Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Ataması Yapılmayan Öğretmenlerin Anlayabileceği 17 Durum

 > 
728PAYLAŞIM

Türkiye'de plansızlığın, programsızlığın en büyük örneklerinden biri ataması yapılmayan öğretmenler sorunuyla karşımıza çıkıyor. Fakültelere memuriyete alacağından fazla sayıda öğrenci alan, öğretmen eksiği varmış gibi diğer bölümlerden formasyonla öğretmen alıp eğitim fakültesi mezunlarını mağdur eden bir sistem yıllardır sürüp gidiyor. Bir sene çalışıp didinip okul kazanan, 4 sene emek verip mezun olan ancak yıllarca atanmayan öğretmen adayları günlük hayatta birçok zorlukla karşılaşıyor. Bunlardan birkaçını sizin için derledik.

1. Her dönem aşırı stresle MEB'in açıklamasını beklemek.

2. Sosyal medyada bakan nöbeti tutmak, çaresizce yardım talebinde bulunmak.

3. Karnı tok, sırtı pek anlayışsız insanların dalga konusu olmak.

4. Psikolojinin yerle bir olması, sorunlu bir insana dönüşmek.

5. Memurlar.net sitesinin müdavimi olmak.

6. Ücretli öğretmenlikte emeğinin karşılığını alamayıp sürünmek.

7. Her sene tekrar tekrar KPSS'ye hazırlanmak.

8. Her gördüklerinde "Atandın mı?" diye sormalarından bıktığın için akrabalarla görüşmekten kaçınmak.

9. Liseli gibi tekrar tekrar dershaneye gitmek.

10. Eve tıkılıp kalmak, musmutlu bir insanken depresif birine dönüşmek.

11. Sevgilinizle aranızın bozulması, ayrılmak ya da ayrılma noktasına gelmek.

12. Kaç yıllık arkadaşlarından aradaki ekonomik makasın açılmasıyla uzaklaşmak.

13. Askerlik konusunda tereddütte kalmak, bir türlü ne yapacağına karar verememek.

14. Yıllarca nişanlı kalıp bir türlü evlenememek.

15. Sürekli evde oturmak zorunda olduğu için bir süre sonra anneyle arasının bozulması.

16. Hayatının en güzel yıllarında borç harç içinde kıvranmak.

17. Yıllarca bu ülkeye faydalı olma hayalleri kurup bir köşede çürüyüp gitmeyi beklemek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alatirik

Devlet her öğretmene iş vermek zorunda mı? Devletin tek hatası Fen-Edebiyat mezunlarına öğretmenlik hakkı vermesi olmuştu. Ondan da vazgeçildi zaten. Kadro fazlalığı olmasının en büyük nedenlerindendi fen-edebiyat mezunlarının öğretmenlik yapması. Bu arada tekrar soruyorum devlet her öğretmene iş vermek zorunda mı?

uydurukcan

teknik liselilere öğretmenlik dışında bölüm okumaları yasak edilmişti seneler boyu. teknik liseli de mecburen gitti öğretmen oldu. mühendis olabilmesi engellendi. atanamadı çünkü 2-3 kişi atandı bölümüne senelerce. birileri insaf edip emekli olacaktı o ki o atanabilsin. emekliliği gelen öğretmenler emekli edilsin. başka bir tedbire gerek yok. adam dil bilmez, konuyu bilmez ama öğretmenliğini yapar. üstüne bir çoğu üniversite mezunu bile değil!.. sonra gel de öğretmen olmanın şeref, haysiyet ve namusundan bahset.

korkmaz_ee

adaletinizi seveyim her yıl düzenli olarak 50bin öğretmen ataması yapılır ama bu öğretmenler aç gözlü gibi saldırırlar hala kadro diye. bir iibfli olarak biz ne yapalım 450bin mezuna 600 kadro anca açılıyor.

julieta

yaw he he

ecem.seymen.1

sen hangi dünyada yaşıyorsun ne zannediyorsun o 50 bin eşit şekilde bölündü bütün alanlara da herkes atanıyo ama şımarıklık mı yapıyo o el binin yarısı ilahıyat pdr sınıf öğretmeni geri kalan alan öğretmenlerin 20 bin kişiden alan başı en az 150-2000 kişi alınıyo hesapla bakalım geriye kalan onca öğretmen napıyo bir de utanmadan hakaret yiyolar meb başındaki salak sağolsun evet atanamayan sadece öğretmen değil bir çok alan da var bu sorun ama sadece iibf de değil

korkmaz_ee

1ben genel konuşuyorum mat ing çart çurt ayırmadım öğretmene 50bin gidiyo mu gidiyo gerisi önemli değil 2yaw kendin söylüyorsun 150-2000 arası diye el insaf 450bin mezuna 600 kişilik kadroya neden yorum yapmıyosun. hem yetmezmiş gibi istatistik mezunları da bu 600 kadroyu yazabiliyor. 3öğretmenler yıllarca seçim vaadi olarak kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor daha geçen mhp 100bin öğretmen diye saçmalıyordu. öğretmenlerin her zaman 50bin ataması garanti ya iibflilerin durumu ne olacak? önce kendinize bakın taban puanlarınıza bakın sonra laf yapın en düşük 85.9 puanla hakkaride sabit kadro son merkezi atamada iibflinin durumu el insaf el insaf çirkinleşmeyin daha fazla

weicell

Türkiye'de her üniversite mezunun iş garantisi var da bir tek öğretmenin mi yok. Neden hep ağlanıyor. Ben de Matematik mezunuyum ancak bankada çalışıyorum. Sızlanmanın faydası yok.

ecem.seymen.1

nadirlerdensin farkında değilsin

tekbilinmeyenli

Bunları yaşamak istemiyorsan yapacağın çok basit bir şey var: Öğretmen olana kadar gidip namusunla çalışırsın.İlla gidip pazarda çalışmana da gerek yok.Üniversite mezunu adamsın.Gidersin, adam akıllı iş bulursun.

kartacali

nasıl bir malsınız? adam 4 yılını o meslege vermiş gitsin başka yerde çalışsınmış nerde ne kadar ücrete calısacak söylesene asgari ücrete günde 16 saat işportacılık mı yapsın nedir yani bu kadar bencil olmak için ne bok yediniz merak ediyorum gelmiş başka iişte calışsaymısmıs

tekbilinmeyenli

Önce ne yazdığımı oku, ondan sonra yorum yaz.Mal da senin doğumuna sebep olan babandır.Sadece o fakülteyi bitirmiş, kendini geliştirmekten uzak, yeniliğe kapalı bireylersiniz.Yaramaz ve bencil çocuklar gibi sızlanıp durmayı kesin.Bu ülkede sadece işini yapamayan gruplar siz değilsiniz.Üniversteyi de bitirmiş olmak için okuduğun çok belli.Ayrıca gördük ne kadar yetenekli olduğunuzu KPSS sınavlarında.Sapır sapır döküldünüz alan sınavında.O yüzden sızlanmayı kes.İşportacılık yap ama adam gibi yap.

kartacali

benim öğretmen oldugumumu zannediyorsun seni aptal herif öğretmenlerin derdini anlamak için öğretmen olmak gerekmez insan olmak gerek seni bu konuda yapamayacagın şey üzerinden suçladım

tekbilinmeyenli

Doğru haklısın gerizekalı.Bu ülkede sadece öğretmenler işsiz.Ben sadece onları düşünmediğim insan değilim.İnsan olabilmek için bütün her şeyi bırakıp öğretmenleri düşünmem gerekiyor.Ayrıca diğer işsizleri düşündüğüm ve bencilce davrandığım için insan değilim.Hayatta sadece öğretmenler var.Hangi ülkede yaşadığını unutuyorsun beyinsiz herif.

kartacali

diğer işsizleri öğretmenler saldırarak mı düşünüyorsun bravo gerçekten sana yakışanı yapmışın ne iş yapıyorsun sen ne iş söyleseene lise diploman var mı

tekbilinmeyenli

Yine okuman yazman yok galiba.Öğretmenleri düşünmüyorum mu dedim gerizekalı.İyi oku.Öğretmenlerin de diğer işsizlerden bir farkı yok.Toplumun diğer kesimilerinden kendini soyutlama hakkı yok.Açgözlülük yapma hakkı yok..Öğretmenlerin iş hakkı olmalı da diğerlerinin olmamalı mı?Bu ülkede tek üniversite mezunu işsiz onlar mı?Ayrıca artık her yer kolej.Gİtsinler kolejde çalışsınlar.Her eğitim fakültesi mezunu devlette çalışacak diye bir kanun mu var.Toplum dinamiklerine göre istekte bulunursun.Toplumdan ayrı sırf devlette olsun diye okumazsın okulu.Eğer derdin birey yetiştirmekse bunu kolejlerde de yapabilirsin.Ama öğretmenlerin derdi bu değil.Devlete sırtımı yaslayayım.İlkokul mezunu olmam ya da master yapmam arasındaki farkı anlayamayacak kadar beynin kıt.

Görüş Bildir