Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rakamlar Ortada! Araştırmalara Dayanan İstatistiklerle "Kadın Sürücü" Gerçeği

624PAYLAŞIM

Bu işe bir nokta koymanın vakti gelmişti de geçiyordu bile... 

Fikirlerinizi ya da o çok tarafsız 'deneyimlerinizi' bir kenara bırakıyorsunuz şimdi; çünkü gerçekleri, sadece gerçekleri bilimsel verilerle konuşacağız!

İğrenç bir genelleme, düpedüz cinsiyetçi bir aşağılama olmasına rağmen ağızlardan düşmeyen şakaların malzemesi: Kadın sürücüler!

Kadın sürücüler konusunda hemen hemen herkesin söyleyecek bir sözü, yapacak bir şakası mutlaka vardır. Bu "kadın sürücü" iddiaları önce zararsız bir şakaymış gibi sunulur, ardından belli başlı anılar anlatılır... Sonuç itibariyle de tüm bu iğrenç düşünce akışı, kadınların erkeklerden daha beceriksiz, daha düşük olduğu algısına hizmet eder. 

Kısacası "duyar kasmak" denilip geçilmeyecek kadar ciddi bir mevzu, bu kadın sürücü mevzusu... Bu aşağılayıcı geyikler çocuklarımızın kulaklarına kadar gidiyor ve kız çocuklarının zihnine "Ben yapamam" fikrini kazıyıp öz güvenlerini kırdığı gibi, erkek çocuklara da kadınlardan daha üstün olduğu düşüncesini aşılıyor.

Kadınların araba kullanmayacağı düşüncesinin geçerli olduğu tek ülke Suudi Arabistan'dı. Onlar bile bunun saçmalığının farkında vardılar.

Hatırlarsanız Suudi Arabistan'da kadınlara araba kullanabilme hakkı geçtiğimiz yıllarda verilmişti. Bu gelişmeye bir yandan Suudi kadınlar adına sevinmiş, bir yandan da şaşırarak "Böyle bir hakları yok muydu yani?! Ne saçma ve çağ dışı!" diye eleştirmiştik. 

Ne saçmaydı değil mi, şu yaşadığımız çağ içerisinde kadınların araba kullanmasının yasak olduğu bir ülke olması...

Peki böyle saçma sapan yasaklara hunharca karşı çıkarken ve uygulanmasını absürt bulurken, neden bir taraftan sık sık 'kadın sürücü' şakaları yapıyoruz ya da bu şakaları tolere ediyoruz? Bu işte bir çelişki var!

Sadece dost meclislerinde kalmıyor bu geyik, internetin her köşesinde yıllardır utanmazca döndürülüyor.

Hadi internet alemi zaten ofansif paylaşımlardan geçilmiyor diyeceğiz fakat, dahası da var...

Gayet ayan beyan şekilde video kliplere, filmlere bile konu oluyor!

Gayet ayan beyan şekilde video kliplere, filmlere bile konu oluyor!
Gayet ayan beyan şekilde video kliplere, filmlere bile konu oluyor!

Akıl alır gibi değil!

Gazete manşetlerinde bir kaza haberi gördüğünüzde; asla "erkek sürücü" vurgusu görmüyoruz ama...

Kadın sürücünün cinsiyeti daima belirtiliyor. Bunda art niyet fazlasıyla var. Hepsini açıklayacağız şimdi...

TÜİK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve çeşitli üniversitelerin araştırmalarından edinilen verilerle hakikatleri açıklamaya başlıyoruz:

Bu noktada "Sizin bir keresinde şahit olduğunuz, gözünüzle gördüğünüz." olaylar değil; bizzat bu araştırmaları tarafsız ve gerçek kayıtlara dayanarak yapan uzmanların rakamları önemli.

"Kazaların %93'ünden erkek sürücüler sorumlu!"

Dünya genelinde de, ülkemizde de kadın sürücülerin sayısının en hızlı arttığı yıl 2007 olarak gösteriliyor. O yüzden önce 2007 yılına bakalım:

TUİK'e göre ülkemizde o sene: Ölümlü yaralanmalı trafik kazalarına, 133 bin 778 sürücü karıştı. Bu sürücülerin yüzde 93'ünü erkekler, yaklaşık yüzde 7'sini kadınlar oluşturdu. 

2012 yılında ise ülkemizde kadın sürücü oranı yükseldi. Aynı sene Amerika'da ise kadın sürücülerin sayısı, erkek sürücüleri geçti!

Bu patlamanın yaşandığı, yani trafikteki kadın sürücü sayısının, erkek sürücü sayısını geçtiği tarihten sonra, 2013'te bile, Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü'nün verilerine göre Amerika'da motorlu taşıt kazalarının %71'ini erkekler yaptı. Kadınlar ise %29'da kaldı. 

Türkiye'de mi? Türkiye'de 2006 yılından 2012 yılına kadar trafikteki kazaların %95'inin erkekler tarafından yapıldığı ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur’un “Türkiye’deki Trafik Kazalarının Epidemiyolojik İlkeleri Işığında Değerlendirilmesi” çalışmasında gösterildi.

Tabii bu hakikatleri beğenmeyerek "Erkekler kaza yapıyorsa, kadınlar yüzündendir!!!" diyenler çıkacak. Biliyoruz. O yüzden:

Trafikte en çok tehlike oluşturan, kural ihlalinde bulunan sürücüler ise 18-22 yaş arası erkekler olarak açıklandı.

Yani trafikte gördüğünüzde sizi tehlikeye atacağından korkmanız, temkinli olmanız gereken kişi, kadın sürücü değil; 20li yaşlardaki bir erkek sürücü.

Alkollü araç kullanma, hız limiti aşma gibi kural ihlallerinde de erkek sürücüler, kadın sürücüleri fazlasıyla geçiyor.

Kadınların daha az kaza yapma sebebi ise "temkinli ve sakin" olmalarından kaynaklanıyor. Yine bir araştırma ile devam edelim:

Erkeklerin trafikte hız aşımı ile kontrolden çıkma gibi ölümcül hataları olurken; kadınların ise çevrelerindeki herkesin hayatından sorumlu hissederek daha temkinli ve yavaş davrandıkları gözlemleniyor.

Yani yansıtıldığı ve şakası yapıldığı gibi;

Direksiyon başında aynaya bakarak makyaj yapmaktan,

Telefonda dedikodu yapmaktan,

Gerizekalı oldukları için becerememekten dolayı değil;

İnsan hayatına dair sorumluluk hissettikleri için "makas atan usta sürücü" kategorisine girmiyorlar belki de...

Erkek sürücüler yüzünden kaza yapan kadınların sayısı da oldukça fazla. Trafikte taciz istatistikleri asla azalmıyor.

Göz göze gelindiği anda dahi bunu bir mesaj gibi anlayan erkek sürücüler tarafından tacize uğrayan, sıkıştırılan kadın sürücülerin tehlikeli kazalara karışmaları son derece yaygın.

Amerika'da pek çok sigorta şirketi, 16-24 yaş arası erkek sürücülerden daha yüksek ücret talep ediyor.

Çünkü söz konusu para olunca; cinsiyetçi önyargılara göre değil, gerçek rakamlara göre hareket ediyorlar ve rakamlar, erkeklerin daha çok kaza yapan sürücüler olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak: İt ürür, kervan yürür!

100 yıl öncesine kadar oy dahi kullanamayan bir cinsin çocukları olarak hayatın her alanına yayılıyoruz. Kurduğumuz yeni dünyada ise "Kadınlar iyi araba kullanamaz, kadınlar trafikten alınsın" gibi hafif cinsiyetçi söylemleri devam ettirenlere dahi yer olmayacak.

Kendinize güvenin, hanımlar! Kötü sürücüler olduğunuz iddiası bir uydurma!

Trafikte kazan yapan bir erkeği görünce "Salağa bak" deyip geçen ve asla cinsiyete takılmayan, fakat kaza yapan bir kadını görünce "işte bu yüzden kadınlara ehliyet verilmemeli, kadınlar şöyle böyle" diye konuşan gerikafalı insanların algı oyununa düşmeyin.

Rakamlar, kazaların çoğunluğunun erkekler tarafından yapıldığını gösteriyor. Hiç kulak asmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

Bu konuyla ilgili bir erotik hikaye anlatiyim.Sene 3000li yillar Dunyaya artik kadinlar egemen olmus yani Anaerkil bir toplum.Isleri kadinlar ve robotlar yapiyor. Kadinlar sadece sperm uretemiyor ve erkegin bu distopik dunyada gorevi sadece sperm uretmek. Tum erkekler hayvan ciftligine benzer bir mekanda sagma makinelerina bagli ve sagiliyor. Sagildiktan sonra uyuyor dinleniyor yine sagiliyor. Bu ergenlikten olunceye kadar devam ediyor.Spermler de insanoglunun nesli icin kullaniliyor. Heleki genetigi iyi biriyseniz iyice sagiliyorsunuz son damlasina kadar. Bu gibi senaryo Blood Drive dizisinde de vardi. Anlayacaginiz gidisat o yonde. Bir gun sagmaya gelecekler bizi.

bookworm

Ben de daha ilk an itibari ile anlıyorum bir sürücünün kadın mı erkek mi olduğunu... gerektiğinde sinyal veriyor, hatalı sollama yapmıyor, hız sınırına uyuyor vs. vs. yani kurallara uyup ilerliyorsa ''kadın şöfördür''. Biz erkeklerin problemi bu kuralları hiçe sayınca iyi şöför olduğumuzu düşünmemiş. Nereden mi biliyorum? Dün oturumumu uzatmak için evraklarımı teslim ederken yüklü trafik cezaları ile karşılaştım, sinirle kız arkadaşıma bunların hepsi senin eserin dedim ama tarihlere baktığımda tamamının benim olduğu ortaya çıktı.

tren

Yani bunun da cinsiyetçi birisi tarafından hazırlandığı çok belli. Kötü erkek sürücülerin olması kadınların trafikte çok acemice davrandığı, kötü araba kullandığı gerçeğini değiştirmez. Tecrübeyle sabit. Ancak yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Kadınlar metro ve tramvayları erkeklerden daha iyi kullanıyor. Yine tecrübeyle sabit.

tyliebee

Ya şimdi bir kadın sürücü olarak bu hassas bir konu falan da, erkek gibi araba kullanan bir sürücü olarak şunu söyleyebilirim ki, bazı kadınlar da gerçekten aşırı ürkek ve mıymıntı araba kullanıyor. Sol şeridi 70'le işgal eden mi ararsın, kavşaktan dönerken arabanın gaz fren ayarını yapamayıp bir hızlanıp bir yavaşlayarak arkasında beni fıtık eden mi ararsın, arabayı sağa sola yalpalatan mı ararsın, böyle sürüyle örnek sayabilirim. Bu tarz hareketler trafik seyrinde diğer sürücüleri de tehlikeye atıyor, kendi aracınızla normal hareket akışınızda alışılmadık bir kesinti çıkıyor çünkü, yalnızca "sinir olmak" değil yani mevzu. Trafikte ne kadar uyuz hareket eden araç gördüysem onları sollamadan önce "kesin kadın" dedim ve %95 doğru çıkıyor bu tespitlerim. Biraz da özgüven ve atik - çevik araba kullanmayı öğrenin ama artık yani siz de, madem cinsiyetçi yaklaşımdan bıktınız. Buna direksiyon ağzınıza girecek kadar koltuğunuzu öne çekmekten artık vazgeçerek başlayabilirsiniz mesela.

feyk

simdi bir kadin surucu olayi var ama bunun nedeni cinsiyet degil tecrube kaynakli. turkiyede cok az ailenin birden fazla araci var ve araba kullanmak erkek gorevi gibi goruluyor, cogunlukla erkek kullaniyor, hatta ailenin erkek cocugu erken yasta gorevi alip kullanmaya basliyor. kadinlar nadiren arac kullandiklarindan tecrubeleri az. erken yasta kendi arabalarini alip kullanan kadinlarda gordugum mukemmel kullaniyorlar, eksikleri yok fazlalari var. kaza oranina gelirsek, gayet normal kadinlar sorumluluk sahibi daha dikkatliler, riskli tehlikeli ise kolay kolay girmezler. bu sadece insanda degil tum memelilerde boyle. turun devami olarak disi riskden uzak durur, erkek ise daha fazla riske girerek potansiyel kazancin pesinde kosar. neticede bir populasyonda erkek sayisi yariya inse bile populasyonun gidisi cok sarsilmaz.

Görüş Bildir