaadinin üniversiteye geçişte de uygulanmasını hedeflediklerini söyledi.

HaberTürk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
470
382
234
140
111
110
69