Rektör Nevzat Tarhan Kanserden Hayatını Kaybeden Neslican için Söyledikleriyle Tepkilerin Odağı Hâline Geldi

7.3bPAYLAŞIM

Bir psikiyatrdan bunları duymak inanılmaz...

Kanserle mücadelesiyle tanıdığımız ve enerjisiyle bütün kanser hastalarına umut ışığı olan Neslican Tay, geçtiğimiz gün aramızdan ayrılışıyla hepimizi yasa boğmuştu.

Hepimizin Hayatına ve Hastalık Sürecine Çok Yakından Şahit Olduğu Demir Kadın Neslican Tay'ın Verdiği Yaşam Mücadelesi - onedio.com
Hepimizin Hayatına ve Hastalık Sürecine Çok Yakından Şahit Olduğu Demir Kadın Neslican Tay'ın Verdiği Yaşam Mücadelesi - onedio.com

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, psikiyatr ve nöropsikolog olan Nevzat Tarhan'ın, Neslican'ın ölümünün ardından söyledikleri ise sosyal medyada tepkilerin odağı hâline geldi.

Tarhan özellikle, "Ölümle yüzleşebilseydi, ölüm bilincine sahip olsaydı, seküler dünyanın dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydı, dinlerin hayata anlam katma ve teselli gücünden faydalanabilseydi hastalığı düşman gibi görmezdi" sözleri, hâliyle birçok kişinin tepkisine neden oldu.

kukulemu

unsalunlu

duyarlimuhendis

wordsofpelin

NKBKR___

muratkantekin

penguenyigit

ozlemavci70

lvntozrn

NarumaKaRe

gulcinsultan6

Tüm bu tepkilerin üzerine Nevzat Tarhan ise, şu açıklamayı yaptı:

Ne denir ki? Bir psikiyatrın, 20 yaşındaki gencecik bir insanın yaşama tutunma mücadelesini bu şekilde yorumlaması inanılmaz...

Siz bu konu hakkında ne düşüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Benim dinim neslihan'ın yaptığını emrediyor yaşa ve mücadele et . Hastalığa git sen kendin teslim ol Tarhanacı.

dusunen_odun

dinlerin hayata anlam katma gücü :D bi sik bilmiyosan senin için anlam katar tabi

dany

anlamaya çalışmadan hemen bir terör estiriyorsunuz. bence çok doğru bire noktaya değinmiş nevzat tarhan. tevekkül etmeli ve yeri geldiğinde kabullenmeliydi diyor. çünkü ölüm yaşamın bir parçası.bu demek değilki kendini bıraksın umudunu yitirsin. ama malesef gördük ki onu hayatta tutamadı. dine değil hastalığa savaş açtı diyorsunuz ama hastalık nereden geliyor Allah'tan .. işte ona göre düşünüp davranılmalı..

wwtb

Kimse anlamak ya da anlamaya çalışmak zorunda değil. Kimsenin anlayışı ne sen ne de nevzat gibi olmak zorunda değil. Nevzat bey kaç yaşına gelmiş ve bu gerçek ile yüzleşip bu durumu kabul etmeyi mantıklı bulmuş. Ancak daha 21 yaşında olan genç bir bireyin bunu bu kadar kolay kanıksaması kolay değil. Hastalığa savaş açmak sana göre allaha savaş açmak ise eğer... bil ki herkes senin allahına inanıyor değil, inanmak zorunda ise hiç değil. Diyorsun ki ''hastalık allahtan geliyor'' peki sorarım sana allah daha büyük sorunlarla uğraşması gerekiyorken neden hayatımızı mahvetmek ile uğraşıyor. Hayatının en renkli dönemindesin ve böyle bir hastalığa yakalanıyorsun. Ve kurana göre her şer ve hayırsız vaka da allahtan geliyorsa şayet, sen bu düzene nasıl saygı duyabilirsin. allahın bunu yapmakta ki amacına ve gerekçesine nasıl saygı duyabilirsin. Duyamazsın. Ben duymam, bir başkası da duymak zorunda değil bu saçmalığın daniskasına. Sen öyle düşünüp davranmaya devam et.

Gizli Kullanıcı

Neslihan ben asla ölmeyeceğim diye bir şey mi dedi? Hastalık Allah'tansa hastalıkla savaşmakta farz.

merve-cindoruk

Bir bu durumun üzerinden din atfı yapılmamıştı, eksiği tamamladınız. Neslihan, ölüme meydan okumadı hastalığa meydan okudu bu bir. İkincisi imanın kimde olduğu belli olmaz inançlıdır değildir bu da sizin sorumluluğunuz değildir. Üçüncüsü, çektiği acıları psikolojisini bilmeden koltuğunuzdan ahkam kesmek şaşırtıcı derecede çirkindir. Son olarak hayatını kaybetmiş bu arkadaşımız için çok dini bütün bir insansanız demeç vermek ve bu hassasiyetten nemalanmak yerine bir fatiha okuyup susun lütfen.

pinar-pnr1

Madem sekülerlikten bahsediyorsunuz, kurduğunuz NP İstanbul Beyin Hastanesinde muayene ücretlerinin yüksekliğine değinmek isterim. Göz boyayarak insanlara yüksek faturalar çıkarıp dünyasallaşma rüzgarına kapılmasaydınız keşke. Bunun yerine bir çok insana daha düşük ücretlerle yardımcı olup dinle hayatınıza anlam katabilseydiniz...

Görüş Bildir