Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sanat Açlığınızı Doyurmanın En Tuzlu Halleri Bunlar! Uçuk Fiyatlarıyla Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu

-
Abone ol

Ekonomimizin çok da iç açmadığı şu sıralar ekmek bile cep yakarken, özellikle de ülkemizde çoğumuz için 'sanat'a ulaşmak oldukça zor maalesef. Fakat dünyada öyle paralar konuşuyor ki akıl sır erdirmek mümkün değil. İşte 'Sanat için verdiğim paraya acımam!' diyenlerden en pahalı 10 dünyaca ünlü tablo:

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/guncel/habe...

Geçtiğimiz haftalarda Rönesans'ın en büyük isimlerinden Leonardo da Vinci'nin Hazreti İsa'yı resmettiği tablosu 450 milyon dolara satılmıştı ve şu ana kadar satılan en pahalı tablo olma özelliğini kazanmıştı. 👇

450 Milyon Dolara Satılarak Rekor Kırdı! Da Vinci'nin 'Dünyanın Kurtarıcısı' Adlı Tablosu 18 Dakikada Satıldı - onedio.com
450 Milyon Dolara Satılarak Rekor Kırdı! Da Vinci'nin 'Dünyanın Kurtarıcısı' Adlı Tablosu 18 Dakikada Satıldı - onedio.com

10. Nude, Green Leaves And Bust (Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst) -106.5 milyon dolar

Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso'nun bu eseri evliyken birlikte olduğu sevgilisi Marie -Therese Walter'den ilham alarak yaptığı biliniyor.

9. The Scream (Çığlık) -119.9 milyon dolar

Norveçli ressam Edvard Munch’un 'insanın varoluşsal ızdıraplarını' anlatan bu tablosu Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sından sonra sanat tarihinin ikinci en ünlü eseri.

8. Portrait of Adele Bloch-Bauer I (Adele Bloch-Bauer’in Portresi I) -135 milyon dolar

Aynı zamanda "Altınlar İçindeki Kadın" olarak da adlandırılan eserde ellerini kavuşturmuş, zarif ama bir o kadar da acıya meyilli modern bir Yahudi kadını resmeden Gustav Klimt tabloda altın ve gümüş kullanmış.

7. Woman III (Kadın)- 137.5 milyon dolar

Willen de Kooning tarafından 1951-53 yıllarında yapılan tablo, altı resimlik kadın konusu işlenen 'Woman' serisine ait. Serinin kişisel bir koleksiyonda yer alan tek parçası bu eser.

6. No.5, 1948-140 milyon dolar

Jackson Pollock'un dünyaca ünlü eseri, yere serdiği dev boyutlardaki tuval bezlerine değişik hareketlerle boyayı damlatarak ya da fırlatarak ortaya konmuş. Sanatçı bu soyut çalışmasıyla 'Boyayı rastgele saçıp milyoner olmuş.' eleştirilerine maruz kalmıştı.

5. Three Studies of Lucian Freud (Lucian Freud’un Üç Taslağı) -142.4 milyon dolar

İrlandalı ressam Fancis Bacon, üç parçadan oluşan bu eserinde insan vücudunu konu alıyor. Burada Britanyalı ressam Lucian Freud'u resmetmiş.

4. Le Reve (Rüya) -155 milyon dolar

Pablo Picasso'nun bu çok pahalı tablosunun da ilham kaynağı sevgilisi Marie -Therese.

3. The Card Players (İskambil Oyuncuları) -250 milyon dolar

Gördüğünüz gibi listemizin sonuna geldikçe fiyatlar uçuklaşıyor! Katar Kraliyet Ailesi'nin satın aldığı bu tablo (zaten onlardan başkası alamazdı herhalde!), ressam Paul Cézanne'nin bir eseri.

2. Nafea Faa Ipoipo (Benimle Ne Zaman Evleneceksin?) -300 milyon dolar

Boş zamanlarını resim yaparak geçiren borsacı Henri Paul Gauguin, "Benimle ne zaman evleneceksin?" adlı tablosunda Tahiti seyahatinde karşılaştığı 2 Tahitili kızı resmetmiş.

1. Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) -450,3 milyon dolar

Evet tabii ki de birincimiz Leonardo da Vinci'nin bu çok konuşulan eseri. Bu 500 yıllık tabloda Hz. İsa, Salvator Mundi olarak betimlenmiş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psyhedelichead

Çığlık tablosu - 1893 ilk adı ile ''umutsuzluk'' Edvard munch çığlık tablosunu nice'den etkilenerek yapmış. Çığlık tablosunun hikayesi ressam arkadaşıyla yürürken kendini yorgun hissedip trabzanlara yaslanmış işte o an doğanın çığlığını hissetmiş ayrıca da Edvard munch bu resmi yaparken de hastaymış. Sevdiğiniz bi sanat eserinin hikayesini bilerek satın alırsanız, çok sevilen o tabloyu çok daha efsane bir hale getiriyor.. Bir de dışavurumculuk akımının gelişmesine katkıda bulunan önemli ressamlardandır kendisi.

enes-hatipoglu2

Ayrıca ek bilgi MEB 2010 felsefe kitabının kapak resmiydi

can_can

daha dün çinli bir babanın tedavi masraflarını karşılayamadığı için ölmesini beklediği çocuğunun haberini okuduktan sonra, bunlara 100-150 milyon dolar veren insanlara köprü falan girsin bence

Gizli Kullanıcı

Arkadaşım neden o zaman 2 bin liralık telefon alıyorsun 700 liralık varken? Neden 10 bin liralık değilde 30 bin liralık arabaya biniyorsun? Gerisini sen bağışla o zaman? Sen nasıl kendi taleplerine göre fiyat belirleyebiliyorsan neye harcayacağına, diğer insanlar da ilgi alanlarına göre ödeme yapabilirler. Bırakın artık insanların parasına bekçilik yapmayı.

can_can

birincisi bugüne kadar bir telefona verdiğim para en fazla 1199 lira oldu. arabam yok çünkü meraklısı da değilim ihtiyacım da yok. milletin parasına bekçilik yaptığım da yok lafım bu insanların doyumsuzluğuna.. hani zenginlik veya lüksün sınırlarını geçiyor bazı şeyler paran varsa al ama sırf para harcamak için sana çok yararı olmayan lüzumsuz şeylere ne diye servet ödersin ki?

Gizli Kullanıcı

aq 2000 lira nere 490 Milyon Euro nere...?

bayan-sinir

Resim yetenekleri Cin Ali'den öteye gitmemiş insanlar gelip buradaki tabloların pahallılığını eleştiriyor ya da "basit" buluyorlar. E madem şikayet ediyorsunuz,siz "özgün" ve "fiyatı uygun" eserler ortaya çıkarın da görelim. Ama sizde o kapasite bile yok. Anca kaideyi dikip laf atarsınız.

can_can

çoğu ressama yaşadıkları zamanda değer görmüyor üç kuruşa tablo satıyorken nerede bu özgün eser yorumcuları ?

Gizli Kullanıcı

Dünya üzerindeki bütün sanat eserleri sadece 350 TL olmalıdır. Nokta. Bitti. Evet yanlış duymadınız sadece 350 TL olmalıdır. Yoksa böyle işin boku çıkıyor.

meyluran

sanattan anlamayan insanların gelip bunu bende yaparım, bu kadar pahalı olmasını anlamıyorum demelerini de ben anlamıyorum. çoğu ressam, sanatçı borç içinde sefalet içinde yaşıyor. bi zahmet aldıkları eğitimin, yıllarca verdikleri emeğin ve zorlu hayatlarının karşılığı olarak tablolarını istediği fiyata satsın, belli bir ücret alsınlar. ayrıca bu kadar pahalı olmalarının da birçok nedeni var. sadece göze hoş gelmiyorlar,bazıları tarihi bir değere de sahip. ayrıca sanatı fazla irdelememek gerekir.kendi içinde kuralları, konuları vardır ama sanat sanattır. fizik, matematik değil ki kesin bir tanımı, kesin bir görüş olsun. sanat derin bir konu, en azından temel bilginiz olursa daha cevaplanabilir sorular sorabilirsiniz, daha mantıklı yorumlar ve eleştiriler yapabilirsiniz. bilgisi olmayan yada az bilgisi olan yapmasın demiyorum ama sanatın ne olduğunu bilerek yorum yapın en azından.

meyluran

bu dediğiniz reklamcılık gibi birşey. ünlü bir simaya çöp verin onu da yüksek meblağlara satarlar. ayrıca sanat eğitimi almayan, sanattan anlamayan insanlarda bazen tesadüf eseri çok güzel eserler üretebiliyor. ve bir ressimde illa birşey anlatmak zorunda değiller. örnek olarak Hüseyin Yüce'yi verelim. normalde çobanlık yapan birisydi. ama şimdi naif bir ressam. tesadüfen keşfediliyor ve tabloları çok beğeniliyor. o tabloları almak için de yurtdışından koleksiyoncular kapısına kadar gidiyorlar mesela. ama ben demiyorum ki bütün tablolar milyar dolarlara satılmalı... sanatçı fakirlikten ölmemeli, görmezlikten gelinmemeli ve emeğinin karşılığını almalı demeye çalışıyorum. tablolara da o fiyatı vermek istiyorlar ki satın alınıyor. yani alıcısı olmasa zaten o kadar yüksek olmaz bence.

Görüş Bildir