Reklam mı, Değil mi? Gaye Su Akyol'un Dünya Çapında Ses Getiren Başarısı Tartışmaların Odak Noktası Haline Geldi

151PAYLAŞIM

PR ve reklam mı, yoksa gerçek başarı mı?

Gaye Su Akyol, ülkemizin en popüler şarkıcısı olmayabilir; ancak dünyada tanınırlık anlamında bu dönemde belki de en ünlü isim.

Kendisinin ismini New York Times'tan BBC'ye pek çok saygın medya kuruluşunda görebilirsiniz. Müzik efsanesi Iggy Pop, BBC Radio'daki programında kendisinden övgüyle bahsedip bir şarkısını çalmıştı. Kısacası dünya alternatif müzik sahnesine adını yazdırmayı başarmış bir isim.

Dünyada övgüler toplarken ülkemizde müziğini sık sık küçümseyenler yüzünden adı genellikle Twitter kavgalarıyla anılıyor.

Twitter'ı aktif şekilde kullanan müzisyen, kendisine yönelik ardı arkası kesilmeyen eleştirilere cevabını kendi üslubuyla verdiği için müziğini dinlemeyenlerin bile dikkatini çekmeyi başarıyor.

Şarkıcı, hakkında yazılan eski bir yazının yeniden paylaşılmasıyla bir kez daha gündeme geldi.

Başlığı; "Coğrafya kaderdir tabusunu yıkan kadın: Gaye Su Akyol" olan yazı, Twitter'da tartışmaların başlamasına sebep oldu.

Gaye Su Akyol'un Kadıköy doğumlu olmasından reklam ve PR için inanılmaz paralar harcamasına, sahip olduğu bağlantılara kadar pek çok konu masaya yatırıldı.

Ressam bir babanın Kadıköylü kızı olarak "coğrafya kaderdir" tabusunu yıkamayacağı, dünyada bu kadar popüler olmasının tek sebebinin reklam gücü olduğu söylendi.

Bu iddialara belli gerekçelerle karşı çıkanlar da vardı. Müzik yazarı Çetin Cem Yılmaz, tane tane dünyada reklam ile başarının pek mümkün olmadığını aktardı.

Tweet dizisinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

"Eğer Kadıköy'de doğmak, Batılı olmak Avrupa ve Amerika'da kapıları açsaydı, bunu Barış Manço yapardı zaten" diyen müzik yazarı, bu konuda haklı.

Barış Manço, 70'lerde dünyayla yarışacak kadar iyi, kaliteli müzik yapsa da, İngilizcesi mükemmel olsa da o dönemin şartları sebebiyle Avrupa ve Amerika'da ünlü olamadı. O kadar geçmişe gitmeye de gerek yok; Tarkan dünyada büyük başarı getiren 'Şımarık' sonrası yüzünü Batıya çevirip İngilizce bir albüm yaptı. Amerika'da müzik duayeni prodüktör Arif Mardin'le çalışmış olmasına ve tanınırlığına rağmen olmadı. Günümüzde aynı beklenti Aleyna Tilki için var. Ünlü yıldız Los Angeles'a dil eğitimi almaya ve müzik çalışmaları yapmaya gitti; dünyaca ünlü müzik şirketi Warner Music ile anlaşma yaptığı haberleri çıktı. Oysa işin aslı Warner Music şirketinin Türkiye'de yaptığı bir yatırımdı. Aleyna Tilki yurt dışına henüz açılmadı, müzik şirketi Türkiye pazarına giriş yaptı.

Barış Manço'nun şarkılarının YouTube yorumlarına bugün baktığınızda, övgü dolu pek çok İngilizce yorum göreceksiniz.

Bu yorumlar aslında Gaye Su Akyol'un başarısını da bir anlamda açıklıyor. Dünyada son 5-10 yıldır giderek artan bir Anadolu müziği etkisi var. Oryantalist ve saykodelik müziğin yükselişi, eski Anadolu rock ve Türk Halk müziği şarkılarının gündeme gelmesini sağlarken; Altın Gün, Gaye Su Akyol gibi isimlerin de dünya müzik camiasında parlamasını sağlıyor.

👇

Ünlülerin İlgisi Tesadüf Değil: Dünyada Bir Anda Yükselişe Geçen Türk Halk Müziği ve Anadolu Rock Trendi - onedio.com
Ünlülerin İlgisi Tesadüf Değil: Dünyada Bir Anda Yükselişe Geçen Türk Halk Müziği ve Anadolu Rock Trendi - onedio.com

Kısacası Gaye Su Akyol şu an müzik dünyasındaki hazır ortamı iyi kullanıyor olabilir; ancak bunu parayla veya doğduğu semt ile açıklamak biraz zor.

PR, reklam diyenlere de hak vermemek elde değil; çünkü ülkemizde yıllarca parayla, ailesiyle ve sahip olduğu ilişkilerle şöhret yakalayan ve sahip olduğu şöhreti hiçbir sanatsal gelişim olmadan rahatça sürdürenleri gördük. Bu yüzden aksine inanasımız gelmiyor.

👇

Şimdi Bunun Tam Zamanı: Neden Müziğin Yeni Dünya Starları Türkiye'den Çıkmasın ki? - onedio.com
Şimdi Bunun Tam Zamanı: Neden Müziğin Yeni Dünya Starları Türkiye'den Çıkmasın ki? - onedio.com

Tartışmalara Gaye Su Akyol'dan da uzun bir açıklama geldi.

O bu gündemin bilinçli bir şekilde geçtiğimiz günlerde Twitter'da başlayıp hızla büyüyen ve kendisinin de katıldığı #erkekleryerinibilsin akımına karşılık olarak başlatıldığını öne sürdü ve yapılan suçlamaları reddetti.

Bu açıklamaya rağmen başta belirttiğimiz sebeplerle eleştiriler ve tartışamalar iki yönlü olarak devam etti.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arsenic

Bok atmayın lan, siz anlamıyorsunuz diye. Gidin tilki milki dinleyin. Bu kızın şarkılarına kaç kere radyoda denk geldim. Los Angeles’da yaşıyorum. Kaç kere çalındı şarkıları. Helal olsun. Güzel ve özgün.

sule.uygur

Her şeyin herkesin pr’ı yapılıyor, kapitalizmin temelinde pr var. Gaye Su Akyol pr yapınca niye takılıyorsunuz? Yasadışı bi şey sanki pr yapmak.

ezgivenus

bu kızdan cacık olmaz ben size söyliyeyim de

vi

Ezgileri çok güzel anadolu tınılarıyla insanı alıp götürüyo masallar diyarına.. düşünceleri de güzelmiş helal sana 👍🏻👍🏻 ama şöyleki bu ülkede başarı dikkat çekmez, çekiyosa da eğer altında bi iş vardır denir polemiğe girilir .. seni tanımayıp şeyma subasının götündeki bene kadar tanıyanlar utansın gerçekten

nazlisevvim

bu kim la

Görüş Bildir