450 Milyon Dolara Satılarak Rekor Kırdı! Da Vinci'nin 'Dünyanın Kurtarıcısı' Adlı Tablosu 18 Dakikada Satıldı

 > 
36PAYLAŞIM

16. yüzyılda yaşamış olan ve tüm dünyada 'Mona Lisa' tablosuyla tanınan Leonardo da Vinci'nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) isimli İsa Peygamberi resmeden tablosu açık artırmada 450,3 milyon dolara satıldı. ABD'de düzenlenen açık artırmada satılan tablonun alıcısı isminin açıklanmasını istemedi. 

Da Vinci'nin günümüze ulaşan az sayıdaki tablolarından biri.

BBC Türkçe'nin haberine göre 1519 yılında ölen Leonardo da Vinci'nin günümüze 20'den az tablosu ulaştı. Bu tablolardan biri olan 'Dünyanın Kurtarıcısı' Dünyanın en büyük müzayede firmalarından olan Christie's tarafından New York'ta düzenlenen müzayede satıldı.

1505 yılından sonra yapıldığı düşünülen tablonun açık arttırmada yeni sahibine gitmesi sadece 18 dakika sürdü.

Telefonla açık artırmaya katılan gizli alıcı tabloya 400 milyon dolar verdi. Müzayede ücretleriyle birlikte tablonun satış fiyatı 450,3 milyon dolara yükseldi.

Tablo 1958 yılında 60 dolara satılmıştı.

Da Vinci'nin tablosu 1958 yılında Londra'da düzenlenen bir müzayede de 60 dolara satılmıştı. O tarihlerde tablonun Vinci'ye değil onun çalışmalarından esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu.

'21. Yüzyılın en büyük yeniden keşfi'

2005 yılında tekrar ortaya çıkan ve Vinci'ye ait olduğu kesinleşen tabloya 'Kayıp Leonardo' ismi takılmıştı. 2013 yılında ise özel bir satışta Rus bir koleksiyoncu tarafından 127,5 milyon dolara alınan tablo için Christie's '21. Yüzyılın en büyük yeniden keşfi' yorumunu yapıyor.

Tablonun 450 milyon dolara satılan tablo sosyal medyanında gündeminde...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir