Rock Dünyasından Bir Efsane Geçti: 13 Madde ile Lemmy Kilmister

 > 
1.6bPAYLAŞIM

1. Heavy metal müziğin doğduğu yıllara şahit oldu.

1945 yılında İngiltere Newcastle yakınlarında bir kasabada doğan Ian Fraiser Kilmister, anne ve babasının o henüz 3 aylıkken boşanmasıyla annesi ve anneannesi tarafından büyütülmüş. Daha sonra annesi çocukları olan eski bir futbolcuyla evlenmiş ve Galler'e taşınmışlar. Ancak onlarla da anlaşamamış.

2. Sürekli borç para istemesi yüzünden lakabı Lemmy oldu.

Takma adı olan Lemmy, okulda arkadaşlarından sürekli "lemmy (lend me) a quid till friday" şeklinde borç para istemesinden geliyor. Henüz çok küçük yaşlardayken kollu kumar makinelerine düşkün olması, onu borçlanmaya yöneltmiş.

3. Fabrika işçiliği yaptı.

Ailesi ile tekrar taşınmak zorunda kaldığında, Güney Galler bölgesinde çok bilinen bir beyaz eşya markasının fabrikasında da çalışmıştı. Bir gün küçük bir kulüpte gördüğü John Lennon'dan etkilendi ve gitara yöneldi. Gitarla çaldığı ilk şarkının ♫ The Beatles ♪ Please Please Me olduğunu belirtmiştir.

4. Jimmy Hendrix'in gitar teknisyenliğini yaptı.

Lemmy çeşitli gruplar ile çalıp, turladıktan sonra; kendisi için inanılmaz bir iş olan Jimmy Hendrix'in ekibinde rodi (sahne kurulumu ve enstrüman teknisyenliği) olarak yer aldı.

5. Motörhead'i 30 yaşında kurdu.

Birçok grup ile birlikte çalmasına rağmen Lemmy ve müzikal anlamda en büyük etkiyi yarattığı Motörhead'i 30 yaşında kurmuştu. Küçük bir detay olarak; Lemmy'nin kendine has sahne duruşunun altında bir anlam yatmaktadır. Motörhead'in ilk konserinde salonda neredeyse kimse olmadığından, utanarak sahneye çıkan Lemmy, mikrofonu ayarlayıp yukarı bakarak söylemiştir. Bu mikrofon şekli zamanla Lemmy'nin imzası olmuş ve zihinlere kazınmıştır.

6. Ozzy Osbourne için şarkılar yazdı.

1990'da Amerika'ya taşındığında banka hesabında bir kuruş bile olmadığını söylüyor. Tam da bu sorunları yaşarken Ozzy Osbourne'un hem eşi hem de menajeri Sharon Osbourne, o sırada Ozzy Obbourne'un "No More Tears" albümünde eksik olan dört parçayı yazmak isteyip istemediğini Lemmy'e sorar. İşi kabul eden Lemmy buradan kazandığı paranın o güne kadar müzikten kazandığı en yüksek tutar olduğunu aktarmıştır. Lemmy ile Ozzy'nin yakın arkadaşlığı da bu şekilde pekişiyor. O dönem yazdıkları en ünlü şarkı Ozzy Osbourne - Mama, I'm Coming Home idi.

7. Daima asi olmayı seçti.

İngiltere'nin devlet televizyonu BBC'de canlı yayında vereceği bir röportajda yayında sigara içemeyeceği söylendiği için yayından beş dakika önce stüdyoyu terk ettiği bir efsane olarak kulaktan kulağa yayılmıştır.

8. 428 milyon yıllık bir solucan fosiline adı verildi.

Çok eski bir Motörhead fanı olan İsveçli bilim adamı Prof. Mats E.Erikson bir paleontolog olarak keşfettiği 428 milyon yaşındaki solucan fosiline Lemmy ismini verdi. Fosilin bilimsel adı ise Kalloprion Kilmisteri.

9. Sid Vicious'a bas gitar dersi verdi.

Efsanevi punk grubu Sex Pistols'ın bir dönem bas gitaristliğini yapan Sid Vicious, bu enstrümanı çalmak için Lemmy'den yardım almıştır. Ancak Lemmy onu biraz başarısız bulduğunu belirtmiştir.

10. Savaş koleskiyonu yüzünden soruşturma geçirmişti.

1. ve 2.Dünya Savaşı'ndan kalan parçaları, özellikle Nazi eşyalarını toplayan Lemmy, bu konuda birçok soruşturma geçirmiş. Ancak her birinde bu eşyalara sadece ilgi duyduğunu ama fikren Nazi olmak ile bir alakası olmadığını ve kesinlikle ırkçı olmadığını belirtmiştir.

11. Uzun süredir hastalıklarla mücadele ediyordu, ancak kanser olduğunu ölmeden iki gün önce öğrendi.

70.yaş günü olan 24 Aralık'tan iki gün sonra ileri derecede kanser hastası olduğunu öğrenmişti. Bu haberi aldıktan sonra ailesi ve sevdikleri ile evinde en sevdiği video oyununu oynayarak son anlarını geçirdi. Kanser ile süren çok kısa savaşını kaybederek 28 Aralık 2015'te hayata gözlerini kapattı.

12. Müzik dünyası yasta.

Lemmy Kilmister'ın ölümünün ardından en büyük rock/metal grupları sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayınladı. Özellikle Metallica'nın davulcusu Lars Ulrich, Lemmy için özel bir mektup yazdı. Aslında Amerika'ya tenisçi olmak için taşınan, ancak Lemmy Kilmister'ın etkisiyle müziğe yönelen Lars Ulrich; Metallica'nın ilk dönemlerinde en büyük ilham kaynaklarının Motörhead olduğunu belirtiyor. Ayrıca Motörhead'in davulcusu Mikkey Dee, Lemmy'nin ölümüyle birlikte Motörhead'in de sona erdiğini açıkladı.

Ünlü metal gruplarının Lemmy hakkında yayınladıkları taziye mesajlarından bazıları:

Metallica

Bu grubun var olmasına sebep olanlardan birisin. Verdiğin ilham sebebiyle sonsuza dek sana minnettarız. Huzur içinde yat.

Dave Mustaine (Megadeth)

Elveda Lemmy, seni seviyorum kardeşim.

Volbeat

Güçlü adam gitti. Rock n Roll'un babası hoşçakal dedi. Sevgili Lemmy, özleneceksin.

Antrax

Buraya senin yaşadığın güçlü hayatı anlatabilecek hiçbir şey yok. Sen bir rock n roll savaşçısıydın.

13. Lemmy'nin sahne aldığı son konser hafızalara böyle kazındı.

Motörhead son konserini çok kısa süre önce, 11 Aralık 2015 tarihinde Berlin'de verdi. Metal müziğe şahsi olarak çok büyük katkısı olan Lemmy Kilmister; Ronnie James Dio, Dimebag Darrell, Jeff Hanneman, Chuck Schuldiner ve Cliff Burton ile yukarıdan bizi selamlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Paul Levesque namıdiğer Triple H'in efsanevi The Game şarkısını seslendirmiştir o da yazsaydı iyi olurdu

yasin-eyup-usta

Triple H , cenazesinde konuşma bile yaptı.

umut.eydir

bir baba daha gitti

ayna-efendi

70 yaşında ayrıldı aramızdan bu yaşında kadar ayaktaydı konserler, klipler, müzik kayıtları adam hayatını iyi yaşadı zamanlı şekilde ayrıldı aramızdan 90 yaşını görse gitar çalamasa, konsere gidemese, bakıma muhtaç kalsaydı o zaman çok mutsuz olacaktı belki de, kendisi ölmüş olsa da müziğiyle yaşayacak, rock ve metal camiasının iyi yanı hatırlanacak olması popçu olsaydı unutulur giderdi, AC/DC nin 1975teki T.N.T. şarkısı hala dinleniyorken, bakıyorsun mesela kral ya da powetürk gibi bir müzik kanalında çıkan bir klip 9 ay sonra görülmeyebiliyor

phesus

eskiler gidiyor, yerlerine yenileri gelmiyor. ah şu popüler kültür, ah şu tüketim toplumu zırvalığı.

arda-dogan1

The Godfather Of Heavy Metal.RIP Lemmy

Görüş Bildir