Şaka Değil! LGS'de Çıkan Fen-Matematik Sorularını Öğretmenler Bile Zamanında Çözemedi

 > -

MEB, LGS soru ve çözümlerini EBA’da yayınladı. Fen ve matematik sorularını çözmek, sonra cevap kâğıdına geçirmek için öğrencilerin 60 dakikası vardı. Öğretmenler, 2 teste toplam 63.67 dakika harcadı. 20 matematik sorusunun çözülme süresi öğretmen için 38.5 dakika oldu. Öğretmenin soru başına harcadığı süre 1.92 dakika. Oysa sınavdaki öğrencinin 1.5 dakikası vardı.

Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) en büyük tartışma fen ve matematik sorularının çok zor ve işlemli olması nedeniyle verilen sürenin yetersizliği oldu. 

Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre, eğitimciler bugüne kadar yapılmış sınavlar arasında en zor soruların toplam 40 matematik ve fen sorusundan oluşan sayısal bölümde olduğunu, öğrencilerin bu soruları çözmeleri için tanınan 60 dakikalık süre ve soru başına düşen 1.5 dakikada yetiştirmelerinin olanaksız olduğunu dile getirdi.

İsmet Yılmaz: 'Genel algı olumlu'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, “Okulda öğrendikleri akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin ölçüldüğü bir sınav olarak kurgulandı. Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan, irdeleyen başarılı olacaktır. Sorular üst üste düşünme becerilerine odaklanmıştır. Öğrencilerin yüzde 10’unun yerleşeceği okullar için bir seçme sınavıydı. Kamuoyunda da genel algı olumlu” yanıtını verince sorularla ilgili tartışmalar yeniden başladı.

Peki, sorular gerçekten verilen süre içinde çözülebilir miydi?

Yanıtı, soruları Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) çözen MEB branş öğretmenleri verdi. Sınavda 20’şer soruluk matematik ve fen sorularından oluşan sayısal bölüm için öğrencilere toplam 60 dakika süre verildi. Öğrencilerin her soru için süreleri 1.5 dakika olacaktı.

Öğretmenler 20 soruyu 38.5 dakikada çözebildi

EBA’da ise 20 matematik sorusu matematik öğretmeni tarafından 38.5 dakikada çözüldü. Öğretmenin soru başına harcadığı süre ise 1.925 dakika oldu. Üstelik sorunun cevap kâğıdına kodlanması da eklendiğinde öğretmenin soru başına harcadığı süre 2 dakikayı buluyordu. Fen öğretmeni ise EBA’da bu soruları 25.17 dakikada çözdü. Soru başına 1.25 dakika harcadı. Bu süre içinde yine cevabı kodlama yer almadı.

Öğrencilere 40 sayısal sorusu için 60 dakika verildi, öğretmenler 63.67 dakikada çözdü

Sınavda 40 sorudan oluşan sayısal test için öğrencilere 60 dakika süre verilirken, öğretmenler bu sorular için toplam 63.67 dakika harcadı. Soru başına öğretmen için süre 1.59 dakika oldu. Cevapların kâğıda kodlanmasının da bu süre içinde olmadığını unutmamak gerekiyor. Öğrencilere düşünmeleri, işlemleri gerçekleştirmeleri, sonra kontrol edip, cevap kâğıdındaki yuvarlağa taşırmayacak şekilde dikkatlice işaretlemeleri için 60 dakikalık süre verilirken, öğretmen cevap kağıdına işaretleme bile yapmadan sadece soruları çözmek için toplam 63.67 dakika harcadı.

Şimdi akıllarda aynı soru var: Öğretmenler bile istenen süre içinde soruları çözemezken, 14 yaşındaki çocuklar asıl öğretmenden daha iyi bir performans gösterebilirdi?

Ortaya çıkan bu gerçeğin ardından sosyal medyadan farklı yorumlar yapıldı

Ayrıca bakınız 👇

Kızı LGS'ye Giren Bir Baba Madde Madde Yeni Sistemi Anlattı: 'Çocuklarımızı El Birliğiyle Bitiriyoruz' - onedio.com
Kızı LGS'ye Giren Bir Baba Madde Madde Yeni Sistemi Anlattı: 'Çocuklarımızı El Birliğiyle Bitiriyoruz' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir