Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Kendi Çocuklarını Değil, Diğer Tüm Çocukları Adeta Ateşe Atan Aşı Karşıtı Gerici Zihniyet Neden Durmuyor?

529PAYLAŞIM

Kendi çocuklarını riske attıkları yetmiyormuş gibi bir de toplum sağlığını etkileyen ve alternatif tıp önererek yalan yanlış iddialarda bulunan Instagram fenomeni anneler neden aşı karşıtlığına soyundu?

Koruyucu hekimlik alanında son üç yüz yılın en önemli tıbbi buluşlarından biri olan aşı sayesinde çocuk felci, çiçek, kızamık, verem, menenjit gibi ölümcül olan pek çok hastalık için toplum bağışıklık kazandı.

Aşıların içerdiği virüsler ya da bakteriler hastalığa yol açmamaları için öldürülüyor ya da zayıflatılıyor. Enjeksiyonun ardından, bağışıklık sistemini aktif hale getiriyor ve antikor üretilmesine neden oluyor. Oluşan hafıza hücreleri sayesinde ileride hastalıkla karşılaşılınca üretilen antikorlar vücudun yenik düşmemesini sağlıyor.

Duyarlılık, kızarıklık, döküntü, düşük oranda ateş, barsak rahatsızlıkları ve paralizi gibi yan etkileri bulunan aşı için 1998 yılında alevli tartışmalar başladı.

İngiliz gastroenteroloji uzmanı Dr. Andrew Wakefield, dünyanın önde gelen tıp dergilerinden biri olan Lancet’te yayınlanan makalesinde kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşılarını içeren karma aşı ile otizm arasında bir bağlantı bulunduğunu iddia etti. Aşıda bulunan canlı virüs barsak mukozasınının geçirgenliğini artırdığını ve kana, oradan da beyine geçerek otizme neden olduğunu söyleyen uzmanın bu iddiaların dayanağı ise klinik çalışmada yer alan on iki çocukta aşılama sonrası otizm bulgularına rastlanması…

Aşılanan elli bin çocuk içerisinde on iki tanesinin otizmli bulguları sergilemesinin çok küçük olduğuna karar verildi ancak makalenin yayılmasıyla birlikte aşı karşıtlığı tüm dünyaya yayıldı.

2004 yılında, etik birtakım sorunlar nedeniyle bu makale yayından çekilse de bulaşıcı olan hastalıkların ölümcül olmadığı, aşılanma nedeniyle çocuklukta otizm oranının arttığı, ilaç firmalarının aşı üzerinden nemalandığı ve olası yan etkilerin ölümlere neden olduğu iddiaları hiçbir zaman gündemden düşmedi. Ülkemize de yayılan aşı karşıtlığı kanaat önderi sayılabilecek isimler tarafından da basın önünde malzeme haline getirildi.

İlaç sektörünün ekonomi-politiğini tartışmaya açmayı isteyen Soner Yalçın da son kitabında küresel boyuttaki aşı kampanyalarını eleştirdi.

Sistematik bir şekilde yapılan aşıların toplum sağlığını olumlu yönde etkilediğini ve pek çok hastalığın bu sayede ortadan kalktığını hiçe sayan Soner Yalçın, ayrıca alternatif yöntemlere de çanak tutmuştu.

Daha önce size aşı karşıtlığının neden yanlış olduğunu anlatmıştık: 👇

Dünya Olarak Soruyoruz: Aşı Karşıtları, Sizin Yüzünüzden Hortlayan Hastalıkların Hesabını Kim Verecek? - onedio.com
Dünya Olarak Soruyoruz: Aşı Karşıtları, Sizin Yüzünüzden Hortlayan Hastalıkların Hesabını Kim Verecek? - onedio.com

Toplumun önde gelen isimlerinin yanı sıra son dönemin en popüler kitlelerinden biri olan Instagram anneleri de aşı karşıtlığına soyundu.

Aşı yaptırmaya mecbur olmadıklarını asla bilimsel olmayan kaynaklara dayandıran ve alternatif tıbbı savunarak çocuklarını bu şekilde yetiştiren bu anneler hiç şüphesiz diğer tüm çocukları da riske atıyor.

Birbirlerinin post'larını karşılıklı paylaşarak hiç de azımsanmayacak bir kitleye ulaşan bu gerici zihniyet, aslında yasalar önünde suç işliyor.

Modern tıbbı yok sayarak hastalıkların tedavisi için birbirinden tuhaf yöntemler öneren Aidin Salih'i de dillerinden düşürmeyen bu kişiler çocuklarını tıp doktorlarına emanet etmeyi de reddediyor.

Sadece aşı karşıtlığıyla kalmayıp tıbbın tüm olanaklarına karşı savaş açıyor.

Kendi kurdukları risk(!) içermeyen hayatlarını başkalarına da yaymaya çalışıyor.

Kendi çocuklarını riske attıkları yetmiyormuş gibi bir de toplum sağlığını etkileyen ve alternatif tıp önererek yalan yanlış iddialarda bulunan bu anneler sık sık kapanan hesaplarına rağmen paylaşım yapmaya devam ediyor.

"Balık baştan kokar" diye boşuna söylememişler; kılavumuz karga ne de olsa...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmustafauzun

Soner Yalçın'ı balığın başı olarak nitelendirmişsiniz ancak çok uzun yıllardır aşı olmayan, çocuğuna da yaptırmayan, daha ötesi Afrika'da yaşayan biriyim. Yani aşılamanın yaygın olmadığı, hastalıkların yaygın olduğu ve bin ton aşının şiddetle ve zorla yapıldığı coğrafyalarda yaşıyorum. Hiçbir şikayetim yok, ne ilaç kullanıyor ne de doktor yüzü görüyoruz. Oğlum da gayet sağlıklı. Aşı yaptırılan çocuklara kıyasla çok çok daha ve kısa süreli hastalıklar yaşıyor. Ezbere karşı çıkmak ve hatta dahası alay etmek yerine az da olsa anlamaya çalışsanız diye tavsiye ederim. Selamlarımla. Mustafa Uzun, @mmustafauzun

seytantuylu

düz dünyacı geri zekalılardan hiç farkı yok bu aşıya karşı olan insanların.

ne-derler-bilirsin

dinci saçmalıklarından çıkıyo bunlar. islam hekimesiymiş bilmemneymiş. bu insanlar tıbba karşı arkadaşlar. ilerlemeye karşılar. diyolar ki senin ne hakkın var benim çocuğuma aşı yapıyosun bana sormadan. ulan senin ne hakkın var asıl bizim çocuklarımıza hastalık bulaştırmaya davar!

coldhearted

Bu ülkenin sonunu cehalet getirecek. Allah, sonumuzu hayır etsin.

originalfulcrum

Nasihatle akıllanmayan musibetle akıllanır.

yasemin-d

Bir de ''aşı yokken insanlar napıyodu o zaman'' savunması yapanlar var . Ölüyorlardı arkadaşlar , ortalama yaş 40 idi

feyk

cok degil 200yil once 4 cocukdan 1 tanesi 5 yasini goremeden oluyordu.

Görüş Bildir