Görüş Bildir
Haberler
Rekabet Kurumu'ndan Oyun Sektöründe Faaliyet Gösteren 5 Firmaya Soruşturma

Rekabet Kurumu'ndan Oyun Sektöründe Faaliyet Gösteren 5 Firmaya Soruşturma

ATKN
13.03.2015 - 10:11
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türk oyun dünyası, Rekabet Kurumu'nun aldığı karar ile güne uyandı. Uygulanan fiyat politikaları ve haksız kazanç elde edilmesi iddiaları ile 5 firmaya soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan resmi yazı:

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

-    Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

-    Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

-    Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

-    Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

-    Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. 

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Merlinin Kazanı

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam