Görüş Bildir
Haberler
Polonya, Roman Polanski'yi ABD'ye İade Etmiyor

Polonya, Roman Polanski'yi ABD'ye İade Etmiyor

Onedio Medya
30.10.2015 - 19:42
İçeriğin Devamı Aşağıda

Polonya'da bir mahkeme, ünlü film yönetmeni Roman Polanski'nin 1970'lerde 13 yaşındaki bir kızla cinsel ilişkiye girmesi nedeniyle ABD'den gelen iade talebini reddetti.

Daha önce de İsviçre'den bir mahkeme benzer bir karar almıştı.

Polanski 1978 yılında suçunu itiraf etmiş, 42 gün hapis yattıktan sonra salıverilmiş, ancak davası henüz devam ederken ABD'den kaçmıştı.

Ağırlıklı olarak Fransa'da yaşayan Polanski, yıllar sonra bir ziyaret için bulunduğu İsviçre'de yine ABD'den gelen talep üzerine tutuklandı.

Ancak dokuz ay ev hapsinde kaldıktan sonra, 2010'da ABD'nin iade isteği reddedildi.

82 yaşındaki Roman Polanski'nin şu anda nerede olduğu bilinmiyor ancak AP ajansının haberine göre 188 ülkede geçerli olan Interpol arama emrinden kaçmak için yalnızca Fransa, İsviçre ve Polonya'da bulunuyor.

Polonya'daki mahkemenin talebi reddetmesi, yönetmene nefes aldıracak.

Ancak ABD'nin temyize gitmesi durumunda tablo değişebilir: Polonya'da geçen hafta sonunda yapılan seçimle iktidara gelen muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'nin, iadeden yana olduğu biliniyor.

Polanski, Polonya'nın yaşayan en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yönetmen, çekimleri bu ülkede yapılan 'Piyanist' filmi ile 2003 yılında en iyi yönetmen Oscar'ını kazandı.

İkinci Dünya Savaşı'nı Krakov'un kenar mahallerinde geçiren Polanski, annesini Nazi toplama kampında kaybetti.

Polanski'nin kaçış öyküsü

  • 1977: Polanski 13 yaşındaki bir kız ile cinsel ilişkiye girdiği suçlamasıyla tutuklandı. Reşit olmayan bir bireyle ilişki suçunu kabul etmesi ardından uzlaşma sağlandı ve ceza almadı.

  • 1978: Uzun süreli hapis cezasına mahkum edilmekten korkan Polanski önce İngiltere'ye, oradan da Fransa'ya kaçtı. Fransa vatandaşı olduğu için, ülkenin Amerika'ya suçluları çok nadir iade etmesi durumundan yararlandı.

  • 2009: ABD, Polanski'nin davanın reddi talebini kabul etmedi. O yıl İsviçre'yi ziyaret eden Polanski önce hapse atıldı, sonra da Amerika'nın suçlunun iadesi talebi ardından ev hapsine alındı.

  • 2010: İsviçre Polanski'yi Amerika'ya teslim etmeyi reddetti ve onu serbest bıraktı.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
4
2
2
1
1
0