Görüş Bildir
Haberler
Restorasyonu Tamamlanan Vahdettin Köşkü Havadan Görüntülendi

Restorasyonu Tamamlanan Vahdettin Köşkü Havadan Görüntülendi

Deniz Gök
07.11.2014 - 15:27 Son Güncelleme: 07.11.2014 - 15:53
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Çengelköy sırtlarında son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in tahta geçmeden önce yaşadığı Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’ndeki restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Yıkılarak yeniden yapılan köşkün önce turizm tesisi ardından devlet konukevi olacağı, son olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisi olarak kullanılacağı iddia edilen köşkün DHA Gökyüzü kamerasıyla yapılan çekimlerinde binaların tamamlandığı, alana bir helikopter pisti yapıldığı görülüyor. İçinde büyük bir otopark alanı yapılan alt ve üst olmak üzere iki girişi bulunan tarihi köşk, polis tarafından çok sıkı bir şekilde korunuyor. Çevresi havuzlu lüks villarla çevrili durumda olan köşkün alt girişi şu an için kullanılmazken tüm giriş ve çıkışlar kontrol altında tutuluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay üst kapısında bulunan Kerem Aydınlar Camiinde Cuma namazı kıldıktan sonra teftiş ettiği Vahdettin köşkünde, şu anda restorasyonla ilgili son çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in adını taşıyan Köşk, 2. Adülhamit döneminde yaptırılmıştı. Soğan başlı kubbesiyle mimari olarak nadir yapılar arasında gösterilen köşkün bulunduğu 50 dönümlük koru içinde küçük köşkler, bahçıvan evleri ve seralar yer alıyordu. Vahdettin Köşkü, 1984 yılında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmişti. Bundan sonra restorasyon geçiren köşkte yıllar sonra yapılan incelemede restorasyonun betonarme yapıldığı ve ahşapla kapatıldığı ortaya çıkmış, yıkılarak aslına uygun bir şekilde yeniden yapılmasına karar verilmişti. 

  • DHA
Kaynak: http://zete.com/restorasyon-calismala...

DHA

DHA

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam