Açık ve Net Yanıtı Veriyoruz: Sahil, Park Gibi Halka Açık Alanlarda Alkol Almak Yasak mı?

4PAYLAŞIM

Bakalım kanun maddesi konuyla ilgili ne diyor?

Havalar ısındıkça sahillere, parklara planlar yapılmaya başlandı.

Zaten salgın döneminde kapalı mekanlara gitmekten iyice çekinir olduk, sosyalleşmek için tercihlerimiz de azaldı. Sahilde, parkta yahut sokakta herkesin tercihi farklı, kimi çay kahve içiyor kimi alkol tüketmek istiyor. Destekleyin ya da desteklemeyin, ortada bir tercih farkından başka bir şey yok.

Bir süredir net bilgiye sahip olamadığımız bir soru var: Halka açık alanda alkol almak yasak mı?

Yani sokakta yürürken, parkta otururken ya da deniz kenarında vakit geçirirken alkol tüketecek olursak bir cezası var mı? Uygulamaya bakacak olursak özel güvenlik görevlileri ve kolluk kuvvetleri ortada bir ceza varmış gibi davranıp bazı bölgelerde insanları uyarıyor ancak çoğu kişi Google'da karşısına çıkan sonuçları kaynak alıyor.

"Halka açık alanlarda içki içmek yasaktır" gibi yorumlar görsek de bunların hangi kanuna dayandığını araştırdık.

Aslında doğru bilgiye ulaşmak o kadar da zor olmadı.

2005 yılında kabul edilen Kabahatler Kanunu'nun 35. maddesi gayet açık.

Kanunda halka açık yerlerde alkol almanın yasak olduğuna dair hiçbir ibare yok. Burada bahsi geçen durum "çevreye rahatsızlık verilmesi" şerhiyle açıklanmış ancak çevrenizde birinin içki içmesinin sizi rahatsız etmesi değil bahsedilen.

Huzur bozucu hareketler, sakinlik ve güvenliği bozma gibi durumlar oluşmadığı sürece sizin hoşunuza gitmese de kimsenin alkol tüketmesini şikayet etme hakkınız yok.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda yanlış bilgiyi engellemek için ilgili kanun maddesini kaynak göstermeniz yeterli.

Kaynak

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

İstanbul'da mı Tarsus'ta mı? On Emir'in Yazılı Olduğu 2500 Yıldır Aranan Kayıp Kutsal Ahit Sandığı - onedio.com
İstanbul'da mı Tarsus'ta mı? On Emir'in Yazılı Olduğu 2500 Yıldır Aranan Kayıp Kutsal Ahit Sandığı - onedio.com
Kabul Etmesi Zor Olsa da Seni Çok Daha Güçlü Biri Yapacak 14 Acı Gerçeği Dostun Olarak Söylemeye Geldik! - onedio.com
Kabul Etmesi Zor Olsa da Seni Çok Daha Güçlü Biri Yapacak 14 Acı Gerçeği Dostun Olarak Söylemeye Geldik! - onedio.com
Türkiye'nin Sürrealizmin Doruklarında Bir Ülke Olduğunu Gösteren 25 Görsel - onedio.com
Türkiye'nin Sürrealizmin Doruklarında Bir Ülke Olduğunu Gösteren 25 Görsel - onedio.com
Tarihten Kapkara Bir Sayfa: 1920'lerde Kıtlık Nedeniyle Birbirlerini Yiyen Rus Köylüler - onedio.com
Tarihten Kapkara Bir Sayfa: 1920'lerde Kıtlık Nedeniyle Birbirlerini Yiyen Rus Köylüler - onedio.com
Galata Kulesi Dahil İstanbul'un Yarısını Satıp Dünyaya Nam Salan Yerli ve Milli Dolandırıcımız Sülün Osman - onedio.com
Galata Kulesi Dahil İstanbul'un Yarısını Satıp Dünyaya Nam Salan Yerli ve Milli Dolandırıcımız Sülün Osman - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-savran

aşırı alkol alan biri olarak parklarda sahilde ıcılmesıne karsıyım nedenı ınsanlar ailesi ıle gezmeye gelıyor bazı serefsızler agzı ıle degıl baska yeri ıle ıcıyor olay cıkarıyor

ali-efe-ince

Bu kanunu daha önce okumuştum. Moda sahilinde bir benzeri başıma geldi. Sevgilimle aldık sandalyeleri kurulduk, açtık şarabımızı. Kitap okurken arada yudum alıyordum. Polis gelip burda içmek yasak dedi. Kabahatler kanununda böyle bir şey yok dedim. Hatta kanun numarasını izmir plakasından hatırlamıştım. yobazlar ayyaş izmir derken bi faydası oldu sonunda.

queen_of_the_7_kingdoms

Yasaklansın.sigara da yasaklansın lütfen.dün parkta oturmaya gittik,yandakilerin sigarasını ben içtim sanki aq,bu da kul hakkıdır!hava almaya dışarı çıkıyoruz,havamızı kirletiyorlar!herkes evinde içsin.bana kalırsa lokanta haricinde yemek de yenmesin,aç olan,canı çeken olur..hatta yemek reklamları bile kaldırılsın,özellikle ramazanda!.

mavi-piyano

herkes alkolü zıvanadan çıkmak için içmiyor. kendini bilen kararında tüketen insana karışmasın şu yobaz beyinleriniz. insanları bir salın artık. alkol alıp çevreye rahatsızlık verecek kadar sarhoş olana müdahale edin yeridir.

mehmeteylul

Kusura bakma da her şeyin yeri var. Yasak değil diye ulu orta sekste yapın o zaman! Deli misin nesin? Bende içerim ama ortalıkta değil. Ortalıkta içenden de rahatsız oluyorum! İtirazın var mı?

koko.darkrage

ulu orta sex ile icki icmek ayni sey sanki. bende sigara içen görmek istemiyorum gitsin evinde içsin. izmarit lerini yerde görmek istemiyorum buda suc sayilsin. sokakta içmeme rağmen bir iki biraya da karisilmamali. varsa rahatsızlık veren her türlü ceza kesilsin. zaten mekandan içip sokağa cikinca sokakta içmemiş mi olacak.

isik-ceren-yakali

Ha mekanda ha sahilde içmişsin. Adam mekandan çıkıp askıntı oluyor yolda yürüyen kadına, bindiği toplu taşımadaki insanlara. Bunu sahillere bağlamayın, evinde içip kendini sokağa atıp rezillik çıkaran var. Oldu herşeye ceza kesin. Maskelerini sokağa atanlara bakın, içtiği suyun şişesini bile çöpe atmaya aciz adama bakın. Aldığı krediyi ödemeyen kodamanlara bakın. Bırakın milletin 3 kuruşluk zevkini.

deanaxe

evet çünkü ortalıkta seks yapmakla, bir bira içmek aynı şey dimi. nasıl kafalar var ya şaka gibi.

nochediez-woll

Senin kafanı sikiyim o zaman Mehmet. Rahatsız oluyorsan siktir git evinde otur. Çevreme zarar vermediğim sürece alırım biramı denize karşı içerim itiraz eden senin gibi dalyarakları da şişeye oturturum.

orcun-sarac

mehmet kardeşim işte bunlar hep ellerinde içki şişeleri, üstleri çıplak, kırbaçlarla dolaşan türbanlı bacamızın üzerine işeyen,sıçan dinsiz laikçilerin icadı.

kenodeno

Deli misin nesin? Bende içerim hemde ortalık yerde, istediğim her yerde! Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım İşte bu kadar itirazım var kardeş! Gözünü kapat görme madem dalyarak!

kenodeno

ayrıca bir dene bakalım ulu orta seks yapmayı! 😂 karakolda bulursun kendini gerzekspor. nasıl beyin yok, nasıl muzdarip.. Deli misin nesin? Deli misin nesin? Deli misin nesin? Deli misin nesin? Deli misin nesin? 😂

Görüş Bildir