Sadece Askerliğini Denizci Olarak Yapmış Olanların Bildiği 15 Şey

 > -
Abone ol

Askerlik hizmetini yapanların anıları hiç sona ermez. Uygun bir ortam bulunduğunda askerlik anıları sonu gelmeksizin çevre ile paylaşılır ve olayın içindeyken pek de olumlu olmayan şeyler güzel birer anı olarak anlatılır. Bilindiği üzere ülkemizin ordusunun en büyük kısmı karacı birliklerinden oluşuyor. Bunun yanında hava kuvvetlerimiz ve deniz kuvvetlerimiz de mevcut. Deniz kuvvetlerimiz özellikle farklı gelenekleri, isimlendirmeleri ve yaklaşımlarıyla diğerlerinden farklı bir noktada yer alıyor. Gelin bu farklılıklara bir göz atalım.

1. Lumbarağzı

Kelime anlamı olarak gemilerin giriş-çıkış yapılan mahalidir. Ancak asıl ilginç olan kısım denizcilerin kara birliklerindeki giriş kapılarına da lumbarağzı denmektedir. Bundan hareketle aslında her denizci birliğinin bir gemi olduğu kabul edilir. Yani bir denizci birliğinde nizamiye ararsanız bulamazsınız.

2. İşbaşı

Denizci askerlerin eğitim ve görev başında giydiği üniformanın bilinen adıdır. Yani denizcilerde amfibi birlikler dışında kamuflaj göremezsiniz. İşbaşı sarısı gemilere ve birliklere hakimdir.

3. Palet

Denizci er ve erbaşların günlük olan olan beyaz ve siyah üniformaların sırt kısmında lacivert zemin üzerine beyaz üç adet çizgi ile süslenmiş ek bir parça vardır. Bu parçaya palet ismi verilir ve işlevi de gemiden düşme ihtimalinde askerlerin bu parçadan tutulup kurtarılmasıdır. Paletin üzerindeki üç çizgi de deniz tarihimizdeki üç önemli savaş olan Koyunadaları, Cerbe ve Preveze zaferlerini temsil etmektedir.

4. TCB Şapkası

Denizci er ve erbaşların günlük üniformalarının şapkasının üzerinde TCB ibaresi vardır. Bu ibarenin açılımı TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAHRİYESİ'dir. Bu şapkaların iç kısmında normal zamanlarda kullanılmayan, dalgalı ve rüzgarlı denizlerde kafadan çıkmasını engelleyecek bir çene bağı mevcuttur

5. Denizci Ayakkabısı

Denizci askerler, ordunun diğer kısımlarında olduğu gibi bot giymezler. Yaz ve kış ayırmaksızın denizci ayakkabısı askerin ayaklarındadır. Er ve erbaşlar yaz kış siyah; subay ve astsubaylar kışın siyah, yazın beyaz ayakkabı giyerler.

6. Kamara

Denizci birliklerinde yemekhanelere "kamara" adı verilmektedir.

7. Tanrı'nın Adıyla

Yemek duasının ardından diğer askeri birliklerden farklı olarak yemeğe başlamadan "Tanrı'nın Adıyla" denir ve hep beraber yemeğe başlanır.

8. Karadeniz Marşı

Akşam yemeği öncesinde yapılan yoklamalarda gelenek olarak Karadeniz Marşı söylenir.

9. Tabur

Tabur, bilinen anlamının dışında denizci birliklerde yoklama anlamına gelir. Karacı ve havacıların içtima olarak adlandırdıkları aktivitenin aynısıdır.

10. Çorba

Denizci birliklerinde beyaz üniformaların giyilmeye başlandığı tarih olan 19 Mayıs'tan sonra yemeklerde çorba çıkmaz. Sebebi de çorbanın beyaz üniformalara dökülmesi durumunda lekenin kolayca çıkmamasıdır.

11. Kuran-ı Kerim

Her Türk savaş gemisinin en yüksek noktasında bir haznede Kuran-ı Kerim bulunmaktadır.

12. Sınıflar

Denizciler, Karacı ve havacılarda bulunmayan sınıflar ile görevlendirilirler.

13. Boğaz Geçişi

Türk savaş gemileri İstanbul Boğazı'nda Barbaros Hayrettin Paşa'nın türbesinin bulunduğu Beşiktaş açıklarından her geçtiklerinde saygı geçişi ile büyük komutanı selamlarlar.

14. Kuri

Denizci dönem arkadaşları birbirine "kuri" olarak hitap eder.

15. Efenim - Komutanım

Gemilerde sadece gemi komutanına "komutanım" şeklinde hitap edilir. Astlar üstlerine "efenim" şeklinde hitap ederler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buusee

Ee birde bahriyeli abisi olanların bildiği şeyler.

chellebi

Bir de her geminin bir arması ve onun üzerinde bir söz mevcuttur. Denizaltılarda var mıydı hatırlamıyorum. Ben TCG Karayel'de yaptım askerliğimi. P-349 Denizler Hakimi. Olurda bu sayfada bu yazıyı okuyan bir dosta denk gelirsek. Aksaz Hücumbot filosuna selamlar.

arda-eser

göğsüm kabardı.

mistral

bide bunun gemide yapanları var, bir denizci olarak keşke askerliği gemide yapmasaydım da saygım azalmasaydı diyorum yazık bu milletin parasına

aliihsander-the-great

ya hadi git işine

mistral

serdümen olarak yaptığım askerliğim boyunca tek yapmak istediğim şey tekrar işime gitmekti, ticari bahriye ile askeri bahriye de bazı şeyler farklı olmakla birlikte doğru az çok her yerde doğrudur, hiç bir eğitimi olmayan askerin eline verilen raspa çekiciyle delinen sacları, epoksi boyayı mazotla inceltip, o boyaların rezil olması gibi maddi kayıpların yanı sıra, askerin istihkakı olan sigaranın rütbelilerce ellerinden alınmasının ortaya çıkması sonucu, 2 gün uyumadan talim yaptırılan mağdur askerler gibi güven kayıplarını ve borda bordaya 2 milden geçen ticari gemiyle bile köprü üstünde yapılan paniği, sürekli bana kasılmaya çalışan harita kitap düzeltmelerini, 8 saatlik seyirde en az 2 kere bozulan dümen sistemini, her dümen bozuluşunda yapılan paniği, 1,5-2 saatte yapılan çift makineli gemide, 3 römorkörlü manevraları vs. gibi mesleki yetersizliği görünce üzülürsün ve gerçekten işine gitmek istersin.

oliver

ankara'da, dağın başında da deniz kuvvetlerine bağlı bir radar/telsiz istasyonu mevcuttur :) ama en bombası gemiden selamlama esnasında gemi personelinin beyazları giyip, geçiş esnasında halkı selamlamasıdır

Görüş Bildir