Sadece İnsanlar Satın Alsın Diye Üretilen "Cins" Kedi ve Köpekler Acı Çekmek İçin Dünyaya Geliyor!

9PAYLAŞIM

Tüm bu hastalıklar, doğuştan gelen acılar ne için? Sorumlusu biziz.

Ne kadar tatlı görünüyor, değil mi?

Ya da Boxer cinsi şu köpeğin asaletine bir bakın...

Şimdilik yeter.

Bugün bu güzel manzaraların altında yatan, kendi isteklerimiz uğruna canice yaptıklarımızdan bahsedeceğiz.

Yapay seçilimle özellikleri değiştirilen, safkanlaştırılan yahut nitelikleriyle oynanan kedi ve köpekler nasıl bugün "satın aldığınız" o masum canlılara dönüşüyor?

Yapay seçilimi hızlandırmak için özellikleri yakın olan, akraba canlılar çiftleştiriliyor, yani bildiğimiz aile içi çiftleştirme yapılıyor.

İnsanlarda da bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bu yolla yapılan çiftleştirme bağışıklık düzeylerini düşürüyor, düşük olasılıkla ortaya çıkabilecek hastalıkların sıklığını arttırıyor. 

"Cinsleştirilen" kedi ve köpeklerin hastalıklara yakalanma ya da belli rahatsızlıklarla doğma olasılıkları çok yüksek ancak bazı rahatsızlıklar insanların o hayvanları seçmelerinde etken olduğu için kimse bunun için bir çözüm getirmiyor.

Irk oluşturulurken kıvrık kulaklar, basık yüzler, kısa bacaklar, kuyruksuz ya da tüysüz olma gibi özellikler acımasızca, bir ticari değer olarak görülüyor.

Scottish Fold cinsi bu konudaki en meşhur örnek, osteokondrodisplazi adı verilen hastalık kulaklarının kıvrık olmasıyla başlar, vücudundaki diğer kıkırdak doku ve kemik gelişiminin bozulmasıyla devam eder. Sebebi basit, gen mutasyonu. 

Daha açık konuşacak olursak, sürekli acı çekiyorlar.

Bu hastalığın tedavisi de yok. 👇

İran kedileri de bizim estetik kaygılarımızın kurbanlarından.

Basık yüzü sebebiyle dişlerinin hizaları bozuluyor, çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremediği için birçok hastalıkla karşılaşıyorlar. Tabii burun delikleri de yüz şekillerinden dolayı küçük olduğu için sürekli solunum problemleriyle baş ediyorlar.

Boxer cinsi köpek de yapay seçilimle yapısı değiştirilen canlılardan.

Yüzü yapay olarak kısaltılıyor, dikkatinizi de çekmiştir. 

Böylece ortaya çıkan sorunlardan biri ağzının yukarı kıvrık hale gelmesi, sıcak havalarda vücut sıcaklığını kontrol etmekte zorlanmasına yol açar. En yüksek kanser oranı da maalesef bu cins köpeklerde görülüyor.

Meşhur köpek türü, Pug'lar... Onlar da elimize düşen şanssız köpeklerden.

Kafaları küçültülüyor ve yüksek kan basıncı, kalp sorunları, nefes darlığı, diş ve deri hastalıklarıyla mücadele edip duruyor. Kuyruklarının çift kıvrımları eğer abartılırsa felce bile sebep olabiliyor.

Tüm bu hastalıklar, doğuştan gelen acılar ne için?

Cins kedi veya köpek satın almak, tüm bu uygulamaların hız kesmeden devam etmesine neden oluyor. Hayvanları "satın almaktan" vazgeçip sahiplenmeyi öğrensek iyi olacak. Aksi halde acı çekmek için doğan bu canlıların suçlusu biz olacağız.

Ne dersiniz?

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Otomobilinizde Dikiz Aynasının Altında Yer Alan O Minik Mandal Ne İşe Yarıyor? - onedio.com
Otomobilinizde Dikiz Aynasının Altında Yer Alan O Minik Mandal Ne İşe Yarıyor? - onedio.com
Açık ve Net Yanıtı Veriyoruz: Sahil, Park Gibi Halka Açık Alanlarda Alkol Almak Yasak mı? - onedio.com
Açık ve Net Yanıtı Veriyoruz: Sahil, Park Gibi Halka Açık Alanlarda Alkol Almak Yasak mı? - onedio.com
İstanbul'da mı Tarsus'ta mı? On Emir'in Yazılı Olduğu 2500 Yıldır Aranan Kayıp Kutsal Ahit Sandığı - onedio.com
İstanbul'da mı Tarsus'ta mı? On Emir'in Yazılı Olduğu 2500 Yıldır Aranan Kayıp Kutsal Ahit Sandığı - onedio.com
Kabul Etmesi Zor Olsa da Seni Çok Daha Güçlü Biri Yapacak 14 Acı Gerçeği Dostun Olarak Söylemeye Geldik! - onedio.com
Kabul Etmesi Zor Olsa da Seni Çok Daha Güçlü Biri Yapacak 14 Acı Gerçeği Dostun Olarak Söylemeye Geldik! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Vay anasını arkadaş.. Acı çektiklerini duymuştum ama bu kadar ileri seviyede olduğunu bilmiyordum. Bir hayvanı satın almak zaten başlı başına köle ticareti benim gözümde. Seviyorsanız sahiplenin. Sokaklar hayvan dolu.

kanlikontik

ben cidden aptalım nasıl böyle biseyden bı haberim ya çok kötü minicik ruhları sırf dilsizler diye ne büyük acılar çekiyormuş meğer Allah'ım hepsini ıslah etsin yazık değil mi şunlara ya

kenodeno

2003 yılında ayağıma dolanan ve beni al diye yalvaran minicik uzun tüylü bir kedi vardı. annesini aradım sokakları gezdim dolaştım yok. belki annen gelir kal burda dedim.. peşimden geldi uzun süre, döndüm ve dedim,ben eve başka bir yoldan da gidebilirdim ama burdan gitmek istedim bugün, otobüs yerine yürümeyi seçtim. Madem öyle gel bakalım dedim.bizimle 12 yaşına kadar geldi Mumu. Ve öldü sonra. unutamam ben onu. bu sevgi için cins olmaya gerek yok..

fancyou

kedim sokak kedisi, kolum tırnak izleri ile dolu ama değil bir, bin tane cins kedi verseler değişmem. insanların "estetik" takıntılarından kurtulmaları gerek. sokakta yardıma muhtaç onca can varken başka canlara acı çektirmek kalpsizliktir.

socialworker

ama olur mu, selin su insta hesabından paylaşım yapması lazım.

Görüş Bildir