Bursa'da İşçilerin Eylemi Devam Ediyor

 > -

Bursa'da faaliyet gösteren otomobil fabrikası Oyak Renault'ta işçiler, ücretlerinde iyileştirme talebiyle eylem başlattı. Renault'taki eylemi Tofaş Otomobil Fabrikası'nda işçilerin eylemi izledi. Mesailerine başlamayan ve fabrikadan çıkmayan işçilerin eylemi nedeniyle 2 fabrikada üretim durdu. 

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim yapan ve 5 binden fazla işçinin çalıştığı Oyak Renault otomobil fabrikasında, 00.00-08.00 vardiyasında görevli yaklaşık bin 500 işçi, kısa bir süre önce servislerle geldiği tesise girmedi ve burada toplandı. 

16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler de mesailerinin dolmasına rağmen fabrikadan çıkmadı. İşçiler, mesaiye başlamayınca fabrikada üretim durdu. Mesailerine başlamayan ve fabrikadan çıkmayan işçilerin eylemi sürüyor.

Fabrikadan dışarı çıkmayan işçiler, tesis önünde bekleyen arkadaşlarına sloganlar atarak destek oldu. Cep telefonlarının ışıklarıyla birbirlerine destek veren işçiler, istifa ettiklerini belirttikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası ile fabrika yönetimi aleyhine slogan attı.

İşçiler, ücretlerinde iyileştirme yönündeki taleplerine yanıt alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini savundu.

Bu arada işçiler, geçen ay bir otomotiv yan sanayi firması için daha iyi koşullarda toplu sözleşme imzalayan Türk Metal Sendikası ile işverene tepki amacıyla daha önce de bazı eylemlerde bulunmuştu.

İşçiler, Türk Metal Sendikası'nın kısa süre önce bir otomotiv yan sanayi fabrikasında işçilere yüzde 60 zam aldığını, kendi haklarını korumadığını iddia ederek sendikadan istifa etme sürecine girdiklerini, son bir aydır devam eden sorunlar ve fabrika yönetiminden muhatap bulamadıkları gerekçesiyle iş durdurma eyleminin başlatıldığını söylediler.

OYAK Renault yönetiminden açıklama

OYAK Renault yönetimi, Bursa'daki fabrikada gece yarısından itibaren önceden öngörülmeyen bir duruş yaşandığını, bu duruşun, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmadığını bildirdi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"15 Mayıs saat 00.00 itibarıyla Bursa'da kurulu bulunan OYAK Renault Otomobil Fabrikası'nda, önceden öngörülmeyen bir duruş yaşıyoruz. Bu duruş, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun değildir. OYAK Renault yönetimi, şirketi ve çalışanları korumak ve normal çalışma düzenine dönmek için çeşitli eylem planları uygulamaya almaktadır. An itibarıyla fabrikanın içinde ve dışında toplanmış bulunan yaklaşık 2 bin 500 çalışanın, işbu eylem Türkiye'de yürürlükte bulunan yasalara uygun olmamasına rağmenOYAK Renault yönetimi eylemde bulunan iş arkadaşlarına su ve yemek dağıtma kararı almıştır."

"Şirketin pozisyonuna uygun olarak yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin içeriği hakkında bir müzakere yürütmüyoruz" ifadesine yer verilen açıklamada, durumun gidişatı hakkında kamuoyuna bilgilendirmelere devam edileceği duyuruldu.

Renault'tan sonra TOFAŞ'ta da işçiler eylemde

Renault'ta gece vardiyasında başlayan iş bırakma eylemi devam ederken,  diğer otomotiv devi Tofaş’ta da işçiler eyleme başladı. 

İstanbul yolundaki fabrikadan saat 16.45’te vardiyadan çıkan işçiler, oturma eylemine başlarken, vardiyaya giren 16.30- 00.30 vardiyası işçilerinin de işbaşı yapmayarak üretimi durdurdukları bildirildi.

Eyleme devam kararı

Fabrika yöneticilerinden açıklama bekleyen işçiler, akşam saatlerinde içeri çağrıldı. Ekrem Salım başkanlığındaki 6 işçi fabrika içine girerek görüşme gerçekleştirdi. 

Çıkışta işçilere açıklama yapan Ekrem Salım, fabrika yöneticilerinin toplantıya katılmadığını, Çalışma Bakanlığı müfettişleri ile görüştüklerini dile getirdi. Müfettişlerin, yasal süreç hakkında kendilerini bilgilendirdiğini belirten Salım, yaptıkları işin kanunda yerinin olmadığının, fabrikanın zararını işçilerden tazmin edebileceğinin kendilerine söylendiğini ifade etti. Müfettişlerin, işçilerin içeri girmesi halinde ek protokol görüşmelerinin yapılabileceğini söylediğini dile getirdi. 

İşçilerin tepkisi üzerine yapılan oylamada, oy birliği ile ek protokol görüşmeleri başlayıncaya kadar eyleme devam kararı alındı. İşçiler, Türk Metal Sendikası ile sorumlu sendika MES oturur anlaşırsa, Bosch fabrikasındaki sözleşmenin aynısını kabul ederlerse eylemi sonlandırıp, Oyak Renault'un iki günlük zararını gidermek için iki gün ücretsiz çalışabileceklerini dile getirdi.

Renault ve TOFAŞ üretime ara verdi

Renault fabrikası, işçilerin eyleme devam kararının ardından 18 Mayıs Pazartesi gününe kadar fabrikayı tatil ettiğini açıkladı. Bir diğer otomotiv üreticisi Tofaş ise kısa mesaj yolu ile üretimi durdurduğunu bildirdi.

17 Mayıs: İşçilerin eylemi devam ediyor

Bursa'da ücretlerinin artırılmasını isteyen OYAK Renault ve Türk Otomobil Fabrikası AŞ (TOFAŞ) işçilerinin iş bırakma eylemi sürüyor.

OYAK Renault ve TOFAŞ fabrikaları önünde 4 gündür eylem yapan işçiler, haklarını savunmadığını öne sürdükleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası yöneticilerini ve işverenleri protesto etti.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) tesisin bahçesinde kurdukları çadırlarda ve otomobillerinde bekleyişini sürdüren işçilere aileleri ve yaklaşık 50 işitme engelli işçi de destek veriyor. Bazı işçiler, geceyi yere serdikleri kilimler üzerinde uyuyarak geçirdi.

Fabrika çalışanları, 10 bin çalışanın Türk Metal Sendikasından istifa ettiğini söyleyerek, sözleşme gereğince 2017'ye kadar sendika aidatlarını ödeyeceklerini belirtti.

Bu arada, OSB'de yedek parça üreten fabrikanın işçileri de önceki akşam başlattıkları eyleme devam ediyor.

Ajanslar

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bursaİstanbultatilzam
Görüş Bildir