Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peki Gizli Vergi Şampiyonu Kim? Sessiz Sedasız Açıklanan Vergi Rekortmenleri Listesinden Öne Çıkan 9 Başlık

 > 
664PAYLAŞIM

Maliye Bakanlığı, vergi rekortmenleri listesini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın istatistikler bölümünde yayımladı. Daha önce basın açıklamaları ile duyurulan liste, nedense bu defa sessiz sedasız açıklandı. İlk 100 içerisinde yer alan pek çok kişi ve kurum isminin açıklanmasını istemedi. Vergi şampiyonu olan kurumun adını gizlemesi çok tartışılan konulardan biri oldu. Peki kim bu mahçup şampiyon? Uzmanlara göre rakamlar BOTAŞ'ı işaret ediyor... 

Vergi rekortmenleri listesinden öne çıkan ve basına yansıyan bilgileri derledik... 

1. İlk dörtte aynı isimler yer aldı: Gelir vergisinde Semahat Sevim Arsel geçen yıl olduğu gibi rekortmen oldu.

İkinci sırada Rahmi Koç, üçüncü sırada Şarık Tara, dördüncü sırada Suna Kıraç yer aldı. 

Ömer Koç'un 9. sırada bulunduğu listede 5, 6, 7, 8 ve 10. sırada yer alan kişiler isimlerinin gizli tutulmasını istedi. 

15. sırada Ferit Şahenk yer alırken, 16. sırada Ergenekon’un bazı sanıklarının avukatlığını yapan Hasan Fehmi Demir de listeye girdi.

2. Gelir vergisi rekortmenleri arasında ilk yüze giren tam 53 kişi isminin gizli kalmasını istedi 🤔

3. Geçen yıl rekortmenler listesinde 4.2 milyon liralık vergi ile 70. sırada olan Ali Ağaoğlu, bu yıl listede görülmedi.

4. Geçen yıl 7.6 milyon liralık gelir vergisi ile 25. sırada yer alan Acun Ilıcalı, bu yıl 7.2 milyon lira ile 38. sıraya geriledi.

5. Yine geçen yıl 5.2 milyon lira ile 42. sırada olan Cem Yılmaz ise bu yıl 4.7 milyon lira ile 89. sırada yerini aldı.

6. Kurumlar vergisi rekortmenler listesinin ilk sırasında isminin açıklanmasını istemeyen bir kurumun yer alması şaşırttı. Bu kurumun ödediği vergi miktarı da belirtilmedi.

Burada bir parantez açalım, uzmanlara göre rakamlar, 2016 kurumlar vergisi rekortmeninin BOTAŞ olduğunu ortaya koyuyor. 

Hürriyet'ten Sefer Levent "Mahçup şampiyon BOTAŞ" başlıklı yazısında konuyla ilgili şunları yazdı:

"Kendi internet sitesindeki 2016 bilançosu incelendiğinde şirketin 8.9 milyar liralık net dönem kârı ve buna karşılık 1.9 milyar liralık vergi ve diğer yasal yükümlülük karşılığı ayırdığı kolaylıkla anlaşılıyor.

(...) BOTAŞ’ın aslında ana işi doğalgaz ve petrol. Her iki ürün de doğrudan vatandaşın cebini ilgilendiriyor. Acaba diyorum, BOTAŞ yetkilileri “Bu kadar kârınız varsa doğalgazda, akaryakıtta indirime gidin” tepkisi gelir diye mi çekindi? BOTAŞ, vergisini, kârını gururla duyurmak yerine bu yüzden mi saklamak mı istedi? Gerçekten bilemiyorum. Bildiğim şu: Gökkubbe altında hiçbir şey gizli kalmıyor. Hele de vergi şampiyonuysanız..."

7. 2016 yılının kurumlar vergisi rekortmenler listesinin ilk 10 sırasında bankalar yer aldı.

İsmi açıklanmayan gizli vergi rekortmeninin ardından Ziraat Bankası 1.863.822.027,12 lira vergi ödemesi ile ikinci, Merkez Bankası 1.625.060.930,11 lira vergi ödemesi ile üçüncü olurken sıralama Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Halk Bankası şeklinde devam etti.

Geçen yıl 5. sırada yer alan Turkcell 2016 yılı listesinde 48’nci sıraya gerilerken, geçen yıl 11. sırada olan Türk Telekom da bu yıl 13. sıraya geriledi.

8. 2015 yılına ilişkin listenin ilk 30 sırasında yer alan ERG İnşaat, Koç Holding ve Cengiz İnşaat ise bu yıl ilk 100 isim içinde gözükmedi.

9. Kurumlar vergisi rekortmenler listesinde geçen yıl 22 kurum isminin gizli kalmasını istemişti, bu sayı 27'ye çıktı.

Maliye Bakanlığı listeleri açıklamadan önce mükelleflere isminin açıklanmasını isteyip istemediğini soruyor. Eğer mükellef açıklamak istemezse listede gözükmüyor.

Kaynaklar: Hürriyet ve Milliyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir