Görüş Bildir
Haberler
RTÜK'ten FOX TV'ye 'Çarpık İlişki' ve 'Mili-Manevi Değer' Cezası

RTÜK'ten FOX TV'ye 'Çarpık İlişki' ve 'Mili-Manevi Değer' Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), “Baraj” dizisinde evli bir erkeğin, hamile olmamasına rağmen hamileymiş gibi davranan başka bir kadın tarafından kandırılmasını “çarpık ilişki” olarak değerlendirerek, dizinin yayınlandığı FOX TV’ye idari para cezası verdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

RTÜK’ün haftalık olağan toplantısında izleme uzmanlarının raporları ele alındı. Toplantının ilk gündemi Kanal D’de yer alan “Arka Sokaklar” dizisiydi. “Arka Sokaklar”da bir avukatın darp edildiği görüntülere 20 farklı baronun şikayeti sonucu dizinin yayınlandığı Kanal D’ya idari para cezası verildi.

Show TV’nin Çukur dizisine de şiddet, kavga ve işkence görüntüleri yer aldığı belirtilirken Kanun’da yer alan “Yayın hizmetleri,….. Şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle yapımı yayınlayan kanala idari para cezası verilmesine hükmetti.

FOX'a "çarpık ilişki" ve "milli-manevi değer" cezası

FOX'a "çarpık ilişki" ve "milli-manevi değer" cezası

FOX TV’de yer alan 'Baraj' dizisi hakkında düzenlenen raporda RTÜK, evli bir erkeğin, hamile olmamasına rağmen hamileymiş gibi davranan başka bir kadın tarafından kandırılmasını ele aldı.

RTÜK dizede yer alan sahneler için 'çarpık ilişki' değerlendirmesinde bulundu.

RTÜK, evlilik ve ailenin varlığını anlamsız kılan ve bu değerleri zayıflatan, toplumda kutsal olarak kabul edilen evliliğe bakış açısını olumsuz yönde etkileyen içerikler yer aldığı, dizi filmin 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (f) bendinde yer alan “Yayın ilkeleri, …. Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünü ihlali gerekçesiyle FOX’a idari para cezası verilmesine karar verdi. 

Yine FOX'ta yayınlanan 'Yasak Elma' dizisi de Üst Kurul'da ele alındı. Dizinin bir bölümünde eşini zehirleyerek öldürmek suretiyle maddi kazanç elde etme hadisesinin anlatıldığı sahneleri izleyen RTÜK üyeleri, kadın karakterler üzerinden verilen maddi menfaat için 'her yol mubahtır' şeklindeki mesajların, Türk toplumunun milli ve manevi değerleriyle ailenin korunması ilkesine aykırı olduğuna karar verdi. Üst Kurul, yayın ilkelerini ihlal eden yayıncı kuruluşa idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Survivor nedeniyle TV8'e yaptırım

Survivor nedeniyle TV8'e yaptırım
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Survivor' programındaki fiziki performans oyunlarında, oyuncular arasında yaşanan olağanüstü gerilimler sırasında çıkan kavga ve argo kullanımının ekrana yansıması, yayıncı TV8'e ceza getirdi. 

Programda, şiddeti bir model olarak gösteren örneklerin çok sayıda yer aldığı, böylelikle şiddetin normalleşmesine sebep olunduğunu belirten Üst Kurul, Kanundaki 'Yayın hizmetleri,….. şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz' hükmü gereği TV8'e idari para cezası verdi.

Halk TV'ye ceza

Halk TV'ye ceza

Bir vatandaşın Eyüpsultan Belediyesinden yardım istediği, ancak bu yardımın AK Parti'ye üyelik şartıyla yapılacağı iddiasına yer veren Halk TV Ana Haber Bülteni'ni inceleyen RTÜK, haberde iddia edilenlerin gerçekle bağdaşmadığını belirtti. 

Üst Kurul, haberi hazırlayan kanalın muhatap belediye yetkililerinden konunun doğruluğunu teyit etme sorumluluğu olmasına rağmen, bunu yapmadan gerçek dışı bir şekilde birtakım iddialarda bulunduğunu savunarak Halk TV'ye idari para cezası verilmesine hükmetti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
46
14
11
4
3
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
SnowMan

Kanal 7 isimli lağım kanalında ki dizide el kadar köpeği tekmeleyenlere de ceza verecek misiniz RTUK bey ?

Erdem Yetiş

atv nin esra eronun da amcasına kaçan kız ahlaka uygun ..bir sorun yok .O meshur palu i-ailesi milli ve manevi degerlerimize sahip cikan bir aile ...Ama bu d... Devamını Gör

amcasina kaçan mi dersin bir adama kaçan iki eltimi dersin komsusundan çocuk yapanmi derdin bunlara hiç bir ceza yok

sansürcü serefsizler, bir defa bile atv veya ahaber olmaz. ahlak bekcilignize sicayim