Görüş Bildir
Haberler
RTÜK'ten 'Konuşanlar' Programının 44. Bölümüne Yayından Kaldırma Cezası

RTÜK'ten 'Konuşanlar' Programının 44. Bölümüne Yayından Kaldırma Cezası

Radyo Televizyon Üst Kurulu Üst Kurulu, Hasan Can Kaya'nın 'Konuşanlar' programı için Exxen'e idari para cezası uygularken 44. bölümün katalogtan çıkarılmasına karar verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hasan Can Kaya'nın 'Konuşanlar' programını inceleyen RTÜK, Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu yayıncı EXXEN’e yaptırım kararı aldı.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, kamuoyunda tartışmalara yol açan program RTÜK toplantısında ele alındı. Programda, 'mizahı aşan ifadelerin bulunduğunu' tespit ettiğini söyleyen RTÜK, yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu kanaatine vardı.

Üst Kurul üyeleri, 6112 sayılı Kanunda yer alan, 'Yayın hizmetleri, ….. Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.' ve 'Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez.' hükümlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Exxen'e idari para cezası ve katalogdan çıkarma yaptırımı uyguladı.

CHP'nin RTÜK üyesi İlhan Taşçı,'RTÜK yetişkinlerin para verip üye olduğu tercihli/şifreli dijital platformları da denetliyor!'diyerek kararı eleştirdi.

Netflix'te yayınlanan filme katalogdan çıkarma cezası

Netflix'te yayınlanan filme katalogdan çıkarma cezası

Lisanslama süreçleri biten dijital platformları denetleyen RTÜK, son toplantısında Netflix'te yayınlanan İspanyol yapımı Ortaya Karışık İlişkiler filmini de ele aldı. 

Söz konusu filmin 'eşcinselliğin, ensest ilişkilerin ve çiftler arası eş değiştirmenin yoğun olarak işlendiği bir kurgu üzerine inşa edildiğini' belirten Üst Kurul, 'bu durumun toplumun manevi değerlerine ve genel ahlaka aykırı olduğu' iddiasıyla yapımın yer aldığı Netflix'e idari para cezası ve katalogdan çıkarma cezası verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Halk TV'ye iki ayrı ceza

Halk TV'ye iki ayrı ceza

Halk TV'nin ilk dosyası 'Açıkça' programına ilişkindi. Programda konuklar arasında geçen 'Bakın hainlik aranıyorsa, ihanet aranıyorsa ihanet burada. Şunu sana sağlayan sana bunu veren bu rejime, Cumhuriyete, üstelik onun anayasasına göre görevlendirildiğin halde o anayasayı ihlal ederek, laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapman gerekirken laikliği alaşağı edip her fırsatta onu yok etmeye çalışırken bu ülkenin anayasal düzenine ihanet ediyorsunuz' şeklindeki ifadelerle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik yapılan açıklamalar nedeniyle Halk TV'ye idari para cezası yaptırımı uygulandı.

'İki Yorum' isimli programı da görüşen Üst Kurul, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli hakkında 'eleştiri sınırlarını aşan' açıklamalar yapıldığı gerekçesiyle Halk TV'ye idari para cezası verdi.

TELE 1'e "diktatör" cezası

TELE 1'e "diktatör" cezası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'eleştiri sınırlarını aştığı' belirtilen ifadelerin kullanıldığı iddiasıyla TELE 1'in 'Demokrasi Arenası' programı da Üst Kurul toplantısında yaptırıma uğradı.

CHP'nin RTÜK üyesi Onur Konuralp, TELE 1'e, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın Erdoğan’a yönelik “Diktatör” nitelemesi nedeniyle ceza kestiğini açıkladı. Konuralp, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Oysa, “Diktatör”ü kullanmanın suç olup olmadığı tartışmaları bir yana, Altay’ın sözleri kürsü dokunulmazlığı kapsamındadır' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
44
21
6
5
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Oha Netflixe, +18 olan bir içeriğe bile ceza yazmış. Yani bir çok içerik artık Netflix de yayınlanmama tehlikesi ile karşı karşıya. Elit gibi diziler artık t... Devamını Gör

notchosen one

Emin değilim ama Netflix'de bir süredir sansür uygulandığını düşünüyorum. Eski sezonlarında devamlı açık sahneyle sevişen roller, yeni sezonlarda ancak yorga... Devamını Gör

Halil Değerli

KÜTÜK Dünyanın en aptalca kurumu ...... 🤪😡😠

Vedat Kaplan

tüik`i atlıyorsun

KaguyaHimeSama

Torununa gelinine tecavüz eden dedelerin olduğu programlara ceza yok. Ayan beyan ben karımı dövdüm diyen adamlara ve programlara ceza yok. İnsanların dramını... Devamını Gör